Piráti unesli obří tanker s nákladem 260 tisíc tun ropy

Reuters Reuters
9. 2. 2011 13:53
Již druhý ropný tanker byl během posledních dvou dnů unesen v Indickém oceánu
Irene SL velikostí opdovídá zhruba tankeru Sirius Star (na obr.) unesenému v roce 2008
Irene SL velikostí opdovídá zhruba tankeru Sirius Star (na obr.) unesenému v roce 2008 | Foto: Reuters

Athény - V indickém oceánu byla unesena další loď, tentokrát obří ropný tanker plující pod řeckou vlajkou.

Tankeru Irene SL se piráti zmocnili dnes ráno asi 650 kilometrů východně od ománské metropoleMaskatu. Předpokládá se, že to byl somálský námořní gang, zatím to však potvrzeno není.

Řecká firma Enesel, jež loď Irene SL vlastní i provozuje, potvrdila agentuře Reuters, že došlo k únosu plavidla.

Zároveň sdělila, že ztratila jakýkoli kontakt se svou posádkou, tvořenou 25 muži - šesti Řeky, 17 Filipínci a jedním Gruzíncem.

Druhý tanker během dvou dnů

Tanker byl na cestě z Perského zálivu do Mexického zálivu a vezl z Kuvajtu 266 000 tun surové ropy (cca 2 miliony barelů) určené pro Spojené státy.

Odhadovaná hodnota nákladu je 200 milionů dolarů. Piráti v Indickém oceánu udeřili dvakrát během posledních dvou dnů. V úterý zaútočili na italský ropný tanker střední velikosti a donutili ho plout k břehům Somálska.

Námořní lupiči způsobí ročně mezinárodnímu obchodu škody za sedm až dvanáct miliard dolarů. Zvláště somálští piráti zvyšují náklady lodních společností, které se musejí Indickému oceánu vyhýbat, nebo platit za své lodě mimořádně vysoké pojistné.

V Adenském zálivu hlídkují vojenská plavidla Evropské unie (EUNAVFOR) i jiných zemí, somálští piráti se ale přizpůsobili této situaci a útočí již v celém Indickém oceánu.

Stále častěji používají unesená plavidla jako své mateřské lodi a proto mohou operovat prakticky po celém Indickém oceánu.

 

Právě se děje

před 18 minutami

V depu v Praze vykolejila při posunu lokomotiva, část příměstských vlaků stojí

V železničním depu v Praze Vršovicích v úterý ráno vykolejila při posunu lokomotiva. Nehoda zastavila provoz příměstských vlaků mezi hlavním nádražím a Braníkem. Obnovení provozu České dráhy předpokládají v poledne, vyplývá z jejich webu. Co bylo příčinou vykolejení stroje, se vyšetřuje. "Následně bude nakolejení speciální technikou a oprava kolejiště," uvedly dráhy.

před 48 minutami

Putin Saúdské Arábii nabídl systém protiraketové obrany S-400

Rusko je po útoku na saúdskoarabská ropná zařízení připraveno Rijádu pomoci a prodat mu systém protiraketové obrany S-400. Řekl to ruský prezident Vladimir Putin po pondělních rozhovorech o Sýrii s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a íránským prezidentem Hasanem Rúháním v Ankaře. Informovala o tom agentura Reuters. 

Další zprávy