Piráti opět udeřili, v Guinejském zálivu unesli tanker

Zahraničí Zahraničí
28. 8. 2012 15:34
Na palubě řeckého plavidla byla 24členná posádka
Protipirátská námořní mise v praxi: italská válečná loď Luigi Durand de la Penne "kryje záda" v Hongkongu registrovanému obchodnímu plavidlu Overseas Hercules
Protipirátská námořní mise v praxi: italská válečná loď Luigi Durand de la Penne "kryje záda" v Hongkongu registrovanému obchodnímu plavidlu Overseas Hercules | Foto: Reuters

Lomé - Piráti se v noci zmocnili u západoafrického Toga řeckého tankeru s 24člennou posádkou.

Incident se odehrál kolem čtvrté hodiny ráno v Guinejském zálivu asi 30 kilometrů od metropole Lomé. Akci rabiátů se pokusila zabránit tožská námořní hlídka, ale neúspěšně. Piráti se dostali na palubu kotvícího plavidla a unesli ho.

Loď patří společnosti aténské Golden Energy Management. Podle jejího mluvčího šlo při přepadení o jediné - ukrást 56 000 tun ropy, kterou tanker převážel.

"Není to pirátství, je to loupež," řekl agentuře Reuters. "Je velmi pravděpodobné, že zlodějům jde jen o náklad."

Útoků u Somálska ubylo, ale...

Mezinárodní úřad pro námořní dopravu (IMB) v červenci uvedl, že počet pirátských útoků za první polovinu roku 2012 klesl celosvětově o třetinu, a to především díky přítomnosti vojenských plavidel u břehů Somálska. V Guinejském zálivu ale únosů přibývá.

Jak připomíná ČTK, naposledy tam piráti zaútočili 19. srpna, když unesli britský tanker. Plavidlo se všemi 18 členy posádky se na svobodu dostalo minulý týden.

Tamní lupiči lodě obvykle zadržují několik dní, než přečerpají náklad do jiného tankeru. Tato metoda je odlišná od té, kterou používají somálští piráti operující v Adenském zálivu. Ti požadují výkupné a námořníky zadržují tak dlouho, než dostanou zaplaceno.

 

Právě se děje

Další zprávy