Peru slaví, Yale mu vrátila vzácnou inckou sbírku

Václav Viták
31. 3. 2011 15:38
Bedny pečlivě zabalených artefaktů byly v Limě přivítány oslavnými salvami.
Bedny se vzánými inckými artefakty v Limě.
Bedny se vzánými inckými artefakty v Limě. | Foto: Reuters

Lima - V Peru proběhl ve čtvrtek za přítomnosti prezidenta Alana Garcíi a peruánské vlády velký uvítací ceremoniál s oslavnými salvami.

Vítán však nebyl žádný politik, ale konvoj nákladních automobilů, které přivezly z letiště k prezidentskému paláci v Limě řadu velkých beden.

Jejich odesilatel: americká univerzita Yale. Jejich obsah: vzácné artefakty z inckého města Machu Picchu, o jejichž vrácení Peru usilovalo desítky let.

Prezident García se sám mimořádně angažoval v této pro Peruánce tak důležité věci a intervenoval i u samotného Baracka Obamy.

Peru vedlo nejen intenzivní mediální kampaň za navrácení těchto předmětů, ale v roce 2008 Yale také kvůli tomu zažalovalo.

V roce 2010 nakonec obě strany dosáhly dohody, respektive prestižní americká univerzita Yale nepříliš ochotně, ale přesto přistoupila na tvrzení Peru, že předměty jí byly pouze zapůjčeny.

Nyní se vzácná sbírka vrací do země svého původu - symbolicky sto let poté, co ji do Spojených stát odvezl Hiram Bingham, absolvent univerzity Yale a její pozdější profesor, který na ní přednášel dějiny Jižní Ameriky.

Jen první dodávka

Do Peru však z Yale zatím dorazil zlomek z původního počtu předmětů vykopaných americkými archeology na Machu Picchu - pouhých několik stovek. Z USA se jich má postupně do Peru vrátit 45 000.

Ty, které již v zemi jsou, budou nyní na krátký čas vystaveny v hlavním městě Limě. Pak je úřady převezou do Cuzca, někdejšího hlavního města incké říše, kde budou uloženy v novém muzeu.

Bingham - předobraz Indiany Jonese

Hiram Bingham, který Machu Picchu, zapomenuté andské město Inků, pro svět znovu objevil v roce 1911, nebyl profesí archeolog. V roce 1911 však přicestoval do Peru s archeologickou expedicí vyslanou univerzitou Yale.

Peruánský prezident Alan García.
Peruánský prezident Alan García. | Foto: Reuters

V červenci téhož roku ho jeden z místních obyvatel zavedl k Machu Picchu, o jehož existenci tehdy vědělo jen několik málo lidí žijících v okolních údolích.

Bingham, považovaný někdy za předobraz filmového Indiany Jones, pak prováděl v Machu Picchu vykopávky. Do Yale z něj přivezl desítky tisíc předmětů ohromné vědecké a kulturní ceny keramikou počínaje a tkaninami a mumiemi konče.

Peruánský prezident Alan García uznal, že díky Yale se mnoho těchto předmětů uchovalo v dokonalém stavu a neskončilo v soukromých sbírkách či dokonce na někde na smetišti.

Stoletou zápůjčku však považoval on i většina Peruánců za nepřiměřeně dlouhou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kanaďané jsou prvními čtvrtfinalisty Davis Cupu

Tenisté Kanady jako první na osmnáctičlenném finálovém turnaji Davisova poháru postoupili do čtvrtfinále. Po pondělní výhře nad Itálií dnes Vasek Pospisil a Denis Shapovalov zařídili vítězství i nad týmem USA a ovládli skupinu F. V Madridu uspěla také světová jednička Rafael Nadal a souboj domácích Španělů s Ruskem vyrovnal na 1:1.

Rusové v úvodním kole porazili Chorvaty a dnes už mohli slavit postup. Před Nadalem totiž Roberto Bautista v duelu týmových dvojek nestačil na Andreje Rubljova a prohrál 6:3, 3:6 a 6:7. Nadal svedl o druhý bod velkou bitvu s Karenem Chačanovem a nakonec vyhrál 6:3, 7:6. Zápas rozhodne čtyřhra až po půlnoci.

Kanaďané a Američané se v Davis Cupu utkali po 54 letech a až na šestnáctý pokus uspěli poprvé kanadští tenisté. Pospisil dnes přehrál Reilleyho Opelku dvakrát 7:6, Shapovalov přidal druhý postupový bod proti Tayloru Fritzovi. Závěrečná čtyřhra byla zrušena. Kanaďané v play off narazí na Austrálii, nebo Belgii ze skupiny D.

Čerství vítězové Turnaje mistrů ve čtyřhře Pierre-Hugues Herbert a Nicolas Mahut dva dny po triumfu v Londýně navázali na vítěznou šňůru i v Davis Cupu. Pro Francii získali klíčový bod ve svém úvodním duelu s Japonskem.

Herbert s Mahutem zdolali pár Ben McLachlan, Jasutaka Učijama 6:7, 6:4 a 7:5. Loňské finalisty předtím dostal do vedení Jo-Wilfried Tsonga, následně vyrovnal Jošihito Nišioka. Skupinu A doplňuje Srbsko, které zahájí turnaj ve středu a mělo by nasadit i světovou dvojku Novaka Djokoviče.

Vítězství dnes slavily také reprezentace Argentiny (3:0 nad Chile) a Kazachstánu (2:1 nad Nizozemskem). Ze šesti skupin postoupí jejich vítězové a dva nejlepší týmy z druhých míst do čtvrtfinále, dál se bude hrát vyřazovacím způsobem.

Finálový turnaj tenisového Davisova poháru v Madridu:

Skupina A:

Francie - Japonsko 2:1

Tsonga - Učijama 6:2, 6:1, Monfils - Nišioka 5:7, 2:6, Herbert, Mahut - McLachlan, Učijama 6:7 (4:7), 6:4, 7:5.

Skupina B:

Španělsko - Rusko 1:1 po dvouhrách

Bautista - Rubljov 6:3, 3:6, 6:7 (0:7), Nadal - Chačanov 6:3, 7:6 (9:7).

Skupina C:

Argentina - Chile 3:0

Pella - Jarry 6:4, 6:3, Schwartzman - Garín 6:2, 6:2, M. González, Mayer - Jarry, Podlipnik-Castillo 6:3, 7:5.

Skupina D:

Austrálie - Kolumbie 3:0

Kyrgios - A. González 6:4, 6:4, De Minaur - Galán 6:4, 6:3, Peers, Thompson - Cabal, Farah 6:3, 3:6, 7:6 (8:6).

Skupina E:

Kazachstán - Nizozemsko 2:1

Kukuškin - Van de Zandschulp 6:2, 6:2, Bublik - Haase 5:7, 6:3, 6:7 (5:7), Kukuškin, Bublik - Haase, Rojer 6:4, 7:6 (7:2).

Skupina F:

USA - Kanada 1:2

Opelka - Pospisil 6:7 (5:7), 6:7 (7:9), Fritz - Shapovalov 6:7 (6:8), 3:6, Querrey, Sock - Pospisil, Shapovalov 6:0, 6:0 bez boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy