Piráti unesli obří tanker s nákladem 260 tisíc tun ropy

Reuters Reuters
9. 2. 2011 13:53
Již druhý ropný tanker byl během posledních dvou dnů unesen v Indickém oceánu
Irene SL velikostí opdovídá zhruba tankeru Sirius Star (na obr.) unesenému v roce 2008
Irene SL velikostí opdovídá zhruba tankeru Sirius Star (na obr.) unesenému v roce 2008 | Foto: Reuters

Athény - V indickém oceánu byla unesena další loď, tentokrát obří ropný tanker plující pod řeckou vlajkou.

Tankeru Irene SL se piráti zmocnili dnes ráno asi 650 kilometrů východně od ománské metropoleMaskatu. Předpokládá se, že to byl somálský námořní gang, zatím to však potvrzeno není.

Řecká firma Enesel, jež loď Irene SL vlastní i provozuje, potvrdila agentuře Reuters, že došlo k únosu plavidla.

Zároveň sdělila, že ztratila jakýkoli kontakt se svou posádkou, tvořenou 25 muži - šesti Řeky, 17 Filipínci a jedním Gruzíncem.

Druhý tanker během dvou dnů

Tanker byl na cestě z Perského zálivu do Mexického zálivu a vezl z Kuvajtu 266 000 tun surové ropy (cca 2 miliony barelů) určené pro Spojené státy.

Odhadovaná hodnota nákladu je 200 milionů dolarů. Piráti v Indickém oceánu udeřili dvakrát během posledních dvou dnů. V úterý zaútočili na italský ropný tanker střední velikosti a donutili ho plout k břehům Somálska.

Námořní lupiči způsobí ročně mezinárodnímu obchodu škody za sedm až dvanáct miliard dolarů. Zvláště somálští piráti zvyšují náklady lodních společností, které se musejí Indickému oceánu vyhýbat, nebo platit za své lodě mimořádně vysoké pojistné.

V Adenském zálivu hlídkují vojenská plavidla Evropské unie (EUNAVFOR) i jiných zemí, somálští piráti se ale přizpůsobili této situaci a útočí již v celém Indickém oceánu.

Stále častěji používají unesená plavidla jako své mateřské lodi a proto mohou operovat prakticky po celém Indickém oceánu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy