Obloha je temně oranžová a ptáci ztichli. Australské město zasáhla písečná bouře

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
21. 11. 2019 20:29
Městečko Mildura na jihu Austrálie ve čtvrtek zasáhla písečná bouře. Rozpálený prach, který rozvířil silný vítr, zabarvil vzduch do oranžova. Obyvatelům se naskytla apokalyptická podívaná. V okolí zuří požáry a teploty vystoupaly až ke čtyřiceti stupňům Celsia.
Australské město Mildura pokryla písečná bouře | Video: Aktuálně.cz

"Obloha se zabarvila do temné, husté oranžové," uvedl jeden z obyvatel města pro britský deník The Guardian.

Další lidé říkají, že hustý vzduch ve městě připomíná spíš "stěnu z prachu".

"Nejděsivější je, jak všechno ztichne. Neslyšíte žádné ptáky, nic. Je to zvláštní. Když ptáci přestanou zpívat, víte, že přišlo to nejhorší," popsala příchod bouře pětatřicetiletá Sophie Applebyová.

Záběry z bouře se nyní šíří na sociálních sítích. Celý jižní stát Victoria, ve kterém město Mildura leží, vyhlásil kvůli vysokým teplotám, silnému větru a požárům červený kód, což je nejvyšší varovný stupeň. Oheň ohrožuje i domy, pro obyvatele je ale už příliš pozdě na evakuaci. Úřady lidem radí, aby se ukryli uvnitř a nevycházeli ven.

Australští hasiči bojují v posledních týdnech s plameny také ve východních státech Nový Jižní Wales a Queensland. Ve státě Jižní Austrálie, kde se teploty blíží 45 stupňům Celsia a vane vichr o rychlosti až 90 kilometrů v hodině, zuří v současnosti 50 požárů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy