Pionýři sebevražedných útoků byli na Srí Lance poraženi

Roman Gazdík
17. 5. 2009 18:55
Tamilští tygři na pokraji porážky, jeden z nejkrvavějších asijských konfliktů je u konce
Nejvyšší velitel LTTE Velupillai Prabhakaran (vlevo) mezi dalšími předáky rebelů. Jedna z fotografií ukořistěných srílanskou armádou
Nejvyšší velitel LTTE Velupillai Prabhakaran (vlevo) mezi dalšími předáky rebelů. Jedna z fotografií ukořistěných srílanskou armádou | Foto: Reuters

Kolombo - Jeden z nejkrvavějších a nejdelších asijských konfliktů je po šestadvaceti letech zřejmě u konce.

Ačkoliv se na území o rozloze jednoho kilometru čtverečního na severovýchodě ostrova stále bojuje, porážka separatistické tamilské organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE) alias Tamilští tygři je zřejmě otázkou nejbližších hodin, maximálně dní.

Srílanský prezident Mahinda Rajapaksa již v sobotu oznámil vítězství a podle zákulisních informací chystá v úterý ráno projev k národu, ve kterém chce oznámit definitivní konec občanské války.

Jedná se o jednu z nejdéle probíhajících válek na světě. Pouze občanské války na Filipínách a v Barmě jsou mezi těmi asijskými "služebně starší".

Světlé zítřky?

Den ukončení bojů má být nazván Dnem národního osvobození a vyhlášen za státní svátek. Rajapaksova vláda počítá s tím, že ukončení konfliktu zemi pomůže ekonomicky a přitáhne sem dosud bojácné investory.

V současné době se ekonomika potýká s padající rupií, která tlačí vzhůru ceny importu, ztenčujícími se zásobami valut a zmenšujícím se zájmem o místní čaj a textil v zahraničí.

Srílančané v neděli vyšli podle agentur v některých městech do ulic, aby očekávaný konec dlouhé občanské války oslavili.

Infobox

Voják srílanské armády


1976 Založení LTTE

1987 Indie posílá do tamilských oblastí mírové sbory, za tři roky odcházejí

1993 President Premadasa je zabit. Za útokem stojí LTTE

2001 Útok na mezinárodní letiště nedaleko Kolomba zničil polovinu flotily srílanských aerolinek

2002 Vláda a LTTE se dohodly na příměří

2006 Boje propukají znovu

Květen 2009 Zbylí tygři jsou obklíčeni na území o velikosti 1 km čtverečního

I přes porážku svých vojenských jednotek Tamilští tygři údajně hodlají pokračovat jako guerillová síla, pravděpodobně se tak ke slovu dostanou sebevražedné atentáty.

Proti diskriminaci

LTTE byla založena roku 1976 s cílem ustavit na severovýchodě Srí Lanky samostatný tamilský stát, který měl vyřešit problém diskriminace zdejších hinduistických Tamilů většinovými buddhistickými Sinhálci. Ti zde převzali moc po vyhlášení nezávislosti roku 1948. Předchozí vládci Britové preferovali nad řadovými Sinhálci právě Tamily.

Stoupenci LTTE se rekrutovali především z nespokojené tamilské mládeže a podporovali je také indičtí Tamilové a Tamilové žijící v diaspoře.

Guerillová kampaň se v roce 1983 změnila v plnohodnotnou občanskou válku, při níž podle odhadů zahynulo nejméně 80 tisíc lidí a která vyostřila etnické rozdělení společnosti. Jak vláda, tak Tamilští tygři, se ukázali jako lhostejní k utrpení civilistů.

Pro vládu se stal jakýkoliv Tamilec potenciálním přívržencem LTTE a podle toho s nimi i jednali, v posledních týdnech si také bombardování armády vyžádala stovky civilních obětí.

Tygři naopak s oblibou využívali sebevražedných atentátů, kterých podnikli více než Hamás, Islámský džihád a Al-Káida dohromady. Třicet až čtyřicet procent z odhadovaných více než 200 sebevražedných útoků provedly ženy.

Srílanští povstalci si vysloužili kritiku také za to, že do svých vojenských řad nabírali děti.

Na seznamu teroristických organizací vede LTTE 32 států, včetně USA, EU a Indie, ve které podnikli svůj nejvíce spektakulární útok. Roku 1991 se jim podařilo zavraždit bývalého indického premiéra Rádživa Gándhího.

Takto vypadají vzdušné síly tamilských povstalců. Bomby jsou připevněny k podvozku lehkého letounu Zlín české výroby
Takto vypadají vzdušné síly tamilských povstalců. Bomby jsou připevněny k podvozku lehkého letounu Zlín české výroby | Foto: Reuters

Gándhí byl zodpovědný za rozhodnutí poslat roku 1987 coby mírotvorce na ostrov indické vojáky. Více než tisíc se jich z tříleté mise nevrátilo. LTTE se v roce 1993 podařilo zabít i srílanského prezidenta Ranasingha Premadasu.

Rebelové v koncích

Tamilští tygři vedli svou kampaň pomocí dobře vyzbrojených jednotek, které disponovaly i flotilou a pěti lehkými dvousedadlovými letadly české výroby Zlín-143, která byla na ostrov propašována po částech, pak znovu sestavena a upravena tak, aby mohla nést bomby.

Poslední příměří bylo vyjednáno v roce 2002, o čtyři roky později boje opět propukly.

V lednu 2008 vláda příměří zrušila a zahájila masivní ofenzivu, která po roce a půl dostala povstalce na kolena. Od počátku tohoto roku zbylí členové LTTE ustoupili na malý kousek pobřeží, kde se drželi pouze díky desítkám tisíc civilistů, které používali jako lidské štíty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy