Periskop: Ptačí chřipce letos v Číně podlehlo už 72 lidí

Přenos skončil
Pondělí 10. března: Zprávy ze světa v rychlém přehledu
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

72 obětí ptačí chřipky

V prvních dvou měsících letošního roku zemřelo v Číně 72 lidí nakažených kmenem ptačí chřipky H7N9.

To je víc, než kolik pacientů této chorobě podlehlo za celý loňský rok. S odvoláním na vládní údaje to uvedla agentura AFP.

Celkový počet nakažených podle národní komise pro zdraví a rodinné plánování letos dosáhl 226.

25 zraněných při nehodě

Nejméně 25 lidí dnes v Rotterdamu na západě Nizozemska utrpělo zranění při srážce tří tramvají. S odvoláním na místní policii to uvedla agentura AFP.

Nehoda se udála krátce před 12:50 SEČ na jedné velké křižovatce na jihu města, řekl podle AFP policejní mluvčí Wessel Stolle. Neupřesnil, jak vážně jsou lidé zraněni.

Podle nizozemské agentury ANP se jedná převážně o lehce zraněné osoby, které si stěžují na bolesti zad či krku.

Osvobozeno jen 825 lidí

Úspěšnost čínských soudů je zdrcující, alespoň podle oficiálních čísel. Loni vynesly bezmála 1,16 milionu verdiktů, ovšem viny zprostily pouhých 825 lidí. Usvědčeno tak bylo 99,93 procenta obviněných, vyplývá ze zprávy tamního Nejvyššího soudu.

Lidskoprávní organizace ovšem dlouhodobě upozorňují, že policie v nejlidnatější zemi planety často přiznání získává prostřednictvím mučení a dalších ilegálních praktik.

Silná bouře v Egyptě

Egyptem od soboty postupuje silná bouře, která připravila o život 16 lidí. Silný déšť a vítr mají trvat do čtvrtka a postupně se přesunout až ke Středozemnímu moři.

Úřady kvůli špatné viditelnosti uzavřely dálnice z Káhiry do rudomořské Hurghady a Kusajru.

K pobřeží Rudého a Středozemního moře by měl vichr podle meteorologů dorazit ve středu. Očekává se, že některé přístavy budou uzavřeny.

Splněno, Čong-un jako Čong-il

Stalinistická Severní Korea má za sebou volby. A mladému diktátorovi Kim Čong-unovi se podařilo jít ve stopách svého otce Čong-ila.

Ač ještě oficiálně není sečteno, on ve svém okrsku získal 100 % hlasů při stoprocentní účasti.

To ale není až takové překvapení. Těm, kteří nevolí, případně se rozhodnou jediného kandidáta odmítnout, totiž hrozí tvrdé postihy.

Severokorejský diktátor Kim Čong-un během voleb v KLDR.
Severokorejský diktátor Kim Čong-un během voleb v KLDR. | Foto: Reuters

Jeptišky na svobodě

Syrští povstalci po čtvrt roce pustili skupinu jeptišek, které zadržovali od prosince. Radikálové z islamistické organizace an-Nusrá je unesli z pravoslavného kláštera svaté Tekly v Maalúle. Na svobodu je propustili výměnou za 138 vězeňkyň.

Řádové sestry jsou především Syřanky a Libanonky. Byly drženy v Jabrúdu, který je nyní terčem ofenzivy vládních vojsk. Podle AFP byly všechny mimořádně unavené a dvě musely být z automobilů vyneseny. Jedna z nich uvedla, že s nimi únosci dobře nakládali.

Stop prezidentovi

Radikálové afghánského hnutí Tálibán se snaží zhatit dubnové volby nové hlavy státu. Afghánce varovali, aby se - kvůli vlastnímu bezpečí - hlasování neúčastnili.

Mluvčí islamistů Zabiulláh Mudžáhid neupřesnil, jaké útoky plánují, nicméně volby označil za "americké spiknutí".

Michal Žák Kateřina Vítková Michal Žák, Kateřina Vítková
Aktualizováno 10. 3. 2014 16:18
 

Právě se děje

Další zprávy