Periskop: Britský expremiér Gordon Brown končí v politice

Přenos skončil
Úterý 2. prosince: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Zvláštní tribunál, který se v Bangladéši zabývá válečnými zločiny spáchanými během boje za nezávislost na Indii v roce 1971, odsoudil britského novináře za zpochybňování oficiálních údajů o počtu obětí konfliktu. Za "urážku státu" má David Bergman zaplatit pokutu 5000 taků (1430 Kč), anebo jít na týden do vězení.

Foto: Thinkstock

Náboženská deklarace proti otroctví

Patnáctka vrcholných představitelů křesťanských církví a světových náboženství ve Vatikánu podepsala deklaraci proti otroctví. Mezi signatáři byla například hlava anglikánské církve, canterburský arcibiskup Justin Welby, francouzský pravoslavný metropolita Emanuel, ale i zástupci z řad hinduistů, buddhistů, muslimů a židů. Na pozvání papeže se události účastnili také experti na náboženství, včetně českého kněze a teologa Tomáše Halíka.

Papež František při mši ve Svatopetrském chrámu ve Vatikánu.
Papež František při mši ve Svatopetrském chrámu ve Vatikánu. | Foto: Reuters

Drahý žert

Téměř 90 000 dolarů (téměř dva miliony korun) jako náhradu škody zaplatí americkým úřadům venezuelský lékař, jehož žertovné tvrzení při nástupu do letadla v Miami, že veze trhaviny, vedlo k evakuaci části letiště. Uvedla to dnes agentura AFP.

Přestože lékař vzápětí zdůrazňoval, že jen žertoval, byl zatčen a bezpečnostní síly evakuovaly a prohledaly prostory spojené s odbavením jeho letu.

Gordon Brown končí v politice

Bývalý britský premiér a nynější labouristický poslanec Gordon Brown oznámil, že v nadcházejících parlamentních volbách již nebude kandidovat, uvedla dnes zpravodajská stanice BBC.

Rozhodnutí čtyřiašedesátiletého muže, který byl ministrem financí v letech 1997 až 2007 a poté tři roky šéfem kabinetu, znamená konec jeho politické kariéry.

Slavná adresa britských ministerských předsedů: Downing street 10. Brown v tuto chvíli ví, že ať vláda dopadne jakkoli, pobytu tady si už nezopakuje.
Slavná adresa britských ministerských předsedů: Downing street 10. Brown v tuto chvíli ví, že ať vláda dopadne jakkoli, pobytu tady si už nezopakuje. | Foto: Reuters

Studenti v USA protestovali

Vysokoškolští a středoškolští studenti v několika amerických městech v pondělí bojkotovali vyučování.

Šlo o protest proti rozhodnutí neobžalovat bělošského policistu, který v srpnu ve Fergusonu zastřelil neozbrojeného černošského mladíka.

Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Odvolání v případu Mubarak

Egyptský veřejný žalobce se dnes odvolal proti rozhodnutí soudu, který o víkendu zprostil viny Husního Mubaraka.

Někdejší egyptský prezident byl obžalován ze spoluviny na smrti stovek lidí při politických demonstracích v roce 2011.

"Při rozboru odůvodnění verdiktu jsme odhalili právní nedostatky, které mohly ovlivnit rozsudek," uvedl žalobce ve svém prohlášení.

Kdysi mocný a obávaný diktátor už zřejmě lůžka nevstane, jeho režim ale hrozí dál.
Kdysi mocný a obávaný diktátor už zřejmě lůžka nevstane, jeho režim ale hrozí dál. | Foto: Reuters

Třaskavé poleno

Rakouská policie řešila velmi neobvyklý případ poté, co mladá žena nahlásila výbuch ve svých kamnech na dřevo. Policisté sice přišli na to, že explozi způsobil granát, majitelka krbu se ale dušovala, že do ohně házela jen polena.

Nakonec se přišlo na to, že ve dřevě byla zarostlá výbušnina z druhé světové války a žena tedy nemohla tušit, že hází do kamen výbušninu.

Původní granátové pojistky a "skleněné jablko" od Wileyho Jacksona.
Původní granátové pojistky a "skleněné jablko" od Wileyho Jacksona. | Foto: Wiley Jackson

Další střelba v USA

Devětatřicetiletého Američana, který v pondělí místního času ve státě Západní Virginie údajně zastřelil postupně čtyři lidi, našla policie po několikahodinovém pátrání mrtvého. Pravděpodobně prý spáchal sebevraždu. Motiv jeho činu zatím policie nezná.

Foto: Thinkstock

Kávu naservíruje android

Švýcarský potravinářský koncern Nestlé vsadil v Japonsku na netradiční prodejní strategii, která by prý měla v technologicky vyspělé zemi přitáhnout další zákazníky. Novými prodavači kávovarů se totiž stanou elegantní roboti s černými vestami a motýlkem, kteří by v obchodech měli pomáhat živým zaměstnancům.

Půl druhého metru vysocí Roboti Pepper dokážou se zákazníky mluvit na základní konverzační témata.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Útočníci dostali nafackováno

Obrovskou pozornost upoutala v Indii amatérská videonahrávka, na níž jsou zachyceny dvě sestry, jež se v autobusu plném cestujících neohroženě vypořádaly se třemi muži, kteří je údajně sexuálně obtěžovali.

Na videu je vidět, jak ženy útočníky bijí pěstmi a mlátí páskem, zatímco ostatní pasažéři mlčky přihlížejí.

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 2. 12. 2014 17:16
 

Právě se děje

před 4 minutami

Při nehodě autobusu s poutníky v Saúdské Arábii zemřelo nejméně 35 lidí

Nejméně pětatřicet mrtvých a čtyři zraněné si ve středu vyžádala dopravní nehoda v saúdskoarabské provincii Medína. Informoval o tom podle agentury Reuters policejní mluvčí s tím, že šlo o občany Saúdské Arábie a asijských zemí. Zpravodajský web Arab News uvedl, že nehoda se stala, když se osobní auto střetlo s autobusem s muslimskými poutníky asi 170 kilometrů od města Medína. Web zároveň zveřejnil fotografii hořícího autobusu. Policie uvedla, že incident nadále vyšetřuje a bližší podrobnosti o totožnosti obětí neposkytla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy