Pellegrini odchází po sporech s Ficem ze Směru. Chci předejít rvačkám ve straně, řekl

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 10. 6. 2020 15:59
Bývalý slovenský premiér Peter Pellegrini oznámil odchod z mateřské strany Směr-SD, v níž byl dosud místopředsedou. Už dříve vybídl šéfa strany Roberta Fica k rezignaci, ten na to však nereagoval. Pellegrini zároveň naznačil, že připravuje založení nové strany.
Peter Pellegrini.
Peter Pellegrini. | Foto: ČTK

"Je to jedno z mých nejtěžších politických rozhodnutí," řekl Pellegrini na tiskové konferenci v rodné Banské Bystrici.

Pellegrini také poukázal na to, že značka Směr-SD ztratila lesk. "Ve vzduchu zůstalo politické ticho," zhodnotil poslední týdny po volbách, ve kterých sociální demokraté dosáhli lepšího výsledku, než jim předpovídaly sondáže. Navzdory tomu ale skončili v opozici.

"Chci předejít vnitrostranickým rvačkám, taktizování, nabídkám a nenabídkám. Přenechávám značku a politickou stranu Směr-SD jejímu otci zakladateli. Svoji další budoucnost už nevidím jako představitel strany Směr-SD," dodal Pellegrini.

Ten v minulých dnech opakovaně vyzýval Fica, aby opustil partaj. Pellegrini vystřídal Fica v čele vlády v roce 2018 poté, co Fico podal demisi na funkci premiéra v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Pellegrini byl volebním lídrem Směru-SD v letošních parlamentních volbách.

Spolu s Pellegrinim by mohli ze Směru odejít i další poslanci. Pellegrini dříve pořádal tiskové konference s několika dalšími zákonodárci za Směr, včetně jeho dalších dvou místopředsedů. "Moje představa je, že půjdeme do založení standardní politické strany. Chceme pokračovat v sociálně-demokratické politice," řekl nyní Pellegrini. Ve Směru byl 20 let.

"Držím pěsti Peteru Pellegrinimu v jeho další politické cestě. Mrzí mě, že nabídku stát se předsedou strany Směr-SD nepřijal," uvedl v reakci na Pellegriniho oznámení Fico, který vznikající vnitrostranický rozkol dříve nekomentoval. Směr-SD byl dlouhá léta známý tím, že jde o soudržnou stranu, která na rozdíl od jiných politických subjektů nečelila odchodu většího počtu členů.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy