Periskop: V čínské řece našli 3 tisíce let starý meč

Připravujeme
Úterý 9. září: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Připravujeme

Starodávný meč našli v řece
Bronzový meč starý 3 tisíce let našel v řece na východě Číny jedenáctiletý školák.

"Nahmatal jsem špičku meče při mytí rukou v řece Lao-čou-lin," řekl agentuře Nová Čína chlapec jménem Jang Ťün-si. Hoch nalezený zrezivělý meč přinesl domů, kde se zbraň rychle stala senzací.

Podle čínského památkového ústavu zbraň sloužila spíše k dekoraci než k boji. Čínské úřady nyní připravují zahájení rozsáhlých archeologických vykopávek v řece, uvedl server BBC News.

 

Povodně v Kašmíru

Povodně v Pákistánu a Indii si vyžádaly už 375 obětí. Velká voda zničila tisíce domovů a záchranné akce stále pokračují.

O víkendu si premiéři obou zemí vzájemně nabídli pomoc s likvidací následků povodní na indické straně hranice. "Děkujeme za vaši nabídku, Pákistán je také připraven podat pomocnou ruku jakýmkoliv možným způsobem," reagoval pákistánský premiér Naváz Šaríf na nabídku indického premiéra Nárendry Módího.

Podle zpravodajců není pravděpodobné, že by některý ze států přijal nabídku toho druhého, vzhledem k faktu, že si oba nárokují povodněmi zasažený Kašmír.

Kašmír očekává, že počet obětí se ještě zvýší, protože předpověď počasí počítá s dalšími dešti.
Kašmír očekává, že počet obětí se ještě zvýší, protože předpověď počasí počítá s dalšími dešti. | Foto: Reuters

Španělsko se připravuje na demonstrace

Španělsko se připravuje na podzimní projevy nespokojenosti obyvatelstva.

Podle informací serveru The Guardian vláda utratila téměř jednu miliardu eur na vybavení policie k uklidňování výtržností. Výběrové řízení vyhlásila například na nákup štítů, finalizuje i koupi nového typu vodního děla.

Demonstrace předpokládají různorodé skupiny hnutí a uskupení napříč Španělskem. "Říkáme tomu podzim konfrontace moci a institucí," uvedl pro server jeden z aktivistů.

Čínské město nechalo uspat tisíce psů

čínském městě Pao-šan v provincii Jün-nan nechaly úřady pozabíjet téměř 5 tisíc psů. Důvodem je vzteklina, která v červenci a srpnu  zřejmě usmrtila pět lidí.

Dalších 100 tisíc psů bylo očkováno, s odkazem na agenturu Nová Čína to uvedl server CNN.

Lov psů
Lov psů | Foto: Reuters

Výbuch v Chile

Nejméně 14 zraněných si podle DPA vyžádal pondělní bombový útok ve stanici metra v hlavním chilském městě - Santiagu.

Nálož explodovala v odpadkovém koši ve stanici nad vojenskou školou. Pozadí výbuchu je nejasné, útočník prozatím není znám.

Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí , ČTK
Aktualizováno 9. 9. 2014 15:27
 

Právě se děje

před 19 minutami

V depu v Praze vykolejila při posunu lokomotiva, část příměstských vlaků stojí

V železničním depu v Praze Vršovicích v úterý ráno vykolejila při posunu lokomotiva. Nehoda zastavila provoz příměstských vlaků mezi hlavním nádražím a Braníkem. Obnovení provozu České dráhy předpokládají v poledne, vyplývá z jejich webu. Co bylo příčinou vykolejení stroje, se vyšetřuje. "Následně bude nakolejení speciální technikou a oprava kolejiště," uvedly dráhy.

před 49 minutami

Putin Saúdské Arábii nabídl systém protiraketové obrany S-400

Rusko je po útoku na saúdskoarabská ropná zařízení připraveno Rijádu pomoci a prodat mu systém protiraketové obrany S-400. Řekl to ruský prezident Vladimir Putin po pondělních rozhovorech o Sýrii s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a íránským prezidentem Hasanem Rúháním v Ankaře. Informovala o tom agentura Reuters. 

Další zprávy