Letadlu se nevysunul přední podvozek, pilot s ním přesto přistál. Teď je za hrdinu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
13. 5. 2019 15:44
Perné chvíle zažili v neděli pasažéři letu UB-103. Jinak bezproblémovou cestu spoje, který mířil do barmského města Mandalaj, překazilo přistávání v cílové destinaci. Pilotovi se nepodařilo vysunout přední podvozek. Dramatickou situaci, která se obešla bez zranění, se podařilo zachytit na video.
Barmský pilot bezpečně přistál s letadlem bez podvozku na "nose" | Video: Reuters

Na palubě letadla barmských aerolinek Myanmar National Airlines se nacházelo 82 cestujících a sedm členů posádky. Letadlo dosedlo pouze na zadní kola, pak se překlopilo "na nos" a drhlo po dráze, než se ho pilotovi podařilo zastavit. 

Od letadla, které cestovalo z barmského města Rangún, odletovaly jiskry a valil se kouř. Nic vážného se však nestalo. Pilotovi se podařilo bezpečně přistát. Ani na stroji nevznikla větší škoda.

"Z letadla se valilo trochu kouře, když jsme přistáli… Všichni pasažéři jsou v pořádku," uvedl jeden z cestujících Soe Moe.

Zástupce generálního ředitele barmského odboru civilního letectví Ye Htut Aung pro britský deník The Guardian uvedl, že se pilot o vysunutí předního podvozku pokoušel opakovaně - nejdříve skrze počítačový systém, poté ručně. 

Podle mluvčího letiště pilot informoval řídicí věž, že mu kontrolní systém hlásí závadu předního podvozku. Po selhání nouzového postupu oblétl kontrolní věž. Její zaměstnanci potvrdili to, co čekal: podvozek se skutečně nevysunul.

Pilot se strojem ještě zůstal nějakou dobu ve vzduchu, aby spotřeboval palivo, a letadlu tak klesla hmotnost. 

Nakonec i přes technické problémy zvládl cestující bezpečně dopravit do cíle. Lidé na sociálních sítích ho nyní oslavují jako hrdinu. Pochvalu si vysloužil i od barmského ministra dopravy Wina Khanta. "Pilot odvedl dobrou práci," nechal se slyšet Khant.

Není jasné, co přesně způsobilo závadu. Aung z odboru civilního letectví uvedl, že všechny letouny společností Myanmar National Airlines prochází každý den kontrolou. Výrobce letadla nabídl barmským úřadům pomoc při vyšetřování.

Letiště v Mandalaji muselo být kvůli nehodě dočasně uzavřeno. Malým letadlům bylo umožněno přistání po zhruba dvou a půl hodinách.

Video: Vynášet odpadky z obřího boeingu je snadnější než z bytu. Pomůže gravitace

Záběry z tokijského letiště ukazují, jak se dělníci vypořádali s odpadky, které zanechalicestující u svých sedadel v Boeingu 777 Japonských aerolinií. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy