Pilot, který úmyslně havaroval v Alpách, údajně ztrácel zrak

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 6. 2015 19:39
Francouzský prokurátor Brice Robin řekl, že pilot Andreas Lubitz měl strach, že problémy s viděním ohrozí jeho zaměstnání.
Trosky letadla společnosti Germanwings
Trosky letadla společnosti Germanwings | Foto: Reuters

Paříž - Druhý pilot letadla německé společnosti Germanwings, který podle dosavadního vyšetřování v březnu ve francouzských Alpách úmyslně způsobil havárii se 150 mrtvými, měl potíže se zrakem a obával se, že o něj zcela přijde.

S odvoláním na francouzského prokurátora Brice Robina o tom dnes informovala agentura AP.

Robin, který se ve čtvrtek setkal s pozůstalými obětí, řekl, že pilot Andreas Lubitz měl strach, že problémy s viděním ohrozí jeho zaměstnání.

Desítky lékařů během pěti let

V posledních pěti letech do březnové nehody Airbusu A320 se obrátil na 41 lékařů, včetně několika psychiatrů.

Sedm jich viděl během jednoho měsíce, který předcházel nehodě. Někteří lékaři byli přesvědčeni, že kvůli své psychické labilitě není schopen létat. Letecké společnosti to prý ale neřekli kvůli německým zákonům chránícím soukromí pacientů, pokud nehrozí, že spáchají zločin nebo že si sami ublíží.

Lubitz podle vyšetřovatelů využil před nehodou odchodu kapitána na toaletu, v kokpitu se zamknul a zahájil klesání, které skončilo nárazem letadla do hor. Všech 150 lidí na palubě letounu směřujícího z Barcelony do Düsseldorfu zahynulo.

V úterý začal převoz ostatků obětí z Marseille do zemí, odkud pocházely. Těla desítek německých obětí dorazila do vlasti ve středu. V pondělí má do Španělska odletět speciál s rakvemi španělských obětí neštěstí.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy