Periskop: Trest za Politkovskou? Prokurátor žádá doživotí

Přenos skončil
Úterý 27. května: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Doživotí za vraždu novinářky

Ruský prokurátor navrhl pro vrahy opoziční novinářky Anny Politkovské tvrdé tresty. Pro přímého vraha a pro jednoho z organizátorů žádá doživotí a pro další tři účastníky dlouholetá vězení, napsala agentura RAPSI, která se specializuje na soudní případy.

Pětici obžalovaných shledala porota vinnou z vraždy Politkovské už 20. května. Další etapou procesu byl návrh trestů vznesený prokuraturou. Rozsudek by měl soudce vynést 9. června.

Anna Politkovská.
Anna Politkovská. | Foto: Moscow Times

Starostkami místo manželů

Vězněné venezuelské opoziční starosty nahradí jejich manželky. Rozhodli o tom voliči v opozičních baštách San Cristóbal a San Diego v nedělních volbách.

Duo novopečených političek - 30letá Patricia Gutiérrezová a 54letá Rosa Brandonisiová - jasně triumfovalo po slibu, že budou pokračovat v opozici vůči prezidentu Nicolási Madurovi, uvedla agentura Reuters.

Foto: Reuters

Aktivisté Greenpeace z 12 zemí v rámci kampaně na ochranu Arktidy zablokovali dvě velké těžební plošiny. Jedná se o ropnou plošinu Transocean Spitsbergen norské společnosti Statoil nedaleko Medvědího ostrova v Severním ledovém oceánu a o vrtnou plošinu GSP Saturn v Nizozemsku. Ta je připravena na těžbu pro ruskou společnost Gazprom.  

Ruská pobřežní stráž zasahuje v Barentsově moři proti aktivistům Greenpeace.
Ruská pobřežní stráž zasahuje v Barentsově moři proti aktivistům Greenpeace. | Foto: Reuters

Vojenská junta zatkla ministra

Thajská armáda, která minulý týden provedla v zemi vojenský převrat, zadržela vládního ministra, jenž v úterý vylezl z úkrytu a puč odsoudil. Informovala o tom agentura AP. Někdejší ministr školství Čaturon Čajsang na rozdíl od většiny ostatních členů kabinetu v pátek neuposlechl výzvu generálů, aby se dostavil do ústředí armády, a skrýval se na neznámém místě.  

Foto: Reuters

Protichemičtí experti pod palbou

Na tým Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), který měl v Sýrii prověřit údajné použití chloru, někdo zaútočil. Nikomu ze skupiny se podle zprávy OPCW nic nestalo, ale vrací se na základnu. Syrské ministerstvo zahraničí předtím ohlásilo, že skupinu šesti inspektorů a pěti řidičů unesli "teroristé", jak nazývá rebely bojující proti režimu Bašára Asada. Kdo ale na konvoj zaútočil ve skutečnosti, v tuto chvíli není jasné.

Foto: Reuters

Data, která nejsou moc důležitá

Malajsijská vláda zveřejnila nezpracovaná data, na jejichž základě vyšetřovatelé usoudili, že se pohřešovaný Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines zřítil v jižní části Indického oceánu.

Hrubá data letu MH370, jímž cestovalo 239 lidí, vláda předala nejprve příbuzným pasažérů a poté je poskytla také médiím.

"Je to spousta materiálu, který není moc důležitý. Jsou tam možná dvě tři stránky důležitých informací, zbytek je jen šum," prohlásil satelitní inženýr Michael Exner, který propočty vyšetřovatelů analyzuje.

Piloti amerického námořnictva během pátrání po malajsijském Boeingu 777.
Piloti amerického námořnictva během pátrání po malajsijském Boeingu 777. | Foto: Reuters

Vědí, kde jsou, ale nic neudělají

Nigerijská vláda tvrdí, že armáda ví, kde je více než 250 školaček, jichž se zmocnila islamistická sekta Boko Haram. Konkrétní místo prý však z taktických důvodů nemůže prozradit, napsala agentura Reuters.

Velitel nigerijského letectva Alex Badeh zároveň oznámil, že vojáci neplánují dívky osvobodit násilím, aby jim při tom neublížili.

Foto: Reuters

Naivní, omezení lidé?

Moskevský soud zamítl žalobu tří Čukčů, kteří se cítili uraženi způsobem, jakým Velký výkladový slovník ruského jazyka píše o tomto původním obyvatelstvu poloostrova Čukotky.

Podle ČTK jsou Čukčové v Rusku už po desetiletí "antihrdiny" mnoha vtipů. A zmíněný slovník jako jeden z významů výrazu "Čukča" uváděl, že jde o "naivního, omezeného člověka".

Trojice žalobců - zasloužilý umělec, bývalý poslanec a student - požadovala od každého z trojice vydavatelů, včetně jazykového ústavu akademie věd, po pěti milionech rublů (zhruba tři miliony korun) jako odškodnění. O zabavení a zničení všech výtisků inkriminovaného slovníku nemluvě.

Potyčky rybářů?

Vleklé půtky mezi Čínou a Vietnamem nekončí. Čínská loď v pondělí narazila do vietnamské rybářské lodi a potopila ji, napsala agentura AP.

Incident se podle ní odehrál poblíž sporné oblasti v Jihočínském moři, na niž si dělají nárok obě země. Obešel se ale bez obětí či zranění.

Nedávné protičínské bouře si ve Vietnamu vyžádaly několik mrtvých.

Foto: Reuters

Kočky a psi

Pátrání po původci nebezpečného koronaviru MERS, který za poslední dva roky zabil ve světě na dvě stovky lidí, je zatím bezvýsledné. Vědci proto začnou testovat psy a kočky, aby zjistili, zda nemohou být jeho nositeli.

Soudilo se, že nositeli viru jsou zvířata, takže se testovala hlavně ta, s nimiž jsou lidé v kontaktu v Saúdské Arábii, tedy velbloudi. Nizozemští vědci v jejich krvi našli protilátky MERS, což znamená, že virus organismem těchto zvířat prošel.

Michal Žák Petr Jemelka Michal Žák, Petr Jemelka
Aktualizováno 27. 5. 2014 15:45
 

Právě se děje

Další zprávy