Písmo Lecha Walesy je stejné jako agenta komunistické policie, potvrdili polští experti

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 1. 2017 12:19
Rukopis bývalého polského prezidenta Lecha Walesy se shoduje s písmem agenta někdejší tajné komunistické policie. Uvedl to polský Institut národní paměti (IPN), když zanalyzoval spis agenta pod krycím jménem Bolek. S polskou tajnou policií SB měl spolupracovat v sedmdesátých letech minulého století ještě jako dělník v gdaňských loděnicích. Kontakty s SB ale později přerušil a stal se ústřední postavou odborového hnutí Solidarita.
Lech Walesa byl polským prezidentem v letech 1990 až 1995.
Lech Walesa byl polským prezidentem v letech 1990 až 1995. | Foto: Reuters

Varšava – Experti v úterý potvrdili, že rukopis Lecha Walesy se shoduje s písmem agenta komunistické tajné policie pod krycím jménem Bolek. Informovala o tom polská média.

Walesa je legendárním vůdcem protikomunistického hnutí Solidarita, prvním přímo zvoleným polským prezidentem a nositelem Nobelovy ceny za mír.

Vyšetřování zločinů komunismu a nacismu má v Polsku na starosti Institut národní paměti (IPN). Podle jeho šéfa Jaroslawa Szareka badatelé po dlouholetém výzkumu už dříve dokázali, že Walesa byl od prosince 1970 do června 1976 tajným spolupracovníkem tajné policie, donášel na své kolegy a bral za to peníze.

Podle zástupce polského generálního prokurátora a šéfa vyšetřovatelů IPN Andrzeje Pozorského "není pochyb o tom", že Walesa s tajnou policií na počátku 70. let spolupracoval.

Pozorski dodal, že autenticitu dokumentů prověřili soudní znalci z Krakova, kteří je porovnali s dalšími četnými ručně psanými záznamy Lecha Walesy. Například s žádostmi o pas nebo stavebním povolením. Walesa vzorek svého písma grafologům podle něj poskytnout nechtěl.

Walesa: Nic není uzavřené

Walesa čelil obviněním ze spolupráce s tajnou policií už v minulosti. Všechna opakovaně odmítl a označil je za lživá. V roce 2000 ho zvláštní lustrační soud z obvinění ze spolupráce se státní bezpečností očistil.

Polská společnost je v pohledu na jeho případ dlouhodobě rozdělena.

Walesův právní zástupce Jan Widacki v úterý řekl televizi Polsat News, že záležitost zdaleka nepovažuje za uzavřenou a možná bude požadovat nový písmoznalecký rozbor.

Opoziční média tvrdí, že IPN se za současného vedení stal svého druhu historickou policií, dohlížející na "správný" výklad dějin. A také připomínají, že Walesa se svého času ve zlém rozešel s Jaroslawem Kaczyńským, který je nyní jako šéf vládní strany považován za nejmocnějšího muže v Polsku. Přitom formálně nezastává žádnou vládní funkci.

Nepřátelství mezi Walesou a Kaczyńským přetrvává.

Složka agenta s krycím jménem Bolek se našla v pozůstalosti posledního polského komunistického ministra vnitra Czeslawa Kiszczaka. Spis obsahuje 575 stran; většinou jde o hlášení ručně psaná tajnými policisty, některé listiny ovšem psal přímo Bolek. Podle Walesy byly zfalšované.

Walesu již v roce 2000 zvláštní lustrační soud zbavil obvinění ze spolupráce se Státní bezpečností. Polská společnost je však v pohledu na jeho případ dlouhodobě rozdělena.

Zatímco ve Varšavě začal summit Severoatlantické aliance, bývalý polský prezident vyzval NATO, aby před čím dál více agresivním Ruskem ukázalo svaly. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy