Periskop: Krejčíř je ve vězení nespokojený, chce přemístit

Živě
Úterý 29. července: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Živě
Aktualizovat reportáž

Pomoc italských hasičů

V oblasti požáru, který od neděle ničí sklad paliv nedaleko mezinárodního letiště v Tripolisu, dnes utichly boje. Na místo mají přiletět italská hasičská letadla, která požár pomohou uhasit.

Italská vláda a energetický podnik ENI vysílají do libyjské metropole sedm letounů a také technické týmy. Neupřesnila ale, kdy by hasičské letouny měly dorazit.

Vláda také vydala prohlášení, ve kterém vyzývá všechny ozbrojence, aby v oblasti požáru přestali bojovat a umožnili místním i zahraničním týmům ničivý živel co nejrychleji zlikvidovat.

Foto: Reuters

Krejčířova nespokojenost

Radovan Krejčíř není spokojen s podmínkami ve zdravotním oddělení pretorijské věznice, kde je zadržován. Jeho právnička Annelene van den Heeverová podala žádost o převoz do jiného zařízení.

Důvody jeho nespokojenosti však blíže nespecifikovala. V pondělí se kvůli této žádosti zdržel proces, v němž je Krejčíř obžalován spolu s několika dalšími osobami z únosu a pokusu o vraždu bratra údajného drogového dealera. 

Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu.
Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu. | Foto: Reuters

Luxus na táboře v KLDR

Klimatizace, soukromá pláž, obří tobogány a další luxus. Severní Korea přivítala více než 300 dětí z Ruska, Číny, Vietnamu, Irska a Tanzanie na svém tradičním mezinárodním letním táboře.

Tábor poblíž města Wonsan nabízí přepych, jenž je v této izolované chudé zemi pro většinu obyvatel nedostupný. 

Komunistický režim je ovšem v táboře všudypřítomný. Komplexu dominují velké bronzové sochy zesnulých vůdců Kim Ir-sena a Kim Čong-ila obklopených dětmi.

Foto: Reuters

Horká chvilka kongresmana

Trapasu se dopustil americký kongresman Curt Clawson. Při poslaneckém slyšení o americko-indických vztazích totiž zaměnil dva vysoké vládní činitele za návštěvníky z Indie

Při své řeči, kterou adresoval úředníkovi ministerstva zahraničí a obchodu, mluvil o Indii jako o "jejich zemi". Spletl si je hlavně proto, že oba byli indického původu.

Republikán Clawson, který je v Kongresu nováčkem, se za svá slova v prohlášení omluvil.  

Kongres USA - Kapitol
Kongres USA - Kapitol | Foto: Aktuálně.cz

Bomba v turbanu

Bratrance afghánského prezidenta Hamída Karzáího zavraždil sebevražedný atentátník. Pronikl až do jeho domu a odpálil bombu ukrytou v turbanu. "Sebevražedný atentátník přestrojený za hosta přišel do domu Hašmata Karzáího, aby ho pozdravil u příležitosti muslimského svátku Íd al-fitr. Poté, co ho objal, odpálil nálož a Hašmata Karzáího připravil o život," uvedl mluvčí provincie Kandahár.

Jachta za 60 milionů

Luxusní jachta Fortuna, které se loni vzdal tehdejší španělský král Juan Carlos ve prospěch své země, zmítané ekonomickou krizí, bude nyní prodána za 2,2 milionu eur (asi 60,5 milionu korun). Cena plavidla byla sice vyčíslena na desetinásobek - 21 milionů eur (asi 577 milionů korun) -, za tuto sumu je ale prý v současné době neprodejná.

Foto: Reuters

Král chce lepší pověst

Nový španělský král Felipe VI. nařídil provést sérii kroků, která má vylepšit pověst vládnoucího rodu pošramocenou za éry jeho otce. Půjde mimo jiné o externí audit účtů královského paláce či zákaz práce členů královské rodiny pro soukromé společnosti. Král chce rovněž přijmout závazný kodex chování příslušníků svého rodu.

Foto: Reuters

Chameneí se opřel do Izraele

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí nařkl Izrael z toho, že se v Pásmu Gazy dopouští genocidy, a vyzval muslimský svět, aby "vyzbrojil Palestince tak, aby mohli bojovat proti sionistickému režimu".

"Tento vzteklý pes, dravý vlk, napadl nevinné lidi a lidstvo na to musí reagovat. Je to genocida, katastrofa historického rozměru," dodal Chameneí.

Chameneí (vlevo) převzal roku 1989 vůdčí žezlo po Rúholláhu Chomejním. Zde s Mohammadem Alím Džafarím, šéfem Revolučních gard.
Chameneí (vlevo) převzal roku 1989 vůdčí žezlo po Rúholláhu Chomejním. Zde s Mohammadem Alím Džafarím, šéfem Revolučních gard. | Foto: Reuters

Sportovní vědec

Německý profesor chemie se rozhodl proplavat 1231 kilometrů dlouhý tok Rýna. Účel jeho odvážného plánu je prý čistě vědecký - na každé z 25 zastávek hodlá 49letý Andreas Fath odebrat a analyzovat vzorky vody.

Do cíle u ústí do Severního moře poblíž Rotterdamu by měl dorazit 24. srpna. Bude to náročné. "Díky bohu, že ve vodě nejsou kry ledu. Kvůli nim jsem nezačal už v červnu. Nicméně stejně mám pocit, jako bych plaval v tekutém ledu," prohlásil sportovní vědec.

Registr fotbalistů, plavců či motokrosařů na MŠMT? Tenhle nápad neprošel.
Registr fotbalistů, plavců či motokrosařů na MŠMT? Tenhle nápad neprošel. | Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK, Jan Hejl
Aktualizováno 29. 7. 2014 10:44
 

Právě se děje

Další zprávy