Pistorius jednal jako vystrašená žena, tvrdí jeho obhájce

Petr Jemelka Petr Jemelka
8. 8. 2014 16:50
Výsledek procesu s handicapovaným sportovcem, který měl v afektu zavraždit svou přítelkyni, bude znám během měsíce.
Oscar Pistorius u soudu
Oscar Pistorius u soudu | Foto: Reuters

Pretoria - Obhajoba jihoafrického atleta Oscara Pistoria měla poslední šanci přesvědčit soud, že slavný paralympik svou přítelkyni Reevu Steenkampovou zastřelil nedopatřením. V domnění, že jde o zloděje.

Obhájce Barry Roux na úvod závěrečného dne ostře sledovaného procesu prohlásil, že prokuratura "zcela překroutila předložené důkazy i výpovědi svědků" a že by měl jeho klient čelit obvinění z neúmyslného zabití, nikoliv z vraždy.

Zatímco prokurátor Gerrie Nel vykreslil Pistoria jako cholerika, jenž v osudový večer 14. února minulého roku přítelkyni zastřelil po hádce a v afektu, obhajoba tvrdí, že sportovec byl vyděšený a i vzhledem ke svému postižení (dvojnásobné amputaci nohou pod koleny) se bál o holý život.

Roux v pátek před soudem prohlásil, že život Pistoria "nutil stavět se k nebezpečí čelem, protože mu povaha jeho postižení neumožňovala před agresory utéct", a že v něm "napětí z pocitu ohrožení neustále rostlo".

Samotnou střelbu pak advokát Barry Roux přirovnal k situaci, kdy "vystrašená žena v sebeobraně zastřelí násilníka".

Důležitou výpověď sousedů, jež tvrdí, že před střelbou slyšeli Steenkampovou křičet o pomoc, obhájce rovněž zpochybnil s tím, že ve skutečnosti volal o pomoc Pistorius.

Jasno bude za týden až měsíc

Výpovědi znalců a důkazy zajištěné na místě jsou důležité, stěžejní je ale výpověď samotného Pistoria, protože on jediný byl v době střelby v domě. Klíčové proto bude, zda se obžalobě podaří sportovce usvědčit ze lži, podotýká reportér BBC v Jižní Africe Andrew Harding.

Podle jihoafrických médií by měl být rozsudek vynesen v řádu týdnů. V případě, že bude Oscar Pistorius shledán vinným z vraždy, může strávit zbytek života ve vězení. V případě, že ze zabití, je horní trestní sazba 15 let. V úvahu samozřejmě připadá i úplné zproštění viny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy