Pesticidy v japonském jídle. Policie má podezřelého

ČTK ČTK
26. 1. 2014 12:32
Po konzumaci otrávených výrobků po celé zemi onemocnělo na 2800 lidí.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Thinkstock

Tokio - Japonská policie v sobotu zatkla muže, kterého podezřívá, že v továrně na mražené jídlo úmyslně přidával do výrobků pesticid. Informovala o tom dnes agentura AP. Po konzumaci otrávených výrobků po celé zemi onemocnělo na 2800 lidí.

Zatčeným je 49letý Tošiki Abe, zaměstnanec závodu výrobce potravin Maruha Nichiro, kde se otrávené potraviny našly. Muž obvinění odmítá.

Firma Maruha Nichiro začala 29. prosince stahovat z pultů 6,4 milionu balíčků mražených produktů s tím, že v některých z nich byla zjištěna vysoká hladina pesticidů. Firmě si údajně telefonicky stěžovaly statisíce zákazníků. Někteří z nich hlásili zdravotní problémy či podivný zápach výrobků, jiní se dotazovali na způsob vrácení zakoupeného zboží.

Po požití pizz, kroket či palačinek s vyšším obsahem prostředku na hubení hmyzu mělo zdravotní problémy na 2800 lidí, kteří si stěžovali na zvracení a průjmy. Nikdo z nich nebyl v ohrožení života, případ přesto těžce nahlodal důvěru spotřebitelů.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy