Pietní víkend v Norsku: Přeživší se vrací na místa činu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
20. 8. 2011 8:20
Obě skupiny se odpoledne společně sejdou v hotelu Radisson Blu Plaza
Památku obětí uctí na ostrově Utoya stovky lidí
Památku obětí uctí na ostrově Utoya stovky lidí | Foto: Ludvík Hradilek

Oslo - V Norsku druhým dnem pokračují třídenní pietní akce k uctění památky obětí teroristických útoků Anderse Behringa Breivika. Na ostrov Utöya se vydají ti, kdo přežili tamní maskar z 22. července.

Již v pátek ho navštívili pozůstalí a rodinní příslušníci těch, kteří tam zahynuli. Prakticky současně se v centru Osla sejdou přeživší a blízcí obětí Breivikova bombového útoku ve vládní čtvrti.

Odpoledne se pak všechny skupiny z obou útoků shromáždí společně v hotelu Radisson Blu Plaza. Všechny tyto akce budou bez médií a ostatní veřejnosti, aby byl zachován jejich důstojný ráz a respektovány city pozůstalých.

Breivik 22. července odpálil ve vládní čtvrti v centru Osla bombu ukrytou v automobilu, která zabila osm lidí, a pak se přesunul na ostrov Utöya, kde postřílel 69 účastníků mládežnického tábora vládní sociálnědemokratické strany. Nakonec se nechal bez odporu zatknout policií.

Smutná fotogalerie obětí šíleného střelce Breivika:

V neděli v 15:00 SELČ začne v Oslu oficiální smuteční ceremonie za účasti všech - pozůstalých, přeživších, záchranářů, vlády, zástupců královské rodiny a pozvaných hostů.

Plně zastoupena budou i média, ceremoniál naplánovaný na hodinu a půl bude živě přenášet televize. Vystoupí i kdysi populární norská popová skupina a-ha, která se už rozpadla, ale k uctění památky obětí se znovu sejde a zahraje.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy