Pinochet zbaven imunity i potřetí

rst, Reuters, ČTK
7. 12. 2005 17:06
Santiago - Chilský nejvyšší soud dnes zbavil imunity Augusta Pinocheta. Imunita se tentokrát vztahovala k žalobě, ve které bývalý diktátor čelí obvinění z daňových podvodů ve výši 27 milionů dolarů.

Toto rozhodnutí podle agentury Reuters potvrdilo několik vysoce postavených zaměstnanců soudu.

V Chile mohou úřady imunitu zrušit pouze na základě jednotlivých případů. Už v říjnu přišel čerstvý devadesátník Pinochet o imunitu v souvislosti s obviněním z podvodů a o měsíc dříve byl zbaven ochrany, také ve vztahu k údajným porušováním lidských práv. V případech daňových podvodů však jeho právníci argumentovali špatným Pinochetovým zdravím a dařilo se jim dlouho zbavení imunity v tomto případu oddalovat.

Nová obvinění

Soudce Victor Montiglio včera oznámil, že existuje dostatek důkazů, aby byl Pinochet postaven před soud v souvislosti se zmizením dalších tří oponentů jeho režimu, napsal zpravodajský server BBC News. Soudce vyšetřuje roli generála Pinocheta v případě známém jako Operace Colombo, v jejímž rámci byly uneseny a zavražděny desítky politických oponentů. Pinochet v současnosti čelí obviněním souvisejícím s devíti zmizelými lidmi. Předpokládá se, že při únosech v rámci této tajné operace v roce 1975 bylo zlikvidováno nejméně 119 osob.

Více o tomto případu naleznete ZDE

Diktátor Pinochet

Pinochet svrhl v roce 1973 zvolenou socialistickou vládu prezidenta Salvadora Allendeho a při následných represích jeho režim připravil o život přes 3000 lidí. Další desetitisíce skončily ve vězení nebo v exilu.

Nicméně, jak upozornil bývalý prezident Patricio Aylwin, za tuto cenu vyvedl svou zemi z hluboké hospodářské krize.

Proti Pinochetovi bylo od roku 1998 vzneseno několik žalob, ale zatím se nikomu nepodařilo dostat ho do vězení. Nyní je bývalý diktátor v domácím vězení, do něhož ho soud poslal koncem listopadu. Předtím už bylo toto opatření na něj uvaleno čtyřikrát, pokaždé je ale soud ze zdravotních důvodů zrušil.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Sedm lidí zemřelo při explozi v čínské továrně na pyrotechniku

Sedm lidí zemřelo a 13 dalších bylo raněno při explozi v továrně na zábavní pyrotechniku v centrální čínské provincii Chu-nan. Informovala o tom dnes agentura AP.

Správa města Liou-jang uvedla, že výbuch nastal ve středu ráno a že výroba byla nelegální. Tým sestavený k vyšetření neštěstí vyslýchá zadržené manažery podniku. Ve čtvrtek byla ve městě pozastavena výroba veškeré zábavní pyrotechniky.

Podobné incidenty nejsou v Číně výjimkou. Přibývá jich zejména před oslavami nového lunárního roku, které nadcházející rok připadají na 25. ledna.

Další zprávy