reklama
 
 

Personální šéf Bílého domu Kelly končí ve funkci, oznámil Trump

Aktualizováno 8. 12. 2018 22:02
Personální šéf Bílého domu John Kelly opustí ke konci tohoto roku svou funkci. Oznámil to americký prezident Donald Trump. O chystaném Kellyho odchodu americká média delší dobu spekulovala. Podle dřívějších informací stanice CNN by Kellyho ve funkci mohl nahradit dosavadní personální ředitel úřadu viceprezidenta Mika Pence Nick Ayers. Ten chtěl ale podle agentury AP do konce roku administrativu z rodinných důvodů opustit a s prezidentem o svém případném angažmá stále jedná.

"Prezident a Nick (Ayers) stále dojednávají podmínky, za kterých by (Ayers) post převzal," řekl představitel Bílého domu agentuře Reuters. Trump si přeje, aby Ayers ve funkci zůstal dva roky, ale ten má malé děti, trojčata, a administrativu plánoval kvůli rodině na konci roku opustit. Ayers si podle agentury AP získal podporu i prezidentovy dcery Ivanky Trumpové a jejího muže Jareda Kushnera.

Kelly strávil ve funkci téměř rok a půl a až do letošního léta měl s Trumpem přátelské vztahy. Prezident jej v červenci požádal, aby ve funkci zůstal až do roku 2020, s čímž Kelly souhlasil. Podle amerických médií se ale v poslední době vztahy Kellyho s prezidentem značně zhoršily a oba muži spolu přestali komunikovat.

Kellymu bývá přisuzováno, že po svém nástupu v červnu 2017 vnesl do chaosu v západním křídle Bílého domu pořádek. Skoncoval s obdobím politiky otevřených dveří, během nějž se oválná pracovna přirovnávala k newyorskému hlavnímu nádraží Grand Central Station, a přístup k prezidentovi zpřísnil.

Kontroverzi vyvolal jeho postup v případě Trumpova tajemníka Roba Portera, který byl obviněn z domácího násilí a později rezignoval. Řada níže postavených zaměstnanců Bílého domu měla za to, že jim Kelly lhal o tom, kdy se o obvinění dozvěděl. V tu dobu se o možném Kellyho odchodu zmínil i prezident.

Kelly, generál ve výslužbě, často žertoval, že pracovat pro Trumpa je těžší než kterékoli jeho předchozí nasazení včetně toho na válečném poli.

Americká média již v polovině listopadu informovala, že Trump chystá několik personálních změn. V pátek oznámil, že chce, aby velvyslankyní Spojených států při OSN byla Heather Nauertová, která působí jako mluvčí ministerstva zahraničí, a novým ministrem spravedlnosti William Barr, jenž post ministra spravedlnosti, s nímž je spojena i funkce nejvyššího žalobce, zastával v letech 1991 až 1993. Barr nahradí Jeffa Sessionse, který před měsícem na Trumpovu žádost odstoupil.

V sobotu Trump oznámil také jméno nového předsedy sboru náčelníků štábů, kterým bude generál Mark Milley. Ve funkci nejvyššího prezidentova vojenského poradce nahradí Josepha Dunforda, který odejde do důchodu.

Trump sahá k personálním změnám ve vládě a ve svém úřadě na poměry amerických prezidentů nezvykle často a sklízí kvůli tomu kritiku nejen z řad opozičních demokratů. Za necelé dva roky mandátu vybírá americký prezident už třetího personálního šéfa Bílého domu.

autor: ČTK | 8. 12. 2018 19:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama