Lidé na Marsu by mohli mít domy z prachu a krve. Jsou pevné jako z betonu

ČTK ČTK
18. 9. 2021 9:03
Přeprava jedné cihly na Mars může stát i přes milion liber (30 milionů korun) - výstavba kolonie na rudé planetě by proto mohla přijít na astronomickou částku. Vědci z univerzity v Manchesteru ale přišli na způsob, jak vyrobit betonu podobný stavební materiál z látek dostupných na místě. Kombinuje kosmický prach s krví a dalšími tělními tekutinami.
Mars - Ilustrační foto.
Mars - Ilustrační foto. | Foto: NASA

Prach z Marsu či Měsíce se podle výzkumníků může smíchat s proteinem zvaným albumin, který se nachází v krevní plazmě. Vzniklý materiál nazvaný AstroCrete má podobnou pevnost v tlaku jako běžný beton. Smíšením prachu s močovinou, která se kromě moči nachází i v slzách či potu, může pevnost zvýšit až o 300 procent, uvádějí vědci. Studii zveřejnili v odborném časopise Materials Today Bio.

S použitím této technologie by skupina šesti astronautů mohla při dvouleté misi na Marsu vyrobit kolem 500 kilogramů speciálního betonu. Pokud by ho použili jako maltu pro pytle s pískem či cihly vyrobené čistě z marťanského prachu, každý astronaut pak dokáže vyrobit dostatek materiálu na rozšíření obydlí pro další osobu. S každou misí by se tak velikost marťanské kolonie zdvojnásobila.

Model z hmoty vytištěný na 3D tiskárně a jeho testování.
Model z hmoty vytištěný na 3D tiskárně a jeho testování. | Foto: Blood, sweat and tears: extraterrestrial regolith biocomposites with in vivo binders, Materials Today Bio

Koncept použití krve při výrobě stavebních materiálů není ničím novým - krev zvířat se už dříve používala jako pojivo do malty. "Je úžasné, že taková zásadní výzva vesmírného věku může najít řešení na základě inspirace středověkými technologiemi," uvedl výzkumník Aled Roberts, který se na studii podílel.

Vědci se o vývoj vhodného, betonu podobného materiálu pro případnou výstavbu kolonií na Marsu pokoušeli už několikrát, upozornil Roberts. "Nikdy nás ale nenapadlo, že odpověď je celou dobu v nás," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy