Piráti u Somálska unesli indickou obchodní loď. Na palubě je 11 členů posádky

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 4. 2017 13:50
Piráti u somálského pobřeží unesli indickou obchodní loď. Plavidlo s jedenáctičlennou posádkou a piráty míří k břehům autonomního somálského státu Puntland. Informovala o tom agentura Reuters. Loď podle zaměstnance společnosti Dryad Maritime Security piráti unesli v sobotu. Minulý měsíc somálští piráti unesli ropný tanker, ale po boji s pobřežní stráží v Puntlandu se ho vzdali.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bosaso - Piráti u somálského pobřeží unesli indickou obchodní loď. Menší plavidlo s jedenáctičlennou posádkou a piráty má teď namířeno k břehům autonomního somálského státu Puntland.

"Somálští piráti unesli indickou obchodní loď, se kterou teď směřují k somálským břehům," řekl agentuře Reuters bývalý vládní expert na boj proti pirátství v Puntlandu Abdirizak Mohamed Dirir.

Loď podle generálního ředitele společnosti Dryad Maritime Security Graemea Gibbona Brookse piráti unesli v sobotu. Menší dřevěná loď se podle něj plavila z Dubaje do somálského Bosasa.

Piráti na ni zaútočili, když byla v blízkosti jemenského ostrova Sokotra.

Podle mluvčího společnosti United Kingdom Maritime Trade Operations (UKMTO), která koordinuje plavby obchodních lodí v oblasti, unesené plavidlo nese název Al Kausar.

Přesná poloha lodi prý zatím není jasná a incident se vyšetřuje.

Útoků pirátů ubylo

Minulý měsíc somálští piráti unesli ropný tanker, ale po boji s pobřežní stráží v Puntlandu se ho vzdali. Šlo o první únos velkého komerčního plavidla na této trase od roku 2012.

Somálští piráti byli nejaktivnější v roce 2011. U somálských břehů tehdy zaútočili 237krát a vzali stovky lidí jako rukojmí.

Od prosince 2008 v souladu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN běží u břehů Somálska protipirátská operace Evropské unie nazvaná Atalanta. Unijní země loni v listopadu mandát mise prodloužily do konce roku 2018.

V regionu se vedle lodí Atalanty ve snaze omezit pirátské aktivity pohybují také plavidla zemí NATO, ale i Číny, Ruska, Japonska nebo Indie. Počet pirátských útoků vzhledem ke zvýšeným bezpečnostním operacím v posledních letech klesl.

 

Právě se děje

Další zprávy