Obloha je temně oranžová a ptáci ztichli. Australské město zasáhla písečná bouře

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
21. 11. 2019 20:29
Městečko Mildura na jihu Austrálie ve čtvrtek zasáhla písečná bouře. Rozpálený prach, který rozvířil silný vítr, zabarvil vzduch do oranžova. Obyvatelům se naskytla apokalyptická podívaná. V okolí zuří požáry a teploty vystoupaly až ke čtyřiceti stupňům Celsia.
Australské město Mildura pokryla písečná bouře | Video: Aktuálně.cz

"Obloha se zabarvila do temné, husté oranžové," uvedl jeden z obyvatel města pro britský deník The Guardian.

Další lidé říkají, že hustý vzduch ve městě připomíná spíš "stěnu z prachu".

"Nejděsivější je, jak všechno ztichne. Neslyšíte žádné ptáky, nic. Je to zvláštní. Když ptáci přestanou zpívat, víte, že přišlo to nejhorší," popsala příchod bouře pětatřicetiletá Sophie Applebyová.

Záběry z bouře se nyní šíří na sociálních sítích. Celý jižní stát Victoria, ve kterém město Mildura leží, vyhlásil kvůli vysokým teplotám, silnému větru a požárům červený kód, což je nejvyšší varovný stupeň. Oheň ohrožuje i domy, pro obyvatele je ale už příliš pozdě na evakuaci. Úřady lidem radí, aby se ukryli uvnitř a nevycházeli ven.

Australští hasiči bojují v posledních týdnech s plameny také ve východních státech Nový Jižní Wales a Queensland. Ve státě Jižní Austrálie, kde se teploty blíží 45 stupňům Celsia a vane vichr o rychlosti až 90 kilometrů v hodině, zuří v současnosti 50 požárů.

 

Právě se děje

Další zprávy