Piráti znovu úřadovali, unesli ropný tanker a menší loď

ČTK ČTK
3. 11. 2011 18:01
Za únosem stojí nigerijší piráti. Nejde jim o výkupné, ale o samotný náklad
Foto: Aktuálně.cz

Abuja - U nigerijských břehů byl unesen řecký tanker a menší loď s ropnými produkty. Za únosem stojí pravděpodobně místní piráti, kteří na rozdíl od somálských útočníků nežádají výkupné, ale zajímají se o samotný náklad.

Řecká společnost Ancora Investment Trust Inc, které loď patří, ve čtvrtek sdělila, že s posádkou tankeru Halifax ztratila kontakt o víkendu. Naposledy se hlásila asi 60 mil od přístavu Port Hartcourt, když čekala na vplutí k přístavu, kde měla zakotvit.

"Drží posádku a loď," řekl agentuře Reuters zástupce společnosti. Podle dalších zdrojů se dnes piráti zmocnili ještě menšího plavidla MV Igbere s nákladem oleje.

Jedná se o jeden z řady útoků v Guinejském zálivu, které podle expertů ohrožují rozvíjející se hospodářskou oblast, která je stále významnějším zdrojem ropy, kovů a zemědělských produktů vyvážených do světa.

Piráti v Guinejském zálivu, který se rozkládá od Guinei po Angolu, útočí na lodi kvůli penězům a jejich nákladu.

Loď Halifax, která pluje pod maltskou vlajkou, byla naposledy viděna u beninského Cotonou a směřovala na Port Harcourt, jak ukázal systém sledování pohybu lodí AIS.

"Jestli byla unesena, bude nejspíš držena deset dní, než z ní budou únosci schopni vyložit veškerý náklad," uvedla dnes bezpečnostní firma AKE Ltd. Obecně se podle firmy doporučuje velmi obezřetná plavba v této oblasti s hlídkami na palubě po 24 hodin denně.

Piráti v západní Africe nejsou tak organizovaní jako námořní lupiči poblíž somálských břehů a ve vodách Indického oceánu. Poslední dobou ale jejich útoky nabírají na intenzitě. Nigérie, Angola, Gabon a Rovníková Guinea patří k největším africkým vývozcům ropy, častým terčem útoků se proto stávají plavidla ropných společností.

 

Právě se děje

Další zprávy