Peru čeká volební neděle, země vybírá prezidenta

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
10. 4. 2011 7:02
Kandidáti slibují lidem pokračování ekonomického růstu
Hlasy chudého andského indiánského obyvatelstva budou mít ve volbách velkou váhu
Hlasy chudého andského indiánského obyvatelstva budou mít ve volbách velkou váhu | Foto: Reuters

Lima - Jeden levicový populista a tři politici pravého středu až pravice svedou mezi sebou v neděli hlavní boj v prvním kole prezidentských voleb v Peru.

Potřebnou nadpoloviční většinu nezíská zcela jistě žádný z nich. Postup do rozhodujícího druhého kola 5. června má podle průzkumů prakticky zajištěn levicový kandidát Ollanta Humala, takže v neděli půjde asi hlavně o to, kdo ho tam doprovodí. Výsledek druhého kola lze těžko odhadnout.

Zvláštností těchto voleb a souběžných voleb parlamentních je, že od roku 1980, kdy se po dlouhém období vojenské vlády volilo poprvé, jsou první, které se nekonají v ovzduší krize.

Peru totiž v posledních letech zaznamenalo nebývalý hospodářský vzestup. Úkol příštího prezidenta a jeho vlády bude tento trend udržet.

Nejnovější průzkumy dávaly bývalému důstojníkovi Humalovi, který kandidoval už v roce 2006, šance získat kolem 31,9 procent hlasů. S odstupem asi deseti procent za ním je pravicová kandidátka Keiko Fujimoriová, dcera bývalého a nyní vězněného prezidenta Alberta Fujimoriho.

Centrista a prezident z let 2001 - 2006 Alejandro Toledo a bývalý předseda vlády Pedro Pablo Kuczynski jsou pozadu už více. 

Právě Humalův vzestup v průzkumech v posledních týdnech rozhýbal do té doby mdlou předvolební kampaň.

Chávezův stín

S Humalou se totiž znovu dostalo do popředí téma levicového populismu, poukazy na údajné nebezpečí, že Humalovo Peru bude ovlivňovat kontroverzní venezuelský vůdce Hugo Chávez, a obavy, ať skutečné nebo předstírané, že země opustí úspěšnou hospodářskou politiku posledních let.

Země sice v posledních letech zaznamenává velký růst (loni skoro o devět procent, letos se čeká sedm), ale třetina z 30 milionů Peruánců stále žije v bídě a 11,5 procenta v bídě extrémní.

Levicový populismus tak může zabírat, totéž ovšem platí o pravicovém populismu Fujimoriové.

Humala, který jen těsně prohrál v prezidentských volbách v roce 2006, od té doby agresivní levicovou rétoriku silně omezil, distancuje se od radikalismu, ujišťuje, že "v Peru nelze uplatnit venezuelský model" a že on sám "není Hugo Chávez", a dokonce Cháveze vyzval, aby do peruánských voleb nezasahoval.

Humala slibuje voličům „postupnou změnu" a snaží se nyní profilovat jako umírněný levicový vůdce typu bývalého brazilského prezidenta Luize Inacia Luly da Silvy.

Možnost jeho vítězství však i tak finanční trhy znepokojuje. Kritici se obávají, že Humala zvýší státní kontrolu nad ekonomikou a že země kvůli tomu přijde o investice ve výši až 40 miliard dolarů, které zahraniční firmy hodlají vložit do peruánského těžebního průmyslu.

Podnikatelské kruhy by jednoznačně daly přednost Toledovi, ekonomovi, který vystudoval v USA, a poměrně úspěšnému prezidentovi z let 2001 až 2006.

Jeho šance závisejí na tom, zda v něm budou voliči středu a pravice vidět člověka s nejlepšími šancemi porazit Humalu ve druhém kole.

Fujimorová sází na nostalgii

Toledo ale v posledních průzkumech ztrácel a v průzkumech veřejného mínění ho předběhla Fujimoriová, pro kterou by nyní hlasovalo 22,3 procenta voličů.

Ta svou kampaň založila na tématech jako občanská bezpečnost, zaměstnanost, omezení bídy a účinné vládnutí, tedy v podstatě na stejných slibech, jaké v roce 1990 přivedly k moci jejího otce.

Foto: Aktuálně.cz

Doufá, že jí pomohou i vzpomínky části voličů na kladné stránky jeho vlády, které představuje hospodářské oživení a faktická likvidace maoistické gerily, dosažená ovšem i za cenu porušování lidských práv.

Ekonom a multimilionář s americkým pasem Kuczinski končí v průzkumech pravidelně na čtvrtém místě, ale vzhledem k těsným rozdílům nelze ani jeho postup do druhého kola vyloučit.

Tam zatím nelze výsledek odhadnout. Podle průzkumu společnosti Ipsos by i ve druhém kole měl nejlepší šance Humala.

Ať už bude příštím prezidentem kdokoli, jeho roli bude ztěžovat roztříštěnost parlamentu, kterou nedělní volby asi ještě prohloubí. V jednokomorovém parlamentu o 130 křeslech nemá podle posledních průzkumů žádná strana šanci získat víc než 29 křesel a pro sestavení nadpoloviční většiny bude zapotřebí koalice aspoň tří z nich. Strany jsou přitom soustředěny právě kolem politiků, kteří teď mezi sebou soupeří o prezidentský mandát.

 

Právě se děje

Další zprávy