Unikla nahrávka z utajované schůzky: Piloti si na Boeing 737 MAX stěžovali už loni

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
16. 5. 2019 15:56
Loni 27. listopadu měli piloti největší letecké společnosti na světě, amerických aerolinií American Airlines, kromě běžných pracovních povinností na programu důležité jednání. V konferenční místnosti jejich sídla v texaském městě Fort Worth se sešli se zástupci firmy Boeing. Chtěli jim dát jasně najevo, že jejich letadla typu 737 MAX nepovažují za bezpečná. O jednání za zavřenými dveřmi informovala ve středu jako první televize CBS News, které se podařilo dostat k nahrávce ze schůzky.
Boeing 737 MAX 8.
Boeing 737 MAX 8. | Foto: Shutterstock.com

Piloti se s výrobcem letadel sešli měsíc po první tragické nehodě stroje Boeing 737 MAX - havárii letounu indonéské společnosti Lion Air, který se zřítil do Jávského moře a zemřelo všech 189 lidí na palubě. Čtyři měsíce od jednání, letos v březnu, spadl stejný typ stroje znovu. Tentokrát se jednalo o let etiopských aerolinek Ethiopian Airlines, nehodu nepřežilo všech 157 lidí na palubě. Oba letouny navíc havarovaly krátce po startu.

Boeing 737 MAX společnosti Lion Air.
Boeing 737 MAX společnosti Lion Air. | Foto: Shutterstock.com

Americký Boeing čelí podezření, že za neštěstí během necelého půl roku může především softwarový problém stabilizačního systému, známého pod zkratkou MCAS. Právě o něm loni v listopadu zhruba hodinu debatovali piloti a zástupci společnosti.

"Tihle lidé ani nevěděli, že je ten zatracený systém v letadle. Nevěděl to ani nikdo jiný," říká na nahrávce šéf bezpečnosti pro odbor pilotů Mike Michaelis. "Lidmi" měl velmi pravděpodobně na mysli piloty říjnového letu Lion Air.

Na zvukovém záznamu je slyšet i jiný zaměstnanec American Airlines, který říká, že si piloti zaslouží vědět, co se nachází v jejich letadle. 

Jiný pilot, Todd Wissing, pak upozornil, že v instruktážní příručce k letounu typu 737 MAX nepadla ohledně systému MCAS jediná zmínka. "Myslel bych si, že prioritou bude vysvětlit fungování věcí, které vás můžou zabít," sděluje na záznamu ironicky Wissing. 

Boeing: Nechceme nic uspěchat

Spolu s ostatními kolegy dokonce na jednání navrhl, aby Boeing vyzval Federální leteckou správu (FAA) k přijetí bezpečnostních opatření, která by zřejmě vedla až k uzemnění tohoto typu stroje. Americký regulační orgán FAA sice po havárii letu Lion Air určitá opatření přijal, pilotům American Airlines to ale bylo málo.

Naštvaní zaměstnanci se ale od Boeingu nedočkali reakce, v jakou doufali. "Předpokládá se, že posádka letadla podstoupila výcvik. (…) Nikdo ještě nedospěl k závěru, že příčinou tragédie byl právě tento nedostatek," zaznívá na nahrávce z úst viceprezidenta společnosti Mika Sinnetta. Podobné vyjádření pak ještě několikrát zopakoval.

Sinnett na jednání dorazil v doprovodu Johna Moloneyho, který stojí v čele dopravní politiky Boeingu, a zkušeného firemního testovacího pilota Craiga Bombena. Podle deníku The New York Times, který o nahrávce také informoval, firma hlavně očekávala, že se piloti s problémy stroje zvládnou vypořádat. 

"Nechceme nic uspěchat a udělat tu mizerii, že bychom opravili věci, které fungují správně," dodává na audiozáznamu Sinnett s tím, že kdyby byl systém MCAS opravdu vadný, přece by piloti nechtěli opravu tak urychlit. 

Boeing je bez objednávek

Čtyři měsíce od jednání, na kterém zástupci Boeingu přesvědčovali rozčilené piloty, že není důvod k panice, se odehrála další tragická nehoda. Když se krátce po startu z etiopské metropole Addis Abeby zřítil Boeing 737 MAX, opět se objevily informace o tom, že piloti nebyli dostatečně seznámeni s novým systémem letadla. Automatický vyrovnávací systém MCAS má sklopit nos letadla, pokud by ho piloti příliš zvedli a hrozila ztráta vztlaku a tím i jeho pád.

Boeing 737 MAX začal na komerčních linkách létat teprve v květnu 2017. Nehoda společnosti Lion Air z loňského 29. října byla první tragédií tohoto typu stroje. Po druhém neštěstí letos v březnu začala řada aerolinií stroje pozastavovat, nyní jsou až do odvolání uzemněné na celém světě všechny. 

Video: Odstavené boeingy mění plány Čechů: Ubude last minute zájezdů i komfortu, říká Papež

Budete možná překvapeni tím, že vás budou žádat o poplatky za něco, o čem jste ani nevěděli, varuje Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 2 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy