reklama
 
 

Periskop: Britský expremiér Gordon Brown končí v politice

Aktualizováno 2. 12. 2014 17:16
reklama
Úterý 2. prosince: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.

Periskop: Britský expremiér Gordon Brown končí v politice

Souhrn událostí

reklama
Bangladéš

Zvláštní tribunál, který se v Bangladéši zabývá válečnými zločiny spáchanými během boje za nezávislost na Indii v roce 1971, odsoudil britského novináře za zpochybňování oficiálních údajů o počtu obětí konfliktu. Za "urážku státu" má David Bergman zaplatit pokutu 5000 taků (1430 Kč), anebo jít na týden do vězení.

Vězení, ilustrační foto
Vatikán

Náboženská deklarace proti otroctví

Patnáctka vrcholných představitelů křesťanských církví a světových náboženství ve Vatikánu podepsala deklaraci proti otroctví. Mezi signatáři byla například hlava anglikánské církve, canterburský arcibiskup Justin Welby, francouzský pravoslavný metropolita Emanuel, ale i zástupci z řad hinduistů, buddhistů, muslimů a židů. Na pozvání papeže se události účastnili také experti na náboženství, včetně českého kněze a teologa Tomáše Halíka.

Papež František při mši ve Svatopetrském chrámu ve Vatikánu. Papež František při mši ve Svatopetrském chrámu ve Vatikánu. | Foto: Reuters
USA

Drahý žert

Téměř 90 000 dolarů (téměř dva miliony korun) jako náhradu škody zaplatí americkým úřadům venezuelský lékař, jehož žertovné tvrzení při nástupu do letadla v Miami, že veze trhaviny, vedlo k evakuaci části letiště. Uvedla to dnes agentura AFP.

Přestože lékař vzápětí zdůrazňoval, že jen žertoval, byl zatčen a bezpečnostní síly evakuovaly a prohledaly prostory spojené s odbavením jeho letu.

Velká Británie

Gordon Brown končí v politice

Bývalý britský premiér a nynější labouristický poslanec Gordon Brown oznámil, že v nadcházejících parlamentních volbách již nebude kandidovat, uvedla dnes zpravodajská stanice BBC.

Rozhodnutí čtyřiašedesátiletého muže, který byl ministrem financí v letech 1997 až 2007 a poté tři roky šéfem kabinetu, znamená konec jeho politické kariéry.

Den plný vyjednávání ve Velké Británii Slavná adresa britských ministerských předsedů: Downing street 10. Brown v tuto chvíli ví, že ať vláda dopadne jakkoli, pobytu tady si už nezopakuje. | Foto: Reuters
USA

Studenti v USA protestovali

Vysokoškolští a středoškolští studenti v několika amerických městech v pondělí bojkotovali vyučování.

Šlo o protest proti rozhodnutí neobžalovat bělošského policistu, který v srpnu ve Fergusonu zastřelil neozbrojeného černošského mladíka.

Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Egypt

Odvolání v případu Mubarak

Egyptský veřejný žalobce se dnes odvolal proti rozhodnutí soudu, který o víkendu zprostil viny Husního Mubaraka.

Někdejší egyptský prezident byl obžalován ze spoluviny na smrti stovek lidí při politických demonstracích v roce 2011.

"Při rozboru odůvodnění verdiktu jsme odhalili právní nedostatky, které mohly ovlivnit rozsudek," uvedl žalobce ve svém prohlášení.

Mubarak na lůžku Kdysi mocný a obávaný diktátor už zřejmě lůžka nevstane, jeho režim ale hrozí dál. | Foto: Reuters
Rakousko

Třaskavé poleno

Rakouská policie řešila velmi neobvyklý případ poté, co mladá žena nahlásila výbuch ve svých kamnech na dřevo. Policisté sice přišli na to, že explozi způsobil granát, majitelka krbu se ale dušovala, že do ohně házela jen polena.

Nakonec se přišlo na to, že ve dřevě byla zarostlá výbušnina z druhé světové války a žena tedy nemohla tušit, že hází do kamen výbušninu.

Výstava Transparency Nation Původní granátové pojistky a "skleněné jablko" od Wileyho Jacksona. | Foto: Wiley Jackson
USA

Další střelba v USA

Devětatřicetiletého Američana, který v pondělí místního času ve státě Západní Virginie údajně zastřelil postupně čtyři lidi, našla policie po několikahodinovém pátrání mrtvého. Pravděpodobně prý spáchal sebevraždu. Motiv jeho činu zatím policie nezná.

Zbraň, zbraně, držení zbraní, střelba, pistole, vrah, vražda, kriminalita, ilustrační foto
Japonsko

Kávu naservíruje android

Švýcarský potravinářský koncern Nestlé vsadil v Japonsku na netradiční prodejní strategii, která by prý měla v technologicky vyspělé zemi přitáhnout další zákazníky. Novými prodavači kávovarů se totiž stanou elegantní roboti s černými vestami a motýlkem, kteří by v obchodech měli pomáhat živým zaměstnancům.

Půl druhého metru vysocí Roboti Pepper dokážou se zákazníky mluvit na základní konverzační témata.

Robot Ilustrační foto
Indie

Útočníci dostali nafackováno

Obrovskou pozornost upoutala v Indii amatérská videonahrávka, na níž jsou zachyceny dvě sestry, jež se v autobusu plném cestujících neohroženě vypořádaly se třemi muži, kteří je údajně sexuálně obtěžovali.

Na videu je vidět, jak ženy útočníky bijí pěstmi a mlátí páskem, zatímco ostatní pasažéři mlčky přihlížejí.

autoři: Zahraničí, ČTK | 2. 12. 2014 9:48

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama