Peru slaví, Yale mu vrátila vzácnou inckou sbírku

Václav Viták
31. 3. 2011 15:38
Bedny pečlivě zabalených artefaktů byly v Limě přivítány oslavnými salvami.
Bedny se vzánými inckými artefakty v Limě.
Bedny se vzánými inckými artefakty v Limě. | Foto: Reuters

Lima - V Peru proběhl ve čtvrtek za přítomnosti prezidenta Alana Garcíi a peruánské vlády velký uvítací ceremoniál s oslavnými salvami.

Vítán však nebyl žádný politik, ale konvoj nákladních automobilů, které přivezly z letiště k prezidentskému paláci v Limě řadu velkých beden.

Jejich odesilatel: americká univerzita Yale. Jejich obsah: vzácné artefakty z inckého města Machu Picchu, o jejichž vrácení Peru usilovalo desítky let.

Prezident García se sám mimořádně angažoval v této pro Peruánce tak důležité věci a intervenoval i u samotného Baracka Obamy.

Peru vedlo nejen intenzivní mediální kampaň za navrácení těchto předmětů, ale v roce 2008 Yale také kvůli tomu zažalovalo.

V roce 2010 nakonec obě strany dosáhly dohody, respektive prestižní americká univerzita Yale nepříliš ochotně, ale přesto přistoupila na tvrzení Peru, že předměty jí byly pouze zapůjčeny.

Nyní se vzácná sbírka vrací do země svého původu - symbolicky sto let poté, co ji do Spojených stát odvezl Hiram Bingham, absolvent univerzity Yale a její pozdější profesor, který na ní přednášel dějiny Jižní Ameriky.

Jen první dodávka

Do Peru však z Yale zatím dorazil zlomek z původního počtu předmětů vykopaných americkými archeology na Machu Picchu - pouhých několik stovek. Z USA se jich má postupně do Peru vrátit 45 000.

Ty, které již v zemi jsou, budou nyní na krátký čas vystaveny v hlavním městě Limě. Pak je úřady převezou do Cuzca, někdejšího hlavního města incké říše, kde budou uloženy v novém muzeu.

Bingham - předobraz Indiany Jonese

Hiram Bingham, který Machu Picchu, zapomenuté andské město Inků, pro svět znovu objevil v roce 1911, nebyl profesí archeolog. V roce 1911 však přicestoval do Peru s archeologickou expedicí vyslanou univerzitou Yale.

Peruánský prezident Alan García.
Peruánský prezident Alan García. | Foto: Reuters

V červenci téhož roku ho jeden z místních obyvatel zavedl k Machu Picchu, o jehož existenci tehdy vědělo jen několik málo lidí žijících v okolních údolích.

Bingham, považovaný někdy za předobraz filmového Indiany Jones, pak prováděl v Machu Picchu vykopávky. Do Yale z něj přivezl desítky tisíc předmětů ohromné vědecké a kulturní ceny keramikou počínaje a tkaninami a mumiemi konče.

Peruánský prezident Alan García uznal, že díky Yale se mnoho těchto předmětů uchovalo v dokonalém stavu a neskončilo v soukromých sbírkách či dokonce na někde na smetišti.

Stoletou zápůjčku však považoval on i většina Peruánců za nepřiměřeně dlouhou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 1 hodinou

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy