Periskop: Novinka. Asada může ve volbách vyzvat více lidí

Přenos skončil
Čtvrtek 13. března: Zprávy ze světa v rychlém přehledu
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Nový volební zákon

Syrský parlament dnes schválil nový volební zákon, který umožňuje kandidaturu více lidí v prezidentských volbách.

Měly by se konat letos a současný prezident Bašár Asad se podle agentury AP hodlá o úřad znovu ucházet. Asadův mandát končí v květnu.

V Sýrii se prezident volí na sedm let, od ústavní změny z roku 2012 je mandát omezen pouze na dvě sedmiletá období.

Foto: Reuters

Nazí na Machu Picchu

Peruánská policie zadržela čtyři zahraniční turisty, kteří se nazí fotografovali a filmovali na Machu Picchu.

Dvěma Kanaďanům a dvěma Australanům policie zabavila jejich techniku a později je propustila.

Peruánská vláda vyhlásila, že kvůli množícímu se počtu případů hodlá ode dneška všechny obnažující se turisty na ikonické incké památce oznamovat ambasádám jejich zemí.

Foto: Aktuálně.cz

Smog zpomalil dopravu v Belgii

Míra znečištění ovzduší v Belgii dnes vedla místní úřady ke snížení maximální povolené rychlosti na silnicích. Opatření má podle agentury AFP platit nejméně do pátečního večera.

Teplotní inverze, která brání rozpuštění škodlivin, a několikadenní bezvětří zvýšily koncentraci nebezpečných jemných částic v ovzduší na limitní stav, vysvětlilo středisko pro životní prostředí Celine.

Nová místa pro Číňany

Čína si udrží dostatečně silný hospodářský růst, aby dokázala vytvořit nová pracovní místa, bude ale klást větší důraz na tržní reformy a ekologická opatření než na dosažení oficiálního cíle růstu.

Premiér Li Kche-čchiang po skončení zasedání parlamentu oznámil, že druhá největší ekonomika světa chce dodržet plán na vytvoření deseti milionů nových pracovních míst.

Doživotí pro důstojníka rwandské armády?

Francouzský státní zástupce žádá trest doživotního vězení pro bývalého důstojníka rwandské armády a šéfa tajné služby Pascala Simbikangwu, který je prvním Rwanďanem souzeným ve Francii kvůli genocidě ve Rwandě v roce 1994.

Proces podle francouzských médií končí v pátek vyjádřením obžalovaného a vynesením rozsudku, který tak zazní krátce před 20. výročím masakru.

Foto: Aktuálně.cz

Žralok ze zkumavky

Australským vědcům se podařilo úspěšně odchovat prvního žraloka "ze zkumavky".

Mládě žralůčka skvrnitého počaté s pomocí umělého oplodnění se narodilo 3. března. Vědci doufají, že jejich metoda pomůže zachránit ohrožené druhy, napsala agentura AFP.

31 mrtvých při výbuchu v tunelu

Při výbuchu v tunelu na čínské dálnici zemřelo nejméně 31 lidí. Uvedly to místní úřady, které tak téměř dva týdny od neštěstí zvýšily bez vysvětlení původní bilanci 13 mrtvých, napsala agentura AP.

Výbuch v tunelu v severovýchodní Číně způsobila cisterna s metanolem, která se srazila s nákladním automobilem vezoucím uhlí. Požár následně zachvátil několik dalších nákladních vozů.

Volby v Salvadoru

Prezidentské volby v Salvadoru vyhrál kandidát vládnoucí levice Salvador Sánchez Cerén. Po ručním přepočítání hlasů to dnes oficiálně oznámil Nejvyšší volební tribunál země (TSE).

Úřad nechal výsledky nedělních voleb přepočítat kvůli nečekaně malému rozdílu mezi oběma kandidáty, který činí přibližně 6000 hlasů. Sánchezův sok Norman Quijano odmítá výsledky uznat a požaduje nové volby.

Někdejší velitel marxistické guerilly a kandidát vládnoucí Fronty Farabunda Martího pro národní osvobození (FMLN) Sánchez získal podle oficiálních údajů oznámených TSE 50,11 procenta hlasů, zatímco pro Quijana hlasovalo 49,89 procenta voličů.

Foto: Reuters

Nemoderní sandály

Nové sandály britského návrháře Paula Smithe, které jsou založené na tradičních pákistánských "čapálech", pobavily obyvatele Péšávaru, odkud tento druh obuvi pochází.

Důvodem jejich posměchu je nejen jejich cena 500 dolarů (asi 10 000 Kč), ale i to, že jejich design je podle nich nemoderní.

"Tenhle vzhled je hrozně zastaralý. Občas o ně požádali muži, kterým je 60 nebo 70 let," řekl agentuře AFP Kamrán Chalíl z místního obchodu s obuví.

Michal Žák Kateřina Vítková Michal Žák, Kateřina Vítková
Aktualizováno 13. 3. 2014 14:23
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 5 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy