Peru povede bývalý důstojník, nebo dcera exprezidenta

Václav Viták
12. 4. 2011 11:09
Do druhého kola prezidentských voleb postoupili Ollanta Humala a Keiko Fujimoriová
Kečuánská žena se chystá volit v prvním kole voleb
Kečuánská žena se chystá volit v prvním kole voleb | Foto: Reuters

Lima - Peruánci se v druhém kole prezidentských voleb budou rozhodovat mezi bývalým armádním důstojníkem Ollantou Humalou a Keiko Fujimoriovou, dcerou někdejšího prezidenta Alberta Fujimoriho, odsouzeného v roce 2009 na 25 let do vězení.

V úterý bylo sečteno 85 procent odevzdaných hlasů. Z tohoto částečného výsledku však jasně vyplývá, že žádný kandidát nezískal v nedělním prvním kole nadpoloviční většinu. Podruhé půjdou Peruánci k volebním urnám v červnu. 

Humala má zatím 31,7 procenta hlasů, Fujimoriová je druhá s 23,3 procenty.

Centrista Alejandro Toledo, který už peruánským prezidentem v letech 2001 - 2006 byl, se propadl až na čtvrté místo, za bývalého ekonoma Světové banky Pedra Pabla Kuczynskiho.

Toledo přitom ještě na začátku volební kampaně v průzkumech veřejného mínění vedl.

"Volba mezi AIDS a rakovinou"

Světoznámý peruánský spisovatel a laureát Nobelovy ceny za literaturu za rok 2010 Mario Vargas Llosa podle listu The Guardian řekl, že Peruánce čeká vzhledem k antidemokratickým sklonům Humaly a Fujimorové v druhém kole "volba mezi AIDS a nevyléčitelnou rakovinou".

Peruánské hospodářství v poslední dekádě prudce rostlo díky ziskům z mohutného těžebního průmyslu, každý třetí obyvatel země však stále žije z méně než tří dolarů na den.

Humala proto voličům slibuje bezplatné školství, školní jídelny, v nichž budou pro děti snídaně a obědy zadarmo, prudké zvýšení minimální mzdy, penze pro všechny od věku 65 let a spravedlivější rozdělování zisků.

Humala těsně prohrál v roce 2006 volby s odstupujícím prezidentem Alanem Garcíou. Příčinou byla zřejmě skutečnost, že ho veřejně podpořil kontroverzní venezuelský prezident Hugo Chávez.

Proto si v této kampani dává silný pozor, aby neopakoval stejnou chybu. Mnoho voličů přesto nevěří, že by po zvolení dodržoval mezinárodní smlouvy a respektoval kontrakty, které mají v zemi zahraniční firmy.

Fujimorová má stále šance

Keiko Fujimoriová a Ollanta Humala
Keiko Fujimoriová a Ollanta Humala | Foto: Reuters

Klání mezi silně levicovým Humalou a silně pravicovou Fujimorovou má silný osobní náboj, a to nejen kvůli diametrálně rozdílným politickým postojům těchto dvou kandidátů.

Humala vedl v roce 2000 proti bývalému prezidentu Fujimorimu, otci Keiko Fujimorové, vzpouru.

Alberto Fujimori pak utekl nadlouho do zahraničí, ale v roce 2009 byl z Chile vydán do Peru a odsouzen k 25 letům vězení za politické vraždy a únosy.

Fujimorová na začátku kampaně slibovala, že v případě svého vítězství dá otci, který je u části peruánské veřejnosti stále velmi oblíbený za nekompromisní postoj vůči levicové gerile Světlá stezka, milost.

Nyní toto téma z taktických důvodů opustila, aby rozptýlila obavy, že tím bývalému prezidentovi umožní vyrovnat si účty s některými lidmi a že bude po jeho vzoru vládnout autoritářsky.

Fujimorová získala v prvním kole o deset procent méně hlasů než Humala, pokud se k ní ale přikloní voliči neúspěšných kandidátů z prvního kola, může ho porazit.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Washington povolal v sobotu z farmy brankáře Vaněčka

Český hokejový brankář Vítek Vaněček byl v sobotu povolán z farmy v Hershey z nižší AHL do prvního týmu Washingtonu a vyměnil si místo s Rusem Iljou Samsonovem. Třiadvacetiletý odchovanec Havlíčkova Brodu hned v duelu v Bostonu, kde Capitals vyhráli 3:2 po samostatných nájezdech, kryl na lavičce záda jedničce Bradenu Holtbymu.

Vaněček v této sezoně v AHL odchytal za Hershey osm zápasů s průměrem 2,65 obdržené branky a s úspěšností zákroků 89,4 procenta. Vicemistr světa ze šampionátu hráčů do 18 let z roku 2014 uzavřel 1. července jako chráněný volný hráč nový tříletý kontrakt s Washingtonem celkem na 2,15 milionu dolarů.

Na tuto sezonu má dvoucestnou smlouvu, ale na další dvě už jednocestnou, takže i v AHL může brát plný plat. Na farmách Capitals působí pátý rok a stále čeká na premiéru v NHL. Washington si vybral Vaněčka v roce 2014 v druhém kole draftu na 39. místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy