Perzekuce na Kubě pokračuje, jen změnila formu

Roman Gazdík
14. 8. 2008 9:30
Politických vězňů mírně ubylo, zatýká se ale dál
Fidel Castro odešel, represe zůstává
Fidel Castro odešel, represe zůstává | Foto: Reuters

Havana - Situace lidských práv na Kubě se nezlepšila ani poté, co úřad prezidenta letos v únoru převzal bratr Fidela Castra, Raúl. Jeho mírné ekonomické reformy mohou naopak vytvořit falešný obraz o politickém uvolnění, který nenastal.

Na ostrově zůstává stále "příliš mnoho" politických vězňů a zvýšil se i počet krátkodobých zadržení opozičních aktivistů.

Vyplývá to ze zprávy, kterou uveřejnila Kubánská komise pro lidská práva a národní usmíření (CCHRNR), jediná skupina detailně monitorující stav lidských práv přímo na území komunistické Kuby.

"Situace lidských práv na Kubě je stále nepříznivá. Jsou porušována občanská, politická a částečně i kulturní práva," řekl Aktuálně.cz po telefonu zakladatel a vedoucí CCHRNR Elizardo Sánchez. "V žádném případě se od nástupu Raúla Castra nezměnila."

Vězení nejsou dobrou reklamou

Celkový počet politických vězňů se od ledna letošního roku snížil o patnáct, z 234 na 219.

Raúl Castro
Raúl Castro | Foto: Reuters

Podle komise to však neznamená větší úctu k právům občanů, ale pouze změnu taktiky, která se nyní soustředí na krátkodobé zadržování potenciálních aktivistů před plánovanými demonstracemi.

Krátkodobě bylo za prvních sedm měsíců tohoto roku zadrženo 640 lidí, za celý rok 2007 jich bylo podle údajů CCHRNR 325. Takto zadržení lidé nejsou většinou obviněni a jsou do 24 hodin propuštěni.

"Vláda je u moci již 50 let, ale teprve nedávno si uvědomila, že zavírání na dlouhou dobu do vězení vyvolává mezinárodní kritiku," říká Sánchez. "Stále máme ale nejvyšší množství politických vězňů na západní polokouli a největší počet vězňů svědomí Amnesty International na světě - 67."

Jakékoliv zlepšení v otázce lidských práv je podle zprávy "nepravděpodobné".

Jediná organizace svého druhu na Kubě

Havana tvrdí, že na ostrově žádní političtí vězni nejsou, věznění jsou údajně žoldáci placení Spojenými státy, aby zničili revoluci.

Svůj přístup k lidským právům kubánská vláda obhajuje poukazem na bezplatné vzdělání a zdravotní péči a dotované potraviny pro všechny obyvatele. CCHRNR podle ní ve svých zprávách přehání.

Koordinátorka kubánských projektů společnosti Člověk v tísni, Pavla Holcová, si však myslí něco jiného.

"CCHRNR je jediná skupina, která stav lidských práv (na ostrově) monitoruje. Jsou sice nelegální, ale vláda je toleruje," řekla Holcová Aktuálně.cz.

"Data nezískávají od vlády, která tvrdí, že na Kubě političtí vězni neexistují, ale mají vlastní síť spolupracovníků. Myslím si, že tyto údaje odpovídají realitě."

Organizace, která svou zprávu vydává dvakrát ročně, sbírá informace od samotných politických vězňů a jejich příbuzných. Za věrohodná její data považují i mezinárodní organizace jako Amnesty International nebo Human Rights Watch.

Klady zůstávají jen na papíře

Zpráva přiznává, že je nyní na Kubě méně politických vězňů než v červenci 2006, kdy Raúl prozatímně vládu nad ostrovem po svém nemocném bratrovi převzal.

Tehdy jich bylo ve vězeních 316. Většina však byla propuštěna s ohledem na jejich špatný zdravotní stav, nebo jim jejich trest vypršel.

Komise však Havanu chválí za rozhodnutí podepsat dvě úmluvy OSN o občanských, politických a sociálních právech, stejně jako za to, že vězňům odsouzeným k smrti byl trest zmírněn na doživotí či 30 let za mřížemi.

"Podepsali pakty o lidských právech, což je pozitivní. Musíme počkat, jestli to i ratifikují," řekl před časem Aktuálně.cz po telefonu nezávislý novinář Oscar Espinosa Chepe. "Celkově se ale politická situace nezměnila a političtí vězni jsou stále za mřížemi."

"Od podpisu uplynulo pět měsíců a zatím jsme neslyšeli ani slovo o ratifikaci," potvrzuje nyní Sánchez. "Ani když to udělají, neznamená to, že to také budou dodržovat. Možná, že politika Evropské unie ohledně zrušení sankcí byla chybná."

 

Právě se děje

Další zprávy