Pistorius jednal jako vystrašená žena, tvrdí jeho obhájce

Petr Jemelka Petr Jemelka
8. 8. 2014 16:50
Výsledek procesu s handicapovaným sportovcem, který měl v afektu zavraždit svou přítelkyni, bude znám během měsíce.
Oscar Pistorius u soudu
Oscar Pistorius u soudu | Foto: Reuters

Pretoria - Obhajoba jihoafrického atleta Oscara Pistoria měla poslední šanci přesvědčit soud, že slavný paralympik svou přítelkyni Reevu Steenkampovou zastřelil nedopatřením. V domnění, že jde o zloděje.

Obhájce Barry Roux na úvod závěrečného dne ostře sledovaného procesu prohlásil, že prokuratura "zcela překroutila předložené důkazy i výpovědi svědků" a že by měl jeho klient čelit obvinění z neúmyslného zabití, nikoliv z vraždy.

Zatímco prokurátor Gerrie Nel vykreslil Pistoria jako cholerika, jenž v osudový večer 14. února minulého roku přítelkyni zastřelil po hádce a v afektu, obhajoba tvrdí, že sportovec byl vyděšený a i vzhledem ke svému postižení (dvojnásobné amputaci nohou pod koleny) se bál o holý život.

Roux v pátek před soudem prohlásil, že život Pistoria "nutil stavět se k nebezpečí čelem, protože mu povaha jeho postižení neumožňovala před agresory utéct", a že v něm "napětí z pocitu ohrožení neustále rostlo".

Samotnou střelbu pak advokát Barry Roux přirovnal k situaci, kdy "vystrašená žena v sebeobraně zastřelí násilníka".

Důležitou výpověď sousedů, jež tvrdí, že před střelbou slyšeli Steenkampovou křičet o pomoc, obhájce rovněž zpochybnil s tím, že ve skutečnosti volal o pomoc Pistorius.

Jasno bude za týden až měsíc

Výpovědi znalců a důkazy zajištěné na místě jsou důležité, stěžejní je ale výpověď samotného Pistoria, protože on jediný byl v době střelby v domě. Klíčové proto bude, zda se obžalobě podaří sportovce usvědčit ze lži, podotýká reportér BBC v Jižní Africe Andrew Harding.

Podle jihoafrických médií by měl být rozsudek vynesen v řádu týdnů. V případě, že bude Oscar Pistorius shledán vinným z vraždy, může strávit zbytek života ve vězení. V případě, že ze zabití, je horní trestní sazba 15 let. V úvahu samozřejmě připadá i úplné zproštění viny.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 31 minutami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy