Pět velitelů teroristů z Boko Haram padlo do zajetí. Mezinárodní jednotky osvobodily ženy a děti

ČTK ČTK
14. 5. 2016 13:26
Vůdci extremistů byli zadrženi při květnových operacích v Kamerunu a Nigérii. Rada bezpečnosti OSN projevila znepokojení nad sbližováním mezi Boko Haram a radikálním hnutím Islámský stát (IS). K této organizaci, která působí hlavně na Blízkém východě, se Boko Haram přihlásila loni. Rada bezpečnosti v prohlášení upozorňuje, že toto spojení ohrožuje mír a stabilitu západní a střední Afriky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Abuja - Mezinárodní jednotky bojující proti nigerijské radikální organizaci Boko Haram zadržely pět vůdců této organizace a osvobodily desítky zajatých žen a dětí. Oznámil to v sobotu mluvčí kamerunské vlády. Kamerun je členem těchto mezinárodních sil a účastní se i sobotního summitu o bezpečnosti v Africe, který se má věnovat právě boji proti Boko Haram.

Kamerunský mluvčí řekl, že vůdci extremistů byli zadrženi při květnových operacích v Kamerunu a Nigérii. Na svobodu se při nich dostalo 28 dětí a 18 žen, které skupina zajala.

Sunnitská organizace Boko Haram začala fungovat před sedmi lety a své operace rozšířila z Nigérie i do sousedních zemí. Podle informací Amnesty International zabila na 20 tisíc lidí a přinutila svými aktivitami odejít z domovů až dva miliony osob. Jejím cílem je vytvořit stát řízený islámským právem šaría.

V regionu s radikály bojuje mezinárodní vojenská mise, do níž Nigérie, Niger, Čad, Kamerun a Benin vyslaly na 8700 mužů.

Nigerijský prezident Muhammadu Buhari v sobotu hostí summit, jehož se účastní představitelé Beninu, Kamerunu, Čadu a Nigeru a rovněž evropští politici. Je mezi nimi i francouzský prezident François Hollande, britský ministr zahraničí Philip Hammond a náměstek amerického ministra zahraničí Antony Blinken.

Rada bezpečnosti OSN v noci na sobotu v prohlášení projevila znepokojení nad sbližováním mezi Boko Haram a radikálním hnutím Islámský stát (IS). K této organizaci, která působí hlavně na Blízkém východě, se Boko Haram přihlásila loni. Rada bezpečnosti v prohlášení upozorňuje, že toto spojení ohrožuje mír a stabilitu západní a střední Afriky.

Blinken podle médií řekl, že ho znepokojuje spolupráce Boko Haram s radikály v Libyi, kde IS v minulých měsících získal značný vliv. "Boko Haram komunikuje stále lépe. Mají více kontaktů a lépe spolupracují, což sledujeme a chceme tomu bránit," řekl Blinken.

Islámští teroristé ze skupiny Boko Haram, kteří působí v Nigérii a okolních státech, o sobě dali znovu vědět. Oznámili, že poráží nigerijskou armádu, kde se jim zachce. Tady jsou údajné důkazy. | Video: Reuters, Radan Šprongl
 

Právě se děje

před 13 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

před 1 hodinou

Končí další časopis Jaromíra Soukupa, poslední Instinkt vyjde v říjnu

Měsíčník Instinkt, který vychází pod vydavatelstvím Empresa Media vlastněným Jaromírem Soukupem, končí. Poslední číslo vyjde v říjnu, informoval server Médiář. Vydavatelství tak hlásí konec už čtvrtého časopisu za poslední rok. Závěrem loňského roku přestaly vycházet magazíny pro mladé Popcorn a Top dívky, letos v létě pak z trhu zmizel i měsíčník Faktor Soukup. Instinkt vznikl v roce 2002 jako týdeník, do vlastnictví Empresy se dostal o devět let později. Letos v květnu se z časopisu stal měsíčník.

Zdroj: Domácí
Další zprávy