Za pád našeho letadla může zásah zvenčí, tvrdí ruské aerolinky. Pilot nevyslal nouzový signál

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 2. 11. 2015 14:01
"Neexistuje souběh takových selhání systémů, který by mohl vést k tomu, aby se letadlo rozpadlo ve vzduchu. Jediným vysvětlením může být mechanické působení zvenčí," tvrdí provozovatel airbusu, který se v sobotu zřítil v Egyptě. První data z černých skříněk naznačují, že pilot před nehodou nevyslal nouzový signál. Podle egyptských vyšetřovatelů ale letadlo s 224 lidmi na palubě nebylo zasaženo zvnějšku. Kreml přesto oznámil, že vyloučen není ani terorismus.
Foto: Reuters

Moskva/Káhira - Jedinou možnou příčinou sobotního pádu Airbusu A321 v Egyptě je "zásah zvenčí". Alespoň podle provozovatele zříceného letounu - ruských aerolinek Kogalymavia.

Až dosud se pracovalo s verzí, že se stroj ve vzduchu rozlomil. Defekt ale vedení aerolinií odmítá.

"Letadlo bylo ve vynikajícím stavu," řekl novinářům Alexander Smirnov, zástupce ředitele společnosti. "Vylučujeme technické selhání a chybu posádky," uvedl doslova.

Oba motory letounu podle něj prošly 26. října kontrolou a nebyla objevena sebemenší závada.

"Neexistuje souběh takových selhání systémů, který by mohl vést k tomu, aby se letadlo rozpadlo ve vzduchu. Jediným vysvětlením může být mechanické působení zvenčí," upřesnil Smirnov.

Stroj podle něj krátce před neštěstím ztratil rychlost i výšku.

Podle egyptských vyšetřovatelů tragédii nezpůsobil zásah zvenčí. Egypťané tak vyloučili, že by letadlo bylo sestřeleno.

Nad sestřelením se spekulovalo hlavně v sobotu, kdy se k němu přihlásila jedna ze skupin sympatizujících s Islámským státem.

Nelze vyloučit žádnou z možných příčin, zní z Kremlu

Prvotní analýza černých skříněk ukazuje, že posádka nevyslala nouzový signál. K neštěstí tak podle všeho došlo bez předchozích náznaků.

Kreml je prozatím na vyjádření skoupý. Podle mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova nelze v současné době "vyloučit jakoukoliv možnou příčinu nehody", a to včetně teroristického činu. Prezident Vladimir Putin vyjádřil rodinám obětí soustrast.

Letadlo mířící s 224 lidmi na palubě z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu se dostalo do problémů krátce po startu ve výšce přes 9144 metrů.

"Všechny znaky svědčí o faktu, že destrukce letounu nastala ve vzduchu a ve velké výšce," uvedl šéf ruské federální agentury pro leteckou dopravu (Rosaviacija) Alexandr Něradko. Rozpad letounu ve vzduchu naznačuje mimo jiné i to, že trosky jsou rozesety na velké ploše.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. Pomohly jim k tomu remízy třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0) ve 42. kole druhé ligy. "Kanárci" jsou tím pádem z jejich dosahu, v čele tabulky mají osmibodový náskok na druhý Watford a k dobru večerní zápas s Bournemouthem. K zajištění prvního místa jim v posledních pěti duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy