Pilot zmizelého letu nacvičoval přistání na malých ostrovech

Petr Jemelka Petr Jemelka
19. 3. 2014 15:40
Zjistili to vyšetřovatelé, kteří prohledávali jeho domácí letecký simulátor. Jedna z nahraných ranvejí je na odlehlé vojenské základně Diego Garcia, kde údajně zadržují osoby podezřelé z terorismu.
Foto: Profimédia

Kuala Lumpur - Malajsijská policie zjistila, že kapitán pohřešovaného boeingu krátce před letem do Pekingu smazal část dat ze svého domácího leteckého simulátoru.

Počítačoví experti se teď snaží zjistit, co přesně 53letý Zaharie Ahmad Šáh před osudovým letem MH370 odstranil.

Ukázalo se totiž, že v pohřešovaném letounu někdo záměrně změnil nastavení autopilota, a vyšetřovatelé proto nevylučují, že stroj unesla posádka.

Zpravodajský server Malay Mail online s odkazem na nejmenovaný zdroj obeznámený s vyšetřováním napsal, že měl Šáh v simulátoru nahráno pět letišť na odlehlých místech v Indickém oceánu.

Foto: Jan Langer

Mělo se jednat o mezinárodní letiště Male na Maledivách, odlehlou americkou základnu na ostrově Diego Garcia a tři ranveje v Indii a na Srí Lance.

Diego Garcia je zajímavá tím, že jde o pronajatou základnu amerických bombardérů na Britském indickooceánském teritoriu, a objevily se spekulace, že na ní Američané zadržují osoby podezřelé z terorismu.

Motiv chybí

V souvislosti se čtvrtečními zprávami o tom, že na Maledivách spatřili velmi nízko letící stroj, odpovídající popisu Boeingu 777 Malaysian Airlines, by tedy do sebe věci konečně začaly zapadat.

Policie ale neví o jediném důvodu, proč by měl zkušený kapitán letadlo unášet, a malajsijský ministr dopravy Hishammuddin Hussein navíc spatření letounu na Maledivách s odvoláním na tamní ministerstvo obrany popřel.

Nikdy jsem neviděl letět tryskové letadlo takhle nízko. Viděl jsem jasně i jeho dveře.

Obyvatelé atolu Dálu však trvají na svém: "Nikdy jsem nad naším ostrovem neviděl letět tryskové letadlo takhle nízko. Viděli jsme hydroplány, ale jsem si jistý, že tohle nebyl hydroplán. Viděl jsem jasně i jeho dveře a nebyl jsem sám, viděli ho i další lidé. Slyšeli jsme také hrozivý hluk," cituje server The Telegraph nejmenovaného ostrovana.

Pátrá 26 zemí a stále nic

Nejrozsáhlejší pátrací akce v dějinách letectví, do níž se zapojilo 26 zemí, trvá už jedenáctý den a po boeingu s 239 lidmi na palubě stále není ani stopy.

Příbuzní cestujících ze zmizelého malajského letadla byli z tiskové konference násilím odvlečeni.
Příbuzní cestujících ze zmizelého malajského letadla byli z tiskové konference násilím odvlečeni. | Foto: Reuters

Příbuzní cestujících jsou čím dál frustrovanější a stěžují si, že je úřady nezpravují o postupu vyšetřovatelů a neposkytují jim prakticky žádné informace.

Ze čtvrteční tiskové konference museli dokonce rodinné příslušníky lidí na palubě násilím vyvádět, přičemž jim bezpečnostní služba bránila i v kontaktu s novináři.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy