Petice za vyhoštění Krejčíře z JAR míří do parlamentu

ČTK ČTK
13. 11. 2013 18:25
Strana Demokratická aliance chce nasbírat statisíce podpisů.
Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu. Archivní snímek z července 2007.
Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu. Archivní snímek z července 2007. | Foto: Reuters

Johannesburg - S úterní explozí v jihoafrickém Johannesburgu, při které údajně zahynuli dva společníci uprchlého českého podnikatele Radovana Krejčíře, zřejmě některým místním obyvatelům došla trpělivost. Místní organizace opoziční jihoafrické strany Demokratická aliance (DA) chystá petici, která by měla přispět ke Krejčířovu vyhoštění do České republiky.

Incident v Krejčířově zastavárně stojící nedaleko frekventovaného nákupního střediska vyvolal mezi místními obyvateli pozdvižení a obavy z dalšího krveprolití, jehož obětí se mohou stát i náhodní kolemjdoucí. Podle serveru news24 to nyní podle jednoho místního občana v oblasti vypadá jako na Divokém Západě. Jeden z vyšetřovatelů incidentu řekl, že šlo pouze o první fázi a že "se blíží bouře".

Serveru IOL News tvrdí, že Krejčíř by měl být se svými podnikatelskými aktivitami vbrzku z místa incidentu vyhnán. "Dozvěděl jsem se ze spolehlivého zdroje, že pronájem Money Pointu má skončit koncem měsíce a že majitelé domu již naznačili, že by nájemní smlouva neměla být prodloužena," řekl médiu soukromý vyšetřovatel Paul O'Sullivan, jemuž Krejčíř v minulosti údajně vyhrožoval smrtí. O'Sullivan se věnuje zločinům v jihoafrickém podsvětí včetně těch, které mají nějakou souvislost právě s českým uprchlíkem.

V prohlášení, které zveřejnila Demokratická aliance, se uvádí, že vládnoucí strana Africký národní kongres (ANC) má povinnost zajišťovat jihoafrickým občanům bezpečí a udělat maximum pro to, aby se Krejčíř ocitl v letadle směřujícím do České republiky.

Zástupkyně DA v Bedfordview na předměstí Johannesburgu Michele Clarkeová uvádí, že místní obyvatelé žijí v kdysi poklidné oblasti, v níž se rozmohla aktivita zločineckých organizací. Krejčíře nepřímo označila za jihoafrického Al Caponeho. Připustila, že procedura vedoucí k jeho vyhoštění je složitým právním oříškem. Petice, pod kterou by si přála podpisy "statisíců" jihoafrických občanů, má podle Clarkeové být předložena parlamentu.

Podle O'Sullivana zahynulo v JAR násilnou smrtí - se započtením obětí úterního incidentu - už 12 lidí, kteří měli nějaký vztah s Krejčířem. Jednou z posledních obětí se v úterý stal Jan Charvát, po kterém česká policie pátrá kvůli daňovým podvodům.

 

Právě se děje

Další zprávy