Letadlu se nevysunul přední podvozek, pilot s ním přesto přistál. Teď je za hrdinu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
13. 5. 2019 15:44
Perné chvíle zažili v neděli pasažéři letu UB-103. Jinak bezproblémovou cestu spoje, který mířil do barmského města Mandalaj, překazilo přistávání v cílové destinaci. Pilotovi se nepodařilo vysunout přední podvozek. Dramatickou situaci, která se obešla bez zranění, se podařilo zachytit na video.
Barmský pilot bezpečně přistál s letadlem bez podvozku na "nose" | Video: Reuters

Na palubě letadla barmských aerolinek Myanmar National Airlines se nacházelo 82 cestujících a sedm členů posádky. Letadlo dosedlo pouze na zadní kola, pak se překlopilo "na nos" a drhlo po dráze, než se ho pilotovi podařilo zastavit. 

Od letadla, které cestovalo z barmského města Rangún, odletovaly jiskry a valil se kouř. Nic vážného se však nestalo. Pilotovi se podařilo bezpečně přistát. Ani na stroji nevznikla větší škoda.

"Z letadla se valilo trochu kouře, když jsme přistáli… Všichni pasažéři jsou v pořádku," uvedl jeden z cestujících Soe Moe.

Zástupce generálního ředitele barmského odboru civilního letectví Ye Htut Aung pro britský deník The Guardian uvedl, že se pilot o vysunutí předního podvozku pokoušel opakovaně - nejdříve skrze počítačový systém, poté ručně. 

Podle mluvčího letiště pilot informoval řídicí věž, že mu kontrolní systém hlásí závadu předního podvozku. Po selhání nouzového postupu oblétl kontrolní věž. Její zaměstnanci potvrdili to, co čekal: podvozek se skutečně nevysunul.

Pilot se strojem ještě zůstal nějakou dobu ve vzduchu, aby spotřeboval palivo, a letadlu tak klesla hmotnost. 

Nakonec i přes technické problémy zvládl cestující bezpečně dopravit do cíle. Lidé na sociálních sítích ho nyní oslavují jako hrdinu. Pochvalu si vysloužil i od barmského ministra dopravy Wina Khanta. "Pilot odvedl dobrou práci," nechal se slyšet Khant.

Není jasné, co přesně způsobilo závadu. Aung z odboru civilního letectví uvedl, že všechny letouny společností Myanmar National Airlines prochází každý den kontrolou. Výrobce letadla nabídl barmským úřadům pomoc při vyšetřování.

Letiště v Mandalaji muselo být kvůli nehodě dočasně uzavřeno. Malým letadlům bylo umožněno přistání po zhruba dvou a půl hodinách.

Video: Vynášet odpadky z obřího boeingu je snadnější než z bytu. Pomůže gravitace

Záběry z tokijského letiště ukazují, jak se dělníci vypořádali s odpadky, které zanechalicestující u svých sedadel v Boeingu 777 Japonských aerolinií. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 57 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

Další zprávy