Petrohradský dialog Rusů a Němců se zkrátí. Kvůli Ukrajině

ČTK ČTK
12. 4. 2014 7:32
Setkání zavedli bývalý německý kancléř Gerhard Schröder a ruský prezident Vladimir Putin v roce 2001.
Foto: Reuters

Berlín - Kvůli napjaté situaci na Ukrajině se výrazně zkrátí letošní kolo takzvaného Petrohradského dialogu mezi Německem a Ruskem.

Diskusní fórum, které má sloužit k prohlubování vzájemných vztahů, potrvá jen dvě a půl hodiny namísto původně plánovaných dvou dnů. Agentuře DPA to sdělila mluvčí německé vlády.

Původně se letošní kolo Petrohradského dialogu mělo konat 23. a 24. dubna v Lipsku, nakonec se uskuteční jen v omezeném formátu v první plánovaný den.

Konzultace vlád už Berlín odřekl

Jeho hlavní součástí měly být konzultace německé a ruské vlády, ty ale Berlín už v březnu odřekl v reakci na situaci na Ukrajině, protože krátce předtím Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym.

V současnosti panuje napětí i na jihovýchodě Ukrajiny, kde separatisté rovněž usilují o připojení ukrajinských regionů k Rusku.

Petrohradský dialog zavedli bývalý německý kancléř Gerhard Schröder a ruský prezident Vladimir Putin v roce 2001. Kromě zlepšení vztahů mezi Berlínem a Moskvou na vládní úrovni by diskusní fórum mělo pomáhat i k lepšímu porozumění mezi občanskou společností v obou zemích.

 

Právě se děje

Další zprávy