Mimořádná zpráva

Pietní víkend v Norsku: Přeživší se vrací na místa činu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
20. 8. 2011 8:20
Obě skupiny se odpoledne společně sejdou v hotelu Radisson Blu Plaza
Památku obětí uctí na ostrově Utoya stovky lidí
Památku obětí uctí na ostrově Utoya stovky lidí | Foto: Ludvík Hradilek

Oslo - V Norsku druhým dnem pokračují třídenní pietní akce k uctění památky obětí teroristických útoků Anderse Behringa Breivika. Na ostrov Utöya se vydají ti, kdo přežili tamní maskar z 22. července.

Již v pátek ho navštívili pozůstalí a rodinní příslušníci těch, kteří tam zahynuli. Prakticky současně se v centru Osla sejdou přeživší a blízcí obětí Breivikova bombového útoku ve vládní čtvrti.

Odpoledne se pak všechny skupiny z obou útoků shromáždí společně v hotelu Radisson Blu Plaza. Všechny tyto akce budou bez médií a ostatní veřejnosti, aby byl zachován jejich důstojný ráz a respektovány city pozůstalých.

Breivik 22. července odpálil ve vládní čtvrti v centru Osla bombu ukrytou v automobilu, která zabila osm lidí, a pak se přesunul na ostrov Utöya, kde postřílel 69 účastníků mládežnického tábora vládní sociálnědemokratické strany. Nakonec se nechal bez odporu zatknout policií.

Smutná fotogalerie obětí šíleného střelce Breivika:

V neděli v 15:00 SELČ začne v Oslu oficiální smuteční ceremonie za účasti všech - pozůstalých, přeživších, záchranářů, vlády, zástupců královské rodiny a pozvaných hostů.

Plně zastoupena budou i média, ceremoniál naplánovaný na hodinu a půl bude živě přenášet televize. Vystoupí i kdysi populární norská popová skupina a-ha, která se už rozpadla, ale k uctění památky obětí se znovu sejde a zahraje.

 

Právě se děje

Další zprávy