Piráti zůstali za očekáváními. Vládu na Islandu se pokusí sestavit Strana nezávislosti

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 10. 2016 15:48
Parlamentní volby na Islandu vyhrála středopravá Strana nezávislosti a pokusí se sestavit vládu. Středolevá koalice vedená Pirátskou stranou o jeden mandát nenaplnila odhady předvolebních průzkumů.
Zakladatelka islandské Pirátské strany Birgitta Jónsdóttirová (vlevo) slaví volební vítězství.
Zakladatelka islandské Pirátské strany Birgitta Jónsdóttirová (vlevo) slaví volební vítězství. | Foto: Reuters

Reykjavík – Sobotní předčasné parlamentní volby na Islandu vyhrává vládní středopravá Strana nezávislosti, která získala přes 29 procent hlasů. Její předseda Bjarni Benediktsson prohlásil, že se pokusí sestavit vládu. "Máme největší podporu," nechal se slyšet s tím, že ideální by byla koalice tří stran. 

Strana nezávislosti bude mít v 63členném parlamentu 21 mandátů. Její dosavadní partner, centristická Pokroková strana, zaznamenala výrazné ztráty. Má 11,5 procenta hlasů a osm poslanců. Dohromady tak mají pouze 29 křesel, což je méně než potřebná nadpoloviční většina 32 mandátů.

Nejvýrazněji se - co do zisku proti volbám v roce 2013 - posunula opoziční Pirátská strana, nezískala ale takovou podporu, jakou jí přisuzovaly průzkumy.

Piráti skončili se ziskem 14,5 procenta hlasů až na třetím místě, což jim zajistilo deset parlamentních křesel oproti dosavadním třem. Druhé se ziskem 15,9 procenta je Levicově-zelené hnutí.

Ani vlevo, ani vpravo

Průzkumy dávaly Pirátské straně větší naděje, počítaly s tím, že strana, která existuje teprve čtyři roky, by mohla získat i přes 22 procent hlasů. S deseti křesly a ve spojení se třemi středolevými stranami, s nimiž Piráti uzavřeli už před volbami dohodu o společném vytvoření vlády, mají zatím také asi 28 křesel. Součástí této skupiny je Levicově-zelené hnutí, které je s 16 procenty zatím druhé a mělo by deset mandátů.

Volby se konají předčasně a vypsány byly po dubnovém odstoupení tehdejšího premiéra Sigmundura Davída Gunnlaugssona. Důvodem jeho rezignace bylo zveřejnění takzvaných Panamských dokumentů, na němž figurovalo také jeho jméno a které odhalují praktiky převádění peněz do daňových rájů.

Vzestup Pirátské strany souvisí s rozčarováním Islanďanů z tradičních politických stran po finančním krachu země v roce 2008. V čele Pirátů stojí devětačtyřicetiletá poslankyně a básnířka Birgitta Jónsdóttirová, která odmítá svou stranu řadit podle kritéria levicové nebo pravicové politiky. Podle ní jde Pirátům o změnu systému a o skoncování s korupcí a nepotismem.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy