reklama
 
 

Pinochet zbaven imunity i potřetí

7. 12. 2005 17:06
Santiago - Chilský nejvyšší soud dnes zbavil imunity Augusta Pinocheta. Imunita se tentokrát vztahovala k žalobě, ve které bývalý diktátor čelí obvinění z daňových podvodů ve výši 27 milionů dolarů.

Toto rozhodnutí podle agentury Reuters potvrdilo několik vysoce postavených zaměstnanců soudu.

V Chile mohou úřady imunitu zrušit pouze na základě jednotlivých případů. Už v říjnu přišel čerstvý devadesátník Pinochet o imunitu v souvislosti s obviněním z podvodů a o měsíc dříve byl zbaven ochrany, také ve vztahu k údajným porušováním lidských práv. V případech daňových podvodů však jeho právníci argumentovali špatným Pinochetovým zdravím a dařilo se jim dlouho zbavení imunity v tomto případu oddalovat.

Nová obvinění

Soudce Victor Montiglio včera oznámil, že existuje dostatek důkazů, aby byl Pinochet postaven před soud v souvislosti se zmizením dalších tří oponentů jeho režimu, napsal zpravodajský server BBC News. Soudce vyšetřuje roli generála Pinocheta v případě známém jako Operace Colombo, v jejímž rámci byly uneseny a zavražděny desítky politických oponentů. Pinochet v současnosti čelí obviněním souvisejícím s devíti zmizelými lidmi. Předpokládá se, že při únosech v rámci této tajné operace v roce 1975 bylo zlikvidováno nejméně 119 osob.

Více o tomto případu naleznete ZDE

Diktátor Pinochet

Pinochet svrhl v roce 1973 zvolenou socialistickou vládu prezidenta Salvadora Allendeho a při následných represích jeho režim připravil o život přes 3000 lidí. Další desetitisíce skončily ve vězení nebo v exilu.

Nicméně, jak upozornil bývalý prezident Patricio Aylwin, za tuto cenu vyvedl svou zemi z hluboké hospodářské krize.

Proti Pinochetovi bylo od roku 1998 vzneseno několik žalob, ale zatím se nikomu nepodařilo dostat ho do vězení. Nyní je bývalý diktátor v domácím vězení, do něhož ho soud poslal koncem listopadu. Předtím už bylo toto opatření na něj uvaleno čtyřikrát, pokaždé je ale soud ze zdravotních důvodů zrušil.

autor: rst, Reuters, ČTK | 7. 12. 2005 17:06

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama