Periskop: Uvězněte naše trestance, žádají Norové Švédy

Zahraničí Petr Jemelka Zahraničí, Petr Jemelka
10. 12. 2013 17:04
Úterý 10. prosince: Zprávy ze světa v rychlém přehledu
Foto: Aktuálně.cz

Norsko požádá Švédy o pronájem míst ve vězení

Norsko má nedostatek míst ve věznicích, a tak požádalo o výpomoc sousední Švédsko, které naopak kvůli nadbytečnosti kapacit svá nápravná zařízení zavírá.

Norové podle ministra spravedlnosti Anderse Anundsena potřebují "střežené ubytování" pro 1200 odsouzených provinilců, kteří teď na uvolnění místa v některé z cel čekají na svobodě.

Anundsen v televizi NRK sdělil, že zaslal dopis své švédské kolegyni Beatrici Askové s žádostí o pronájem místa ve věznicích. Doufá přitom, že mu Stockholm vyjde vstříc a norští odsouzenci si začnou u sousedů odpykávat tresty už příští rok. Švédská strana ale zatím na žádost nereagovala.

Bosna přijde o evorpské peníze

Evropská komise snížila o polovinu finanční pomoc pro Bosnu. Brusel tak reagoval na neschopnost bosenských politiků definitivně se dohodnout na potřebných změnách ústavy k zajištění rovnoprávnosti menšin.

Peter Stano, mluvčí eurokomisaře pro rozšíření Štefana Füleho, řekl, že komise tuto proceduru spustila již v říjnu a v pondělní vše potvrdili zástupci členských států EU. Bosna dostane celkem o 45 milionů eur (1,2 miliardy korun) méně.

 

Šéf organizace pro zákaz chemických zbraní převzal Nobela

Šéf oceněné Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) Ahmet Üzümcü na slavnostní ceremonii v norské metropoli Oslu oficiálně převzal letošní Nobelovu cenu za mír. Předseda Nobelova výboru Thorbjörn Jagland vyzdvihl vůdčí roli OPCW v úkolu likvidovat syrský chemický arzenál a zdůraznil, že "anonymní inspektoři OPCW provádějí nesmírně důležitou a náročnou práci".

Ve švédském hlavním městě Stockholmu v úterý převezmou svá ocenění také noví laureáti Nobelových cen za lékařství, fyziku, chemii, literaturu a ekonomii.

Pět přínosů smogu

Čínská státní média přišla z tvrzením, že kritické znečištění ovzduší má i světlé stránky. Deník Global Times uvedl, že smog může být výhodný kupříkladu z vojenského hlediska, protože by mohl zabránit užití naváděných střel proti Číně.

Televize CCTV vypočetla hned pět "nečekaných přínosů" smogu, jenž prý u Číňanů mimo jiné "zvyšuje informovanost a inteligenci".

"Naše znalosti meteorologie, zeměpisu, fyziky, chemie a historie se (díky znečištění) zlepšují, jakož i úroveň naší angličtiny," tvrdí autor televizní reportáže. "Bez smogu bychom netušili, co je PM 2,5 (prachové částice menší než 2,5 mikrometru), ani to, že smog si před 60 lety vyžádal v Londýně 12 000 lidských životů.

 

Sledovat zprávy o neštěstí je horší než ho prožívat 

Lidé, kteří po letošním teroristickém útoku na účastníky bostonského maratonu sledovali šest hodin denně zpravodajství, byli víc traumatizovaní než ti, kdo byli přímo na místě útoku.

Ve studii, kterou citovala agentura AFP, to alespoň tvrdí američtí vědci. "Překvapivý je dopad těchto záznamů a zpravodajství na osoby, které nikoho z mrtvých či zraněných neznaly, a na místě útoku nebyly. Vystavení médiím bylo silnějším spouštěčem stresu než skutečná přítomnost na místě," vysvětluje spoluautorka studie z Kalifornské univerzity.

 

Rusové si brousí zuby na Arktidu

Rusko v roce 2014 vytvoří nové, "perspektivní" vojenské útvary, které budou operovat na severu země a na Arktidě.  Moskva si dlouhodobě činí nárok na severské oblasti bohaté na nerostné suroviny a hodlá tu obnovit vojenské základny zanedbané po rozpadu SSSR počátkem 90. let.

"Rusko stále aktivněji ovládá tento perspektivní region a vrací se tam. Musíme mít k dispozici všechny páky k obraně své bezpečnosti a svých národních zájmů," prohlásil na velitelském shromáždění v Moskvě ruský prezident Vladimir Putin.

 

V Africe padli dva francouzští vojáci

Při střetech ve Středoafrické republice zahynuli dva francouzští vojáci. Francouzi podle Elysejského paláce začali v pondělí v metropoli Bangui odzbrojovat především muslimské milice, které nesou hlavní díl odpovědnosti za pokračující násilí v této africké zemi.

Nepokoje ve Středoafrické republice trvají již od březnového svržení bývalého prezidenta Françoise Bozizého. V několika minulých dnech v bojích zahynulo na 400 lidí. Televizní stanice France 24 zároveň informovala, že ještě během úterý do země přijede prezident François Hollande.

 

Právě se děje

Další zprávy