Periskop: Poslední francouzský rukojmí na světě je volný

Živě
Úterý 9. prosince: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Živě
Aktualizovat reportáž

Při útoku na jihu Filipín zemřelo devět lidí

Nejméně devět mrtvých a přes 20 zraněných si vyžádal dnešní pumový atentát v autobusu před jednou z univerzit na jihu Filipín. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní policii.

Mohutný výbuch otřásl autobusem ve chvíli, kdy projížděl kolem brány do univerzitního komplexu ve městě Maramag v oblasti Střední Mindanao.

Policie z atentátu obvinila frakci, která se odštěpila od někdejší povstalecké Fronty islámského osvobození Morů (MILF).

Poslední Francouz propuštěn

Severoafričtí islamisté napojení na teroristickou organizaci Al-Káida propustili poslední francouzské rukojmí. Novinářům to dnes potvrdil francouzský prezident François Hollande.

Serge Lazarevic, který padl do zajetí v Mali v roce 2011, byl podle prezidenta vůbec posledním francouzským rukojmím ve světě čekajícím na osvobození.

Na propuštění Lazarevice se podle dnešního sdělení podílely také vlády Nigeru a Mali, kterým prezident poděkoval.

Foto: Reuters

Kosovo schválilo novou vládu

Kosovský parlament dnes schválil novou vládu v čele s premiérem Isou Mustafou.

Podle bělehradského listu Večernje novosti má kabinet 19 členů a mezi třemi místopředsedy vlády jsou dosavadní premiér Hashim Thaçi a zástupce Srbské kandidátky, starosta města Gračanica Branimir Stojanović.

Hlasování o vládě, kterou Kosovo dostává až půl roku po parlamentních volbách, se kvůli odchodu srbských poslanců o den opozdilo.

Smrt za rouhání

Radikálové z organizace Islámský stát (IS) v severní Sýrii sťali na veřejném prostranství muže, který se provinil údajně rouháním.

Na náměstí města Sulúk vraždě přihlížel podle syrské exilové opozice dav lidí včetně dětí.

IS na své internetové stránce tvrdí, že muž se k rouhání přiznal. Zveřejnil také fotografie muže se zavázanýma očima a hlavou na dřevěném špalku.

Islámský stát má k dispozici podle odhadů přibližně třicet tisíc bojovníků.
Islámský stát má k dispozici podle odhadů přibližně třicet tisíc bojovníků. | Foto: Reuters

Mají hlad, protože neumějí vařit...

Chudí lidé neumějí vařit, a proto mají hlad, prohlásila členka britské Sněmovny lordů, baronka Anne Jenkinová, v reakci na pondělní zveřejnění parlamentní zprávy o chudobě a hladu v Británii.

Vysloužila si za to ostrou kritiku z řad opozice i charitativních organizací, informoval zpravodajský web BBC.

Po vlně veřejné kritiky se Jenkinová omluvila. Chtěla ale prý jen upozornit na to, že po domácku připravené jídlo je často mnohem levnější a zdravější než jídlo z polotovarů.

Nepřijatelné podmínky

Německo prý v podstatě podmiňuje zahájení přístupových rozhovorů Evropské unie se Srbskem uznáním nezávislosti Kosova, což je pro Bělehrad nepřijatelné.

Naznačuje to dnes srbský list Večernje novosti, podle něhož z Berlína přišlo 11 nových podmínek, které Srbsko splnit nemůže.

Deník se odvolává na "získané informace", jejichž zdroj ale nenaznačuje.

Foto: Thinkstock
Hong Kong - vlajka

Vykliďte tábor!

Do čtvrtečního rána mají hongkongští prodemokratičtí aktivisté vyklidit rozlehlý tábor ve čtvrti Admirality, který více než dva měsíce blokuje dopravu.

Informoval o tom právní zástupce autobusové společnosti, která se kvůli blokování dopravy obrátila na soud.

Agentura AP uvedla, že pokud protestní tábor nevyklidí sami demonstranti, ve čtvrtek v devět hodin ráno místního času ho zřejmě rozeberou dělníci.

Rekordní peníze na humanitární operace

OSN bude příští rok potřebovat na humanitární operace ve světě rekordních 16 miliard dolarů (přes 358 miliard korun).

Téměř polovina z nich má jít na pomoc syrským uprchlíkům, uvedlo podle zpravodajské stanice BBC newyorské sídlo světové organizace.

Pomoc ve světě potřebuje více než 57 milionů nejvíce ohrožených lidí.

Vězni se vzbouřili

Kolem stovky těžkých zločinců se v noci na dnešek zapojilo do vzpoury v přísně střežené věznici v Čeljabinsku.

Nepokoje podle ruské vězeňské správy vyvolal jistý vězeň, u něhož dozorci při osobní prohlídce našli mobilní telefon.

Následně vypukl masový protest vězněných, při němž nechyběly pokusy o založení požáru a případy demonstrativního sebepoškozování. Ráno bachaři vzpouru potlačili, údajně bez použití násilí.

Foto: Externí

Protesty proběhly bez násilí

Během dalšího večera protestů kvůli usmrcení několika neozbrojených černochů bělošskými policisty vyrazily v pondělí do ulic měst od New Yorku po Kalifornii stovky lidí.

Nejdramatičtější byla podle médií situace v kalifornském městě Berkeley, kde dav demonstrantů zablokoval místní rušnou dálnici.

V New Yorku se k protestu přidala skupina elitních basketbalistů před zápasem nejkvalitnější soutěže světa NBA.

 

Poslední zahraniční cesta

Do Iráku dnes dorazil americký ministr obrany Chuck Hagel. Naposledy byl v Iráku jako šéf Pentagonu Leon Panetta v prosinci roku 2011, když USA v arabské zemi končily vojenské nasazení.

Hagel v listopadu rezignoval a prezident Barack Obama na jeho místo nominoval Ashtona Cartera.

Tato cesta, kterou Hagel začal v Afghánistánu, je pro něj zřejmě poslední v roli ministra obrany.

Foto: Reuters

Čína odsoudila sedm studentů

Tresty až do výše osmi let vězení vynesl čínský soud nad sedmi studenty z řad etnických menšin, kteří byli obviněni ze separatismu za to, že psali na internetové stránky předního ujgurského akademika Ilhama Tohtiho.

Ten je považován za umírněného obhájce práv muslimských Ujgurů a letos v září byl za separatismus odsouzen na doživotí; v listopadu soud zamítl jeho odvolání.

Ilham Tohti
Ilham Tohti | Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 9. 12. 2014 15:58
 

Právě se děje

Další zprávy