Petrohradský atentátník zřejmě absolvoval výcvik Islámského státu v Sýrii, policie zadržela komplice

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 6. 4. 2017 12:10
Ruská policie přověřuje informace, že muž podezřelý z pondělního teroristického útoku na petrohradské metro má za sebou výcvik v řadách tzv. Islámského státu. Akbaržon Džalilov tam možná pobýval v minulých dvou letech, napsala agentura TASS. Interfax pak uvedl, že policisté zadrželi i jeho údajné komplice. Při pondělním útoku zemřelo 14 lidí, desítky dalších utrpěly zranění.
Petrohradský atentátník Akbaržon Džalilov
Petrohradský atentátník Akbaržon Džalilov | Foto: Reuters

Petrohrad - Ruští vyšetřovatelé prověřují informace, že muž podezřelý z teroristického útoku na petrohradské metro prošel výcvikem v jednotkách Islámského státu v Sýrii.

Akbaržon Džalilov tam možná pobýval v minulých dvou letech, napsala agentura TASS s odvoláním na své policejní zdroje.

Podle jiné hypotézy vyšetřovatelů je možné, že islamisté použili Džalilova jako "živou bombu", aniž by si sám uvědomoval, jakou roli má v atentátu sehrát.

Agentura Interfax uvedla, že policisté zadrželi i Džalilovy údajné komplice. Jejich vazby na hlavního podezřelého z pondělního útoku, při kterém zemřelo 14 lidí, jsou zatím předmětem vyšetřování.

Informace vyšetřovatelů hovoří o tom, že Džalilov odletěl v listopadu 2015 z Petrohradu do Istanbulu, odkud se mohl vydat do Sýrie k jednotkám Islámského státu. Po odletu z Ruska se prý dlouho v této zemi neobjevil.

Podle petrohradského serveru Fontanka pro verzi o výcviku atentátníka u IS svědčí zejména komponenty podomácku zhotovené nálože, které jsou příznačné pro Sýrii. Ruské tajné služby se nyní ve spolupráci se zahraničními partnery snaží ověřit putování předpokládaného atentátníka v cizině, včetně Sýrie a území ovládaného IS.

Útočník vlastní smrt možná neplánoval

Vyšetřovatelé posuzují i verzi, že Džalilov coby strůjce krveprolití neměl v úmyslu sehrát roli sebevražedného útočníka, avšak byl použit jako "živá bomba".

"Spousta faktů svědčí o tom, že předpokladný sebevražedný terorista se nejspíše nechystal vyhodit se do povětří, ale měl v úmyslu bomby umístit na dvou místech metra a uprchnout. Ale jeho společníci se rozhodli jej použít jinak a poslali ho na smrt, aniž by to tušil," řekl agentuře Interfax nejmenovaný zdroj z řad vyšetřovatelů.

"Jeho chování v posledních chvílích, jakož i okolnost, že k radikálnímu islámu přestoupil teprve nedávno, nezapadá do scénáře klasického sebevražedného atentátníka. Ti mívají za sebou zvláštní a dlouhou přípravu," dodal. Lze podle něj připustit, že Džalilovovým úkolem bylo zhotovovit a nastražit dvě bomby, které měly být odpáleny na dálku mobilním telefonem.

Muž měl zřejmě komplice

Podle Interfaxu jiný informovaný zdroj potvrdil, že Džalilov měl spolupachatele: v jeho bydlišti sice kriminalisté nenašli součástky pro výrobu bomb, nicméně objevili stopy trhaviny a otisky prstů několika lidí. Podle agentury Interfax bylo několik lidí zadrženo.

Džalilov je hlavním podezřelým z odpálení sebevražedné nálože v petrohradském metru. Trhavina zabila 14 lidí, včetně atentátníka, a pět desítek dalších zranila. Podle informací zdravotníků je stav tří lidí vážný.

V metru měl s sebou dvě nálože, z nichž jednu zanechal v jiné stanici - ta však neexplodovala a policie ji zneškodnila. Již dříve se v médiích objevily spekulace, že bombu explodující ve vagonu, kterou měl Džalilov zřejmě v batohu na zádech, nemusel atentátník odpálit úmyslně

 

Právě se děje

před 57 minutami

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy