Peru už nechce být největším pěstitelem koky na světě

ČTK ČTK
15. 1. 2014 22:29
Peru vytáhlo do boje s pěstováním základu kokainu.
Rekordní zásilku kokainu našli celníci na Letišti Václava Havla v osobních zavazadlech třech Nizozemců.
Rekordní zásilku kokainu našli celníci na Letišti Václava Havla v osobních zavazadlech třech Nizozemců. | Foto: Celní správa České republiky

Lima - Peru chce v rámci protidrogové kampaně na rozsáhlých plantážích vymýtit pěstování koky. Oznámila to ředitelka peruánské komise pro rozvoj a život bez drog (DEVIDA) Carmen Masiasová. Jihoamerické Peru se přitom loni stalo největším producentem kokových lístků na světě.

Zemi se už loni podařilo zničit asi 23 600 hektarů z více než 60 tisíc hektarů kokových plantáží. Přesto se podle OSN Peru stalo největším producentem kokových lístků na světě, protože Kolumbie, která do té doby byla v čele žebříčku, s kokou bojovala ještě úspěšněji. Peru loni podle komise DEVIDA vypěstovalo 128 739 tun kokových lístků, z nichž 93 procent bylo určeno na drogy.

Masiasová podle agentury AFP uvedla, že vláda se připravuje na rozsáhlou operaci v nejdůležitějších oblastech pro pěstování koky. Tyto regiony přitom ovládají obchodníci s drogami.

"Podrobnosti operace jsou tajné, bude to velmi obtížný úkol," poznamenala ředitelka na tiskové konferenci. Peruánská vláda podle ní v letošním roce hodlá vymítit pěstování koky na 30 tisících hektarech půdy.

Kampaň bude předmětem "centralizovaného strategického plánování společného velení vojenských a policejních sil", uvedla Masiasová bez dalších podrobností.

Kampaň se zaměří hlavně na zapadlý region nazvaný podle zkratek místních řek VRAEM. V oblasti operují zločinecké skupiny a zbylí členové skomírající levicové gerily Světlá stezka.

Lístky keře rudodřev koka jsou základní surovinou k výrobě kokainu. Ovšem jsou také již tisíce let nezbytnou součástí jídelníčku obyvatel vysokohorských oblastí And, jimž v řídkém vzduchu pomáhají přežít. Poskytují jim nedostatkové vitamíny a živiny, které obyvatelé ostatních oblastí, především nížin, získávají z jiné potravy.

 

Právě se děje

Další zprávy