Čína má problém. Pětina její zemědělské půdy je zamořená

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
18. 4. 2014 20:43
Znečištění půdy dělá režimu vrásky. Může za něj hlavně rychlá industrializace země.
Farmář pracuje na polích u Siang-fan ve středočínské provincii Chu-pej. Čínští farmáři využívají nadměrné množství pesticidů, nenosí však žádné ochranné pomůcky.
Farmář pracuje na polích u Siang-fan ve středočínské provincii Chu-pej. Čínští farmáři využívají nadměrné množství pesticidů, nenosí však žádné ochranné pomůcky. | Foto: Reuters

Peking - Se znečištěním v Číně nebojují pouze velká města, která nechvalně proslula smogovými opary. S těžkými problémy se potýká i čínský venkov.

Rozsáhlý sedmiletý výzkum napříč zemí ukázal, že pětina tamní zemědělské půdy je nadměrně zamořená.

Oficiální zpráva, zveřejněná na webu čínského ministerstva pro ochranu životního prostředí, zjištění označila za "neoptimistické".

Viníkem je rychlá industrializace

Za znečištěním půdy, které komunistickému režimu dělá vrásky už delší dobu, stojí zejména rychlá industrializace země, ale i zemědělství jako takové.

Nejčastějšími škodlivinami v zemině jsou kadmium, nikl a arzen.

Už loni Čína připustila, že v některých oblastech - zejména v blízkosti těžkých průmyslových závodů - se zvýšil výskyt rakoviny.

Vnitrostátní normy na přítomnost škodlivých látek podle provedených testů převyšuje více než 16 procent čínské půdy. U zemědělské půdy je to pak až 20 procent, cituje ze zprávy server The Guardian.

Zatímco zjištění ohledně kvality orné půdy jsou podle zprávy znepokojivá, ještě hůře jsou na tom opuštěné industriální zóny a těžební oblasti.

Velká část kontaminované půdy se přitom nachází v rozvinutých oblastech a regionech s těžkým průmyslem na východním pobřežní Číny. Problém s těžkými kovy ale mají i na jihozápadě země.

Sedm let, 100 000 vzorků

Během sedmiletého průzkumu, který prověřil přibližně 630 kilometrů čtverečních napříč celým státem, vědci otestovali na 100 000 vzorků.

Peking halí smog
Peking halí smog | Foto: Reuters

"Lehké znečištění", tj. přítomnost dvakrát více škodlivin než povolují národní normy, vykazovalo téměř 70 procent z nich. Sedm procent vzorků pak potvrdilo "silné znečištění", tj. že normy byly překročeny více než pětkrát.

Zatímco znečištění vzduchu je o Číně známé, ozývají se hlasy, že kontaminovaná půda má na čínské obyvatelstvo horší dopady. Ministr půdy a zdrojů na sklonku loňského roku naznačil, že zamořeno je až 3,3 milionu hektarů zeminy, a to zejména v oblastech, kde se pěstuje obilí.

V lednu pak úřady naznačily, že kvůli zamoření by mohla být pozastavena produkce na milionech hektarů půdy, připomněl server.

Čína se už loni na podzim dohodla na pronájmu půdy za hranicemi. Na její nabídku pronajmout své území - přibližně o velikosti Belgie - kývla v září Ukrajina. Dohoda byla uzavřena na půl století. Zemědělci z říše středu chtějí na ploše tří milionů hektarů pěstovat plodiny a chovat prasata či skot.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy