reklama
 
 

Pinochet zůstává v domácím vězení

24. 11. 2005 21:15
Santiago - Chilský soud znovu uvalil domácí vězení na bývalého diktátora Augusta Pinocheta. Během posledních dvou dnů je to již druhé rozhodnutí o domácím vězení.    

Na rozdíl od středečního, které se týkalo daňových úniků či falšování úředních dokumentů a z něhož se měl možnost kaucí dostat, to dnešní má souvislost s porušováním lidských práv během jeho vlády v letech 1973-90.

Soudce Víctor Montiglio obvinil Pinocheta z podílu na únosech a zmizení tří disidentů v prvních letech jeho vlády a nařídil mu domácí vězení. Obvinění znamená, že své páteční 90. narozeniny bývalý diktátor stráví téměř jistě bez možnosti vyjít ze své rezidence.

Dosavadní dvě obvinění z porušování lidských práv zatím vždy ztroskotaly na jeho špatném zdravotním stavu.

Kauce byla 23 tisíc dolarů

Soudce Carlos Cerda nařídil generálu Pinochetovi domácí vězení ihned po vyšetřování v rámci údajných tajných fondů v bance Riggs v USA a také kvůli dalším zahraničním účtům. Kauce byla stanovena na 23 000 dolarů.

Soudce se rozhodl vznést obvinění ihned po několika výsleších Pinocheta, které se uskutečnily tento měsíc. Podle žaloby má generál na svědomí daňové úniky ve výši 2,4 miliony dolarů. Měl se jich dopustit v letech 1980 až 2004.

Je také obviněn z falšování několika cestovních pasů a dokladů, díky kterým si mohl otevřít více než 100 účtů převážně v zahraničí. Bankovní účty byly poprvé odhaleny vyšetřováním amerického senátu v minulém roce. Další byly objeveny při vyšetřování vedeném chilskými úřady. Nyní se prošetřuje, zda nejde o peníze nabyté nelegálním obchodem se zbraněmi. 

Devadesátka na krku

Minulý týden po psychiatrickém vyšetření prohlásil prokurátor Augusta Pinocheta za schopného stanout před soudem. V říjnu přišel Pinochet o imunitu, právě v souvislosti s obviněním z podvodů. O měsíc dříve byl zbaven ochrany také ve vztahu k údajným porušováním lidských práv. V Chile můžou úřady imunitu zrušit pouze na základě jednotlivých případů.

Generál Pinochet může nyní čelit žalobám zhruba 119 disidentských rodin, jejichž členové byli vyvražděni nebo "zmizeli" v dobách jeho vlády. Podle výsledků oficiálního pátrání, více než tři tisíce lidí zemřelo v rámci politického násilí v letech 1973-1990, tedy v době kdy byl generál u moci.

autor: rst, BBC | 24. 11. 2005 21:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama