Petraeus: po prvním stažení z Iráku musí nastat pauza

Roman Gazdík
8. 4. 2008 16:31
Šéfgenerál v Senátu hovořil o bezpečnosti v zemi
Petraeus (vlevo) a Crocker
Petraeus (vlevo) a Crocker | Foto: Reuters

Washington - Velitel amerických sil v Iráku David Petraeus a americký velvyslanec v Bagdádu Ryan Crocker předstoupili před americké senátory, aby jim podali zprávu o situaci v Iráku a doporučili další strategii.

Na základě těchto slyšení americká administrativa rozhodne o svém dalším působení v zemi.

V současné době probíhá stahování pěti brigád, které by mělo být dokončeno v červnu. Jak se očekávalo, Petraeus v Senátu doporučil, aby po snížení počtu vojáků na úroveň počátku minulého roku nastala "pětačtyřicetidenní doba konsolidace a evaluace", než se bude případně se stahováním pokračovat.

V Iráku se žije lépe

Pokud se administrativa prezidenta Bushe podle generálových doporučení zařídí, bude to znamenat, že příštímu americkému prezidentovi zůstane v Iráku více než 130 000 vojáků. George Bush Bílý dům opustí na konci ledna 2009.

Momentální eskalace bojů v Iráku podle amerických představitelů neznamená, že by se situace dlouhodobě nezlepšovala
Momentální eskalace bojů v Iráku podle amerických představitelů neznamená, že by se situace dlouhodobě nezlepšovala | Foto: Reuters

Crocker i Petraeus neučinili žádná překvapivá prohlášení a zdůraznili, že se bezpečnost v Iráku zlepšuje a lidem se nyní žije lépe než před rokem, ačkoliv je potřeba stále vykonat mnoho práce.

Podle Crockera zlepšujícímu se stavu neodporují ani současné boje mezi iráckou vládou a jednotkami šíitského klerika Muktady Sadra.

"Šíitská vláda demonstrovala své odhodlání utkat se s kriminálními živly," řekl Crocker, který zdůraznil, že šlo o operaci provedenou Iráčany a že Spojené státy a Británie při ní hrály vedlejší úlohu.

Demokraté kritizují

Vlivní demokraté snahu zastavit stahování kritizují. Bushova administrativa podle nich nemá žádný plán ani vyhodnocené cíle, kterých je třeba dosáhnout.

Podle předsedy vojenského výboru Senátu, před který Crocker s Petraeusem předstoupili nejdříve, Carla Levina, strategie navýšení počtu amerických jednotek v minulém roce nezafungovala tak, jak bylo slibováno.

Levin ve svém úvodním slově podtrhl, že Spojené státy jsou nyní zataženy do konfliktu, který "nemá nic společného s Al-Káidou a všechno s občanskou válkou". 

Podle Levina je třeba tlačit na Iráčany, aby se o své věcí začali starat sami "ekonomicky, politicky i vojensky", což bude nejlépe dosaženo "jasnou strategií stažení". Levin se tak vyslovil proti navrhované přestávce při stahování amerických vojáků.

"Myslím, že nevědí, co dělat. Nevidím žádné náznaky politického plánu," řekl ještě před slyšením agentuře Reuters Joseph Biden, předseda senátního zahraničního výboru, který je druhým z těch, před něž Petraeus a Crocker předstupují.

Kandidáti v obecenstvu

Mezi senátory, kteří oba činitele "grilují", jak Američané o těchto slyšeních rádi mluví, se nacházejí také všichni tři uchazeči o prezidentské křeslo.

Demokraté Hillary Clintonová a Barack Obama slibují v případě svého vítězství vojáky z Iráku stáhnout, naopak republikán John McCain tam "zůstane klidně 100 let."

Budova amerického Kongresu na Capitol Hillu ve Washingtonu
Budova amerického Kongresu na Capitol Hillu ve Washingtonu | Foto: Aktuálně.cz

McCain vystoupil s úvodním slovem hned po Levinovi a na rozdíl od něj zdůraznil nutnost soustavné americké přítomnosti v Iráku, jinak prý zemi hrozí genocida.

Čtěte také: Rychlý odchod z Iráku skončí genocidou, tvrdí McCain

Politický pat

Analytici upozorňují na to, že ačkoliv se bezpečnostní situace v Iráku v posledních měsících zlepšovala, žádných politických výsledků dosaženo nebylo.

Důkazem jsou i současné boje mezi iráckou vládou a šíitskými milicemi klerika Muktady Sadra, které zmínil Crocker a které si již vyžádaly okolo 1000 obětí. Premiéru Núrímu Málikímu se totiž moc milic zlomit nepodařilo a Sadr své muže z ulic odvolal až po zásahu Íránu.  

Čtěte také: Mrtvých v Iráku opět začalo rychle přibývat

Místo schvalování důležitých zákonů se irácká vláda údajně utápí v sektářském násilí.

"Bez politického pokroku USA riskují, že v Iráku uváznou na dlouhý čas, což bude mít vážné následky pro jejich zájmy v jiných částech světa," stojí ve v neděli publikované studii expertů, kteří byli dříve součástí Bakerovy Iraq Study Group.

Po svém úterním slyšení v Senátu, se generál a velvyslanec ve středu přesunou do Sněmovny reprezentantů. Podobné slyšení naposledy probíhalo v září.

 

Právě se děje

Další zprávy