Piráti zůstali za očekáváními. Vládu na Islandu se pokusí sestavit Strana nezávislosti

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 10. 2016 15:48
Parlamentní volby na Islandu vyhrála středopravá Strana nezávislosti a pokusí se sestavit vládu. Středolevá koalice vedená Pirátskou stranou o jeden mandát nenaplnila odhady předvolebních průzkumů.
Zakladatelka islandské Pirátské strany Birgitta Jónsdóttirová (vlevo) slaví volební vítězství.
Zakladatelka islandské Pirátské strany Birgitta Jónsdóttirová (vlevo) slaví volební vítězství. | Foto: Reuters

Reykjavík – Sobotní předčasné parlamentní volby na Islandu vyhrává vládní středopravá Strana nezávislosti, která získala přes 29 procent hlasů. Její předseda Bjarni Benediktsson prohlásil, že se pokusí sestavit vládu. "Máme největší podporu," nechal se slyšet s tím, že ideální by byla koalice tří stran. 

Strana nezávislosti bude mít v 63členném parlamentu 21 mandátů. Její dosavadní partner, centristická Pokroková strana, zaznamenala výrazné ztráty. Má 11,5 procenta hlasů a osm poslanců. Dohromady tak mají pouze 29 křesel, což je méně než potřebná nadpoloviční většina 32 mandátů.

Nejvýrazněji se - co do zisku proti volbám v roce 2013 - posunula opoziční Pirátská strana, nezískala ale takovou podporu, jakou jí přisuzovaly průzkumy.

Piráti skončili se ziskem 14,5 procenta hlasů až na třetím místě, což jim zajistilo deset parlamentních křesel oproti dosavadním třem. Druhé se ziskem 15,9 procenta je Levicově-zelené hnutí.

Ani vlevo, ani vpravo

Průzkumy dávaly Pirátské straně větší naděje, počítaly s tím, že strana, která existuje teprve čtyři roky, by mohla získat i přes 22 procent hlasů. S deseti křesly a ve spojení se třemi středolevými stranami, s nimiž Piráti uzavřeli už před volbami dohodu o společném vytvoření vlády, mají zatím také asi 28 křesel. Součástí této skupiny je Levicově-zelené hnutí, které je s 16 procenty zatím druhé a mělo by deset mandátů.

Volby se konají předčasně a vypsány byly po dubnovém odstoupení tehdejšího premiéra Sigmundura Davída Gunnlaugssona. Důvodem jeho rezignace bylo zveřejnění takzvaných Panamských dokumentů, na němž figurovalo také jeho jméno a které odhalují praktiky převádění peněz do daňových rájů.

Vzestup Pirátské strany souvisí s rozčarováním Islanďanů z tradičních politických stran po finančním krachu země v roce 2008. V čele Pirátů stojí devětačtyřicetiletá poslankyně a básnířka Birgitta Jónsdóttirová, která odmítá svou stranu řadit podle kritéria levicové nebo pravicové politiky. Podle ní jde Pirátům o změnu systému a o skoncování s korupcí a nepotismem.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy