Pilot Kaczyńského byl 2x varován. Přesto zkusil přistát

Zahraničí Zahraničí
10. 4. 2010 17:44
Prezidentův letoun před přistáním ve Smolensku narazil do stromu

* Prezidentský letoun Tupolev Tu-154 se vzňal po riskantním přistání * Nikdo nepřežil, zahynula prezidentova manželka, guvernér centrální banky i představitelé armády, parlamentu i katolické církve * Kaczyński a jeho doprovod chtěli uctít památku 20 tisíc polských důstojníků popravených Sověty v roce 1940

Moskva - Polský prezident Lech Kaczyński v sobotu ráno tragicky zahynul. Jeho letadlo havarovalo před přistáním na letišti v ruském Smolensku.

Na palubě speciálu zemřelo všech 97 lidí.

Příčiny nehody nejsou zatím zcela vyjasněné. Zpravodajové z místa popsali, že letoun zachytil při klesání v husté mlze o stromy a zřítil se dva kilometry před budovou letiště, asi 300 metrů od začátku přistávací dráhy. Po dopadu se roztříštil na kusy.

Dvojité varování. Marné

Tragédie se stala u vojenského letiště Severnyj, které slouží hlavně k opravě letadel a není zařízeno na běžný provoz.

Agentura Interfax uvedla, že běloruské Řízení letového provozu v Minsku varovalo pilota před velmi špatnými podmínkami pro přistání. Stroj letěl do Smolenska běloruským vzdušným prostorem.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Vedení letiště podle ruských zdrojů rovněž pilota vyzývalo, aby v mlze nepřistával.

Půl hodiny před katastrofou bylo takto varováno jiné letadlo typu Iljušin IL-76, které letělo z Moskvy. Jeho pilot uposlechl a vrátil se zpět do ruské metropole.

Pilot polského speciálu se pokusil čtyřikrát o přistávací manévr, ten čtvrtý skončil katastrofou. Podle polského ministra zahraničí byl prezidentův ruský stroj Tupolev Tu-154 před startem ve Varšavě technicky v pořádku.

Byl pilot pod tlakem, aby přistál?

Experti i média se od sobotního dopoledne dohadují, co se vlastně ve smolenské mlze odehrálo. Zkušební pilot Jevgenij Pankevič moskevskému rozhlasu řekl, že podle něj se piloti k přistání museli rozhodovat pod tlakem: "Pokusit se přistát napočtvrté mohli jedině tehdy, když na ně někdo naléhal."

Ve většině případů letci hledají náhradní letiště, pokud se nezdaří přistání napodruhé. Pankevič usoudil, že katastrofu způsobilo pochybení pilota, který měl v sobě najít sílu, aby přistání ve Smolensku odmítl.

Podle moskevského rozhlasu už v minulosti Kaczyński chtěl po pilotovi, aby přistál i za nepříznivých podmínek. V srpnu 2008 prezident letěl do Tbilisi, ale kapitán letadla z bezpečnostních důvodů odmítl a zamířil na záložní letiště v Ázerbájdžánu. Po přistání prý rozčilený Kaczyński prohlásil, že incident bude řešit "na nejvyšší úrovni".

Podle ruských médií se již podařilo nalézt obě černé skříňky, které by měly umožnit analyzovat data z kritické doby před nehodou.

V sobotu večer už velel vyšetřovací skupině na místě přímo Vladimir Putin. Ve Smolensku, kam za ním na setkání vyrazil i polský ministerský předseda Donald Tusk, ruský premiér prohlásil, že tým vyšetřovatelů musí objasnit příčiny tragédie v co nejkratší době: "Musíme udělat vše, abychom minimalizovali morální škody spjaté s touto strašnou tragédií."

Všichni mířili do Katyně

Lech Kaczyński s Václavem Klausem a Livií Klausovou.
Lech Kaczyński s Václavem Klausem a Livií Klausovou. | Foto: Reuters

Na palubě letadla byla i první dáma Polska Maria Kaczyńská, dále také například šéf Institutu národní paměti Janusz Kurtyka, vicemaršálek Sejmu Jerzy Samjdziński, guvernér polské národní banky Slawomir Skryzpek, náčelník generálního štábu Franciszek Gongor. Polská armáda ztratila při neštěstí většinu velitelů, zahynuly rovněž desítky dalších významných Poláků.

"Takovou tragédii Polsko dosud nezažilo," napsal v bezprostřední reakci na své webové stránce polský deník Gazeta Wyborcza. Polská vláda, vedená premiérem Donaldem Tuskem, se sešla ještě v sobotu k mimořádnému zasedání, které zahájila minuta ticha.

Kaczyński mířil do Ruska uctít památku 20 tisíc polských důstojníků popravených Sověty na Stalinův rozkaz v Katyňském lese v roce 1940. Místo popravy se nachází nedaleko Smolenska, asi 600 kilometrů západně od Moskvy.

"Katyně je po dnešku jednoznačně nejtemnějším místem polských dějin," dodává Gazeta Wyborcza.

Polsko havárií přišlo o kompletní vedení svých ozbrojených sil. U Smolenska zahynul náčelník generálního štábu i nejvyšší velitelé pozemních, námořních a leteckých sil i velitel speciálních jednotek.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv okamžitě sestavil komisi, která má tragédii vyšetřit. Kondoloval polskému premiérovi Donaldu Tuskovi, stejně tak jako předseda ruské vlády Vladimir Putin. Ten Tuskovi na osobní schůzce na místě neštěstí slíbil, že jej bude i nadále v pravidelných intervalech telefonicky informovat o výsledcích vyšetřování katastrofy.

Pravomoce hlavy státu dočasně převzal maršálek (předseda dolní komory parlamentu) Sejmu Bronislaw Komorowski, Polsko teď musí rozhodnout o nových volbách.

Foto: Reuters

Šedesátiletý Lech Kaczyński byl prezidentem Polska od konce roku 2005. Předtím vyhrál i parlamentní volby se svojí konzervativní stranou Právo a spravedlnost. 

Patřil k odpůrcům příliš těsné evropské integrace a Lisabonskou smlouvu podepsal až jako předposlední v Evropě, několik dní před Václavem Klausem.

"Tragická smrt polského prezidenta Lecha Kaczyńského, jeho manželky a dalších 130 lidí je naprosto hrůznou událostí, která mnou otřásla, šokovala, rozesmutněla a osobně zasáhla," řekl Klaus novinářům.

V zahraniční politice se Kaczyński razantně vymezoval vůči Rusku a Německu, naopak volal po co nejužší spolupráci Polska s USA. Patřil k velkým zastáncům americké protiraketové základny a radaru v Polsku a České republice.

V říjnu se měly v Polsku uskutečnit prezidentské volby, ve kterých měl Kaczyński svůj mandát obhajovat.

 

Právě se děje

Další zprávy