Letadlu se nevysunul přední podvozek, pilot s ním přesto přistál. Teď je za hrdinu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
13. 5. 2019 15:44
Perné chvíle zažili v neděli pasažéři letu UB-103. Jinak bezproblémovou cestu spoje, který mířil do barmského města Mandalaj, překazilo přistávání v cílové destinaci. Pilotovi se nepodařilo vysunout přední podvozek. Dramatickou situaci, která se obešla bez zranění, se podařilo zachytit na video.
Barmský pilot bezpečně přistál s letadlem bez podvozku na "nose" | Video: Reuters

Na palubě letadla barmských aerolinek Myanmar National Airlines se nacházelo 82 cestujících a sedm členů posádky. Letadlo dosedlo pouze na zadní kola, pak se překlopilo "na nos" a drhlo po dráze, než se ho pilotovi podařilo zastavit. 

Od letadla, které cestovalo z barmského města Rangún, odletovaly jiskry a valil se kouř. Nic vážného se však nestalo. Pilotovi se podařilo bezpečně přistát. Ani na stroji nevznikla větší škoda.

"Z letadla se valilo trochu kouře, když jsme přistáli… Všichni pasažéři jsou v pořádku," uvedl jeden z cestujících Soe Moe.

Zástupce generálního ředitele barmského odboru civilního letectví Ye Htut Aung pro britský deník The Guardian uvedl, že se pilot o vysunutí předního podvozku pokoušel opakovaně - nejdříve skrze počítačový systém, poté ručně. 

Podle mluvčího letiště pilot informoval řídicí věž, že mu kontrolní systém hlásí závadu předního podvozku. Po selhání nouzového postupu oblétl kontrolní věž. Její zaměstnanci potvrdili to, co čekal: podvozek se skutečně nevysunul.

Pilot se strojem ještě zůstal nějakou dobu ve vzduchu, aby spotřeboval palivo, a letadlu tak klesla hmotnost. 

Nakonec i přes technické problémy zvládl cestující bezpečně dopravit do cíle. Lidé na sociálních sítích ho nyní oslavují jako hrdinu. Pochvalu si vysloužil i od barmského ministra dopravy Wina Khanta. "Pilot odvedl dobrou práci," nechal se slyšet Khant.

Není jasné, co přesně způsobilo závadu. Aung z odboru civilního letectví uvedl, že všechny letouny společností Myanmar National Airlines prochází každý den kontrolou. Výrobce letadla nabídl barmským úřadům pomoc při vyšetřování.

Letiště v Mandalaji muselo být kvůli nehodě dočasně uzavřeno. Malým letadlům bylo umožněno přistání po zhruba dvou a půl hodinách.

Video: Vynášet odpadky z obřího boeingu je snadnější než z bytu. Pomůže gravitace

Záběry z tokijského letiště ukazují, jak se dělníci vypořádali s odpadky, které zanechalicestující u svých sedadel v Boeingu 777 Japonských aerolinií. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy