Piloty dronů má obměkčit obří portrét dítěte v polích

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 4. 2014 10:10
Piloty, kteří ovládají americké drony, má od shazování bomb na Pákistán odradit portrét dívky v nadživotní velikosti.
Této dívce při jednom z náletů zahynuli oba rodiče a dva sourozenci.
Této dívce při jednom z náletů zahynuli oba rodiče a dva sourozenci. | Foto: Youtube

Pešávar - Bezpilotní vojenská letadla změnila povahu války. Ti, kdo je ovládají, sedí v pohodlných sedačkách tisíce kilometrů od bojiště a své cíle - tedy živé lidi - vidí pouze jako body na obrazovce.

V mluvě americké armády se proto likvidaci lidských cílů prostřednictvím dronů začalo říkat "rozmáčknutí brouka" (bug splat).

Společná iniciativa amerických, francouzských a pákistánských umělců, pojmenovaná jednoduše "not a bug splat" (není to rozmáčknutí brouka), to teď má změnit. V oblasti Chajbar Paštúnchwá na severozápadě Pákistánu aktivisté roztáhli obří plachtu s portrétem malé pákistánské dívenky.

Video: Tak se řídí drony.
Video: Tak se řídí drony.

Té podle informací uvedených na stránkách projektu při náletu dronu zahynuli oba rodiče a dva sourozenci.

Cílem akce je piloty dronů obměkčit a připomenout jim, že se za oněmi tečkami na obrazovkách skrývají skuteční lidé; často civilisté, mezi nimiž jsou ženy i děti.

Mohla být viděna i z vesmíru

Vinylová plachta zabírá plochu 30 na 20 metrů a teoreticky by se mohla objevit i na satelitních mapových snímcích, které jsou dostupné na internetu.

Provincii Chajbar Paštúnchwá nevybrala iniciativa vedená pákistánskou humanitární organizací Nadace pro základní práva náhodou. Podle místních obyvatel jsou tam nálety na denním pořádku.

Zda je ještě plachta pořád na svém místě, autoři nápadu netuší. "Nevíme, jestli tam ještě je, nebo ne. Místní vesničané byli vyzváni, aby ji použili, pokud se jim bude hodit. Například na zakrytí děravé střechy," cituje server Yahoo News z mailové korespondence s jedním z autorů projektu.

Kvůli strachu o svou bezpečnost tají umělci svá jména.

O četnosti útoků amerických bezpilotních letadel svědčí statistiky neziskových organizací. Podle britské Bureau of Investigative Journalism už drony od roku 2004 zabily 2 300 až 3 700 lidí, z toho 400 až 1000 civilistů a 168 až 202 dětí.

Lidskoprávní organizace Amnesty International uvádí 900 zabitých a 600 těžce zraněných civilistů.

 

Právě se děje

Další zprávy