Pesticidy v japonském jídle. Policie má podezřelého

ČTK ČTK
26. 1. 2014 12:32
Po konzumaci otrávených výrobků po celé zemi onemocnělo na 2800 lidí.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Thinkstock

Tokio - Japonská policie v sobotu zatkla muže, kterého podezřívá, že v továrně na mražené jídlo úmyslně přidával do výrobků pesticid. Informovala o tom dnes agentura AP. Po konzumaci otrávených výrobků po celé zemi onemocnělo na 2800 lidí.

Zatčeným je 49letý Tošiki Abe, zaměstnanec závodu výrobce potravin Maruha Nichiro, kde se otrávené potraviny našly. Muž obvinění odmítá.

Firma Maruha Nichiro začala 29. prosince stahovat z pultů 6,4 milionu balíčků mražených produktů s tím, že v některých z nich byla zjištěna vysoká hladina pesticidů. Firmě si údajně telefonicky stěžovaly statisíce zákazníků. Někteří z nich hlásili zdravotní problémy či podivný zápach výrobků, jiní se dotazovali na způsob vrácení zakoupeného zboží.

Po požití pizz, kroket či palačinek s vyšším obsahem prostředku na hubení hmyzu mělo zdravotní problémy na 2800 lidí, kteří si stěžovali na zvracení a průjmy. Nikdo z nich nebyl v ohrožení života, případ přesto těžce nahlodal důvěru spotřebitelů.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Milion chvilek podá žalobu kvůli omezení účasti na demonstracích

Spolek Milion chvilek podá správní žalobu kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí, týkajícímu se i plánované úterní demonstrace spolku. Milion chvilek to uvedl na twitteru. Účast na demonstraci oznámilo asi 5000 lidí, stát ale zatím kvůli šíření koronaviru povoluje jen akce s počtem účastníků do 300 a od 8. června akce do 500 účastníků.

"Vláda nám všem bere ústavní právo. Zatímco tisíce lidí plní hobbymarkety, hradní nádvoří či zoo, na náměstí se nesmí sejít více než 500 lidí - i když dodrží bezpečnostní opatření," sdělil Milion chvilek na twitteru. "Podle výkladu oslovených ústavních právníků je však takové omezení shromažďovacího práva protiústavní. Proto jsme se rozhodli bránit se demokratickými prostředky a podat správní žalobu, aby o této věci rozhodl soud," doplnil spolek. Dál počítá s konáním demonstrace v úterý 9. června. V pátek spolek zveřejní, jak bude protest vypadat.

Další zprávy