Periskop: Středoafričtí křesťané chystají masakr muslimů

Přenos skončil
Úterý 1. dubna: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Policisté si vyslechli tresty za znásilnění

Tuniský soud poslal na sedm let do vězení dva policisty, kteří před dvěma roky ve svém autě znásilnili ženu. Případ vyvolal velkou mezinárodní pozornost i vzhledem k tomu, že muži zákona vše popírali a tvrdili, že je žena svedla. Prokuratura Tunisanku původně rovněž chtěla stíhat za "nemravné chování".

Policisté před soudem vypověděli, že na tehdy sedmadvacetiletou dívku vystupující pod pseudonymem Meriem bin Mohamedová narazili na předměstí tuniské metropole, když ji přistihli, jak v autě provozuje sex se svým snoubencem.

19 tisíc životů v ohrožení

OSN se snaží evakuovat ze středoafrického hlavního města Bangui a jeho okolí na 19 000 muslimů, kteří jsou obklíčeni křesťanskými milicemi anti-balaka.

Ozbrojenci, již civilisty ohrožují na životech, nyní kontrolují všechny hlavní cesty do metropole a zpět a také mnoho měst a vesnic na jihozápadě země, uvedla dnes mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Ke krvavým střetům mezi křesťany a muslimy dochází v zemi od loňského března. Násilí si dosud vyžádalo stovky obětí.

Foto: Aktuálně.cz

Lichváři utřou

Slovensko bude od června regulovat výši úroků a poplatků, které mohou poskytovatelé půjček inkasovat od klientů. Rozhodl o tom slovenský parlament. Opatření se dotkne zejména společností, které poskytují půjčky za mnohem vyšší úroky než bankovní domy. Zároveň se v zemi zpřísní pravidla vedení exekucí.

Foto: Thinkstock

8 tisíc zabitých dětí

V syrské válce trvající přes tři roky již přišlo o život více než 150 tisíc lidí. Oznámila to syrská exilová opozice, která dění v zemi sleduje z Británie. Mezinárodní organizace se kromě výjimek do Sýrie nedostanou.

Podle opozice je mezi oběťmi přes 51 tisíc civilistů, z toho téměř 8 tisíc byly děti. Armáda přišla o 58 000 vojáků, opozice o téměř 38 000 svých bojovníků. Zbytek mrtvých jsou lidé, jež se nepodařilo identifikovat.

Syrští uprchlíci odpočívají v novém táboře, jenž vyrostl v iráckém Kurdistánu. Právě tam v posledním týdnu prchly desítky tisíc lidí. (20. srpna 2013)
Syrští uprchlíci odpočívají v novém táboře, jenž vyrostl v iráckém Kurdistánu. Právě tam v posledním týdnu prchly desítky tisíc lidí. (20. srpna 2013) | Foto: Reuters

Kerry v Izraeli jednal o míru

Americký ministr zahraničí John Kerry jednal s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem o prodloužení mírových rozhovorů s Palestinci. Podle izraelských diplomatických zdrojů se možná rozhovory podaří prodloužit do příštího roku, pokud palestinská strana přistoupí na podmínky dojednané v Izraeli.

Američané už naznačili i to, jak Rusko "potrestají". "Je tady možnost zavedení víz, zmrazení finančních prostředků," naznačil John Kerry.
Američané už naznačili i to, jak Rusko "potrestají". "Je tady možnost zavedení víz, zmrazení finančních prostředků," naznačil John Kerry. | Foto: Aktuálně.cz

Japonci začnou vyvážet zbraně

Japonsko uvolnilo zákaz vývozu zbraní, který téměř půlstoletí dobrovolně dodržovalo. Zpráva znepokojila Čínu, jež má špatné vzpomínky na japonskou militaristickou minulost.

Japonská vláda rozhodla, že povolí zbrojní export a účast ve společných projektech zaměřených na vývoj a výrobu zbraní, pokud to bude v zájmu světového míru a bezpečnosti Japonska.

CIA mučila vězně

CIA po léta zamlčovala fakta o brutálních praktikách užívaných při výsleších lidí podezřelých z terorismu. Píše o tom list The Washington Post s odvoláním na důvěrnou zprávu senátního výboru pro kontrolu zpravodajských služeb.

Analýza o 6300 stranách zejména upozorňuje na existenci tajných věznic, které sloužily k věznění podezřelých i v případech, kdy si vyšetřovatelé byli jisti, že z jejich výpovědí nezjistí nic nového. Výslechovou metodou byla například "koupel" v nádrži s ledovou vodou.

2. 4. - USA odtajnily dokument povolující mučení zajatců - Spojené státy odtajnily obsáhlý dokument ministerstva spravedlnosti, který povolil drsné vyšetřovací metody při výslechu podezřelých členů Talibanu a Al-Káidy. Mnozí kritici je přitom považují za mučení.  Více informací naleznete ve článku zde
2. 4. - USA odtajnily dokument povolující mučení zajatců - Spojené státy odtajnily obsáhlý dokument ministerstva spravedlnosti, který povolil drsné vyšetřovací metody při výslechu podezřelých členů Talibanu a Al-Káidy. Mnozí kritici je přitom považují za mučení. Více informací naleznete ve článku zde | Foto: Reuters

Expremiér obviněn z korupce

Chorvatská prokuratura obžalovala předsedu správní rady maďarské energetické skupiny MOL Zsolta Hernádiho z uplácení bývalého chorvatského premiéra Iva Sanadera.

Podezírá ho, že mu předal deset milionů eur (275 milionů korun) výměnou za zajištění  kontroly nad chorvatskou energetickou firmou INA.

Chorvatský premiér Ivo Sanader po zasedání Evropského parlamentu, kde se 16. března projednávalo zahájení vstupních rozhovorů s Chorvatskem.
Chorvatský premiér Ivo Sanader po zasedání Evropského parlamentu, kde se 16. března projednávalo zahájení vstupních rozhovorů s Chorvatskem. | Foto: Aktuálně.cz

V Bangkoku zastřelili demonstranta

Jeden thajský protivládní demonstrant zahynul a čtyři utrpěli zranění, když neznámí ozbrojenci zahájili palbu do protestního průvodu v metropoli Bangkoku.

Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní lékařské zdroje. Jedná se o první oběť thajského politického konfliktu po několika týdnech. 

 

Zvrhlá zábava

Mezi čínskou honorací se rozmohl podivný rozmar. Bohatí podnikatelé a komunističtí prominenti na jihu Číny loví a jedí tygry. Ohrožené šelmy tam totiž symbolizují moc.

Potvrzují to informace a záznamy, které se v poslední době objevily v čínských sdělovacích prostředcích a na internetu. Čínský televizní kanál TVS odvysílal záznam z večírku, na němž před zraky hostů zabili tygra elektrickým proudem, naporcovali a připravili z něj pokrm.

Do ZOO Dvůr Králové přišla Nina, samice tygra ussurijského, v roce 2001 jako odrostlé tygří kotě, kterému bylo něco málo přes jeden rok.  Vyrostla z ní nádherná samice, která je geneticky velmi cenná, protože její rodiče byli odchyceni ve volné přírodě.  Prvním partnerem Niny byl samec Semjon. Jejich sbližování nebylo zpočátku jednoduché, protože Semjon byl zvyklý na svou dlouholetou partnerku, tygřici Eureku, ale po umístění Eureky do jiné části zoo, nakonec vše dobře dopadlo.  Svá první koťata porodila Nina na jaře roku 2005. Byla to dvojčata, ale Nina jako prvorodička a velmi nervozní samice, se o ně bohužel nedokázala postarat. Nakonec ošetřovatelé zachránili a vychovali samičku Nelly, která v současné době žije v Zoo Münster. Tygří trojčata nadělila Nina ošetřovatelům ještě v témže roce na podzim. Péči o ně rovněž nezvládla, ale tentokrát se podařilo odchovat všechna koťata: Sofii, Pedra i Zora. Po té Nina odešla do jiné zoo a zpět se vrátila v roce 2007. Tentokrát jí chovatelé umístili do části zoo nepřístupné návštěvníkům a po spojení se Semjonem se Nině narodila trojčata. V místě, kde byla sama a měla absolutní klid, se konečně Nina o svá koťata dokázala postarat.  Bohužel radost chovatelů neměla dlouhé trvání, Nina si poranila zub, dlouhý špičák, a to jí zabránilo v dalším odchovu. Ošetřovatelům se tentokrát podařilo odchovat tygříka Borise.  Ale nakonec  se chovatelé i Nina přece jenom dočkali. V roce 2011 si ve svých dvanácti letech Nina konečně poprvé sama odchovala dvě koťata. Jejich otcem se stal samec Skip (syn Semjona), který se po dlouhých letech vrátil zpět do naší zoo. Sameček Clyde a samička Bonnie vyrostli díky matčině péči v krásná zvířata, v roce vážil Clyde již 140 kg.  Letos přišel čas jejich odchodu, ale příběh Niny tím rozhodně nekončí. Na podzim minulého roku přicestoval do zoo nový samec Jupiter, kterému jsou čtyři roky. Po odchodu odrostlých koťat Nina přišla do říje a tak mohla být v sobotu 24. března s Jupiterem spojena. Podobné spojování bývá značně riskantní, nikdy se neví, zda si zvířata tzv. sednou. Naštěstí v případě Niny a Jupitera se žádný problém neobjevil a oba tygři se vášnivě dva dny opakovaně pářili. Nina je zkušená samice, ale pro mladého Jupitera to bylo poprvé v životě. Své role se zhostil zdárně, jen mu Nina dala tak zabrat, že ho ošetřovatelé museli trochu ochladit. Rychle mu napustili bazének studenou vodou a šťastný Jupiter si tam hned šťastně lebedil. Pokud vše dobře dopadne, mohla by se koťata narodit začátkem července. Vzhledem k tomu, že i Jupiter pochází z odchytových rodičů, založí jejich případní potomci novou, geneticky velmi významnou chovnou linii tygrů ussurijských v zajetí. Bohužel v současné době v přírodě se nachází tygr ussurijský těsně před vyhynutím, volně žije jenom kolem 300 zvířat. 
Do ZOO Dvůr Králové přišla Nina, samice tygra ussurijského, v roce 2001 jako odrostlé tygří kotě, kterému bylo něco málo přes jeden rok.  Vyrostla z ní nádherná samice, která je geneticky velmi cenná, protože její rodiče byli odchyceni ve volné přírodě.  Prvním partnerem Niny byl samec Semjon. Jejich sbližování nebylo zpočátku jednoduché, protože Semjon byl zvyklý na svou dlouholetou partnerku, tygřici Eureku, ale po umístění Eureky do jiné části zoo, nakonec vše dobře dopadlo. Svá první koťata porodila Nina na jaře roku 2005. Byla to dvojčata, ale Nina jako prvorodička a velmi nervozní samice, se o ně bohužel nedokázala postarat. Nakonec ošetřovatelé zachránili a vychovali samičku Nelly, která v současné době žije v Zoo Münster. Tygří trojčata nadělila Nina ošetřovatelům ještě v témže roce na podzim. Péči o ně rovněž nezvládla, ale tentokrát se podařilo odchovat všechna koťata: Sofii, Pedra i Zora. Po té Nina odešla do jiné zoo a zpět se vrátila v roce 2007. Tentokrát jí chovatelé umístili do části zoo nepřístupné návštěvníkům a po spojení se Semjonem se Nině narodila trojčata. V místě, kde byla sama a měla absolutní klid, se konečně Nina o svá koťata dokázala postarat. Bohužel radost chovatelů neměla dlouhé trvání, Nina si poranila zub, dlouhý špičák, a to jí zabránilo v dalším odchovu. Ošetřovatelům se tentokrát podařilo odchovat tygříka Borise.  Ale nakonec  se chovatelé i Nina přece jenom dočkali. V roce 2011 si ve svých dvanácti letech Nina konečně poprvé sama odchovala dvě koťata. Jejich otcem se stal samec Skip (syn Semjona), který se po dlouhých letech vrátil zpět do naší zoo. Sameček Clyde a samička Bonnie vyrostli díky matčině péči v krásná zvířata, v roce vážil Clyde již 140 kg. Letos přišel čas jejich odchodu, ale příběh Niny tím rozhodně nekončí. Na podzim minulého roku přicestoval do zoo nový samec Jupiter, kterému jsou čtyři roky. Po odchodu odrostlých koťat Nina přišla do říje a tak mohla být v sobotu 24. března s Jupiterem spojena. Podobné spojování bývá značně riskantní, nikdy se neví, zda si zvířata tzv. sednou. Naštěstí v případě Niny a Jupitera se žádný problém neobjevil a oba tygři se vášnivě dva dny opakovaně pářili. Nina je zkušená samice, ale pro mladého Jupitera to bylo poprvé v životě. Své role se zhostil zdárně, jen mu Nina dala tak zabrat, že ho ošetřovatelé museli trochu ochladit. Rychle mu napustili bazének studenou vodou a šťastný Jupiter si tam hned šťastně lebedil. Pokud vše dobře dopadne, mohla by se koťata narodit začátkem července. Vzhledem k tomu, že i Jupiter pochází z odchytových rodičů, založí jejich případní potomci novou, geneticky velmi významnou chovnou linii tygrů ussurijských v zajetí. Bohužel v současné době v přírodě se nachází tygr ussurijský těsně před vyhynutím, volně žije jenom kolem 300 zvířat.  | Foto: Zoo Dvůr Králové

Koková prevence

Bolivijský prezident Evo Morales doporučuje žvýkat listy koky na ochranu před zubním kazem a dalšími stomatologickými problémy. Prezident státu, v němž jsou užívání i prodej koky legální, to prohlásil při zahájení kampaně za zdravé zuby ve městě Cochabamba.

"Lidé, kteří listy koky žvýkají ve dne v noci, nemají se zuby žádné problémy," míní. Připouští pouze, že "listy zanechávají zelené skvrny".

Tohle je koka, ne kokain, prohlásil bolivijský prezident Evo Morales a požádal ve Vídni OSN, aby ji vyjmula z listiny zakázaných látek
Tohle je koka, ne kokain, prohlásil bolivijský prezident Evo Morales a požádal ve Vídni OSN, aby ji vyjmula z listiny zakázaných látek | Foto: Reuters

Japonsko se možná lovu velryb nevzdá

Japonsko by se mohlo pokusit zachránit svůj lov velryb u Antarktidy tím, že razantně sníží dosavadní kvóty. Mezinárodní soudní dvůr OSN v Haagu rozhodl, že Tokio tyto mořské savce neloví k vědeckým účelům, jak opakovaně tvrdí.

Japonský ministr zahraničí Fumio Kišida novinářům po vynesení rozsudku řekl, že ostrovní země chce respektovat mezinárodní právo, nicméně dodal, že Tokio bude na verdikt reagovat "po pečlivém prozkoumání verdiktu".

Podle médií je proto možné, že Japonsko předloží Mezinárodní velrybářské komisi (IWC) nový "vědecký" program, který navrhne značně snížené lovecké kvóty, aby mohlo nadále pořádat kontroverzní velrybářské výpravy do Antarktidy.

Foto: Reuters

Obětí sesuvu půdy už je 24

Počet obětí nedávného sesuvu půdy ve státě Washington na západě Spojených států vzrostl z dosavadních 21 na 24 lidí. Další více než dvě desítky osob úřady nadále pohřešují.

Sesuv půdy před více než týdnem zavalil bahnem a kamením plochu o rozloze přes tři čtvereční kilometry. Zničeno bylo kolem 35 stavení, zavalena zeminou byla silnice spojující oblast s Darringtonem. 

Foto: Reuters

28 gramů "trávy" je okay 

Starosta Washingtonu D. C. Vincent Gray dekriminalizoval držení jedné unce (28 gramů) marihuany. Dosud ve Washingtonu hrozilo za zmíněné množství až šest měsíců za mřížemi a pokuta 1000 dolarů (20 000 korun), nyní to bude hodnoceno jako občanský poklesek s pokutou 25 dolarů (500 korun). To je méně než běžná pokuta za špatné parkování.

Zastánci změny o novém opatření hovoří jako o otázce spravedlnosti. Podle statistik totiž černochům v americkém hlavním městě hrozí osmkrát větší pravděpodobnost zadržení kvůli marihuaně než lidem jiných ras.

Foto: Policie ČR
Petr Jemelka ČTK Reuters Petr Jemelka, ČTK, Reuters
Aktualizováno 1. 4. 2014 16:20
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 2 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy