Periskop: V papežově tombole lze za deset eur vyhrát i auto

Přenos skončil
Úterý 18. listopadu: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Hrajeme s papežem

Papež František se rozhodl uspořádat tombolu s dary, které za krátké období v čele římskokatolické církve obdržel.

Slosovatelný lístek přijde na deset eur (270 Kč) a účastníci "vatikánské" loterie si mohou dělat naději na výhru nového auta Fiat 4x4, kola nebo extravagantního kávovaru. Výtěžek z akce půjde na charitu.

Foto: Reuters

Dochází pohanka

Neodmyslitelná součást ruského jídelníčku, pohanka, nejenže neustále zdražuje, ale v některých petrohradských obchodech se dokonce začala prodávat "na příděl" nejvýše pěti balíčků na klienta a den.

Ceny pohanky rostou od konce října v důsledku špatné úrody na Urale a na Sibiři, ačkoli úřady ujišťují, že celostátně je prý pohanky dost. Populární potravina místy ve velkoobchodní síti podle serveru newsru.com mezitím zdražila i troj- až čtyřnásobně, a tak se zákazníci snaží předzásobit, než se zdražení promítne i do cenovek v obchodech.

HRW kritizuje Indonésii kvůli panenství

Mezinárodní organizace pro lidská práva Human Rights Watch (HRW) dnes vyzvala Indonésii, aby přestala podrobovat zkoušce panenství ženy, které chtějí vstoupit do řad policie.

Podle HRW je tato praktika ponižující a diskriminační.

Organizace Human Rights Watch ve své zprávě uvedla, že testy k určení toho, zda má zájemkyně o práci policistky neporušenou panenskou blánu, jsou v Indonésii dlouhodobou praxí.

Foto: Reuters

Rumunsko opět bez ministra zahraničí

Rumunský ministr zahraničí Teodor Melescanu dnes odstoupil z funkce v reakci na komplikace během druhého kola nedělních prezidentských voleb, kdy velké množství Rumunů žijících v zahraničí nemohlo hlasovat.

Jde již o druhého šéfa rumunské diplomacie, který rezignoval za posledních několik dní.

Technické potíže provázely i první kolo rumunských prezidentských voleb a vedly k odstoupení ministra Tituse Corlateana.

Foto: Reuters

Japonci obnoví lov velryb

Japonsko v úterý oznámilo, že plánuje obnovit lov velryb v antarktické oblasti, přestože mezinárodní soud OSN označil takovýto lov za nelegální.

Tokio nicméně slíbilo, že sníží počet velryb, které budou moci být v rámci takzvaného lovu pro vědecké účely zabity.

Japonsko dlouhodobě tvrdí, že většina druhů velryb není ohrožená a že konzumace velrybího masa je po staletí součástí japonské kultury.

velryba modrá
velryba modrá | Foto: Repro YouTube

Řeckem otřáslo zemětřesení

Zemětřesení o síle 5,2 stupně v úterý brzy ráno zasáhlo ostrov Euboia v centrální části Řecka.

Otřesy pocítili i obyvatelé Atén. Podle agentury Reuters zatím policie a hasiči nehlásili případné materiální škody či raněné.

Otřesy seismologové podle aténského geodynamického ústavu zaznamenali v 1:05 (0:05 SEČ). Zasáhly město Chalkida a jejich ohnisko bylo v hloubce deseti kilometrů.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Nezvěstná uchazečka o titul Miss World

Honduraská uchazečka o titul Miss World María José Alvaradová je nezvěstná. Pravděpodobně byla unesena a úřady středoamerické země se obávají o její život.

Královna krásy zmizela i se sestrou po oslavě narozenin sestřina přítele, který patří mezi podezřelé.

Dívka byla naposledy spatřena ve čtvrtek, jak se sestrou v automobilu bez poznávací značky opouští večírek. Zadrženy byly zatím čtyři podezřelé osoby.

Miss World 2011- finálový večer v Londýně
Miss World 2011- finálový večer v Londýně | Foto: Reuters

Části lidských těl mířily v balíku do USA

Části těl dětí a dospělých objevila thajská zásilková služba ve třech balíčcích označených jako "hračky", které měly být odeslány do Spojených států.

Zásilková služba přišla na morbidní obsah při rutinním skenování obsahu balíčků.

V zásilce byla dětská hlava, části nohou, dospělé srdce a "kusy kůže" včetně jednoho, který je zjevně z dospělého těla, a je na něm velké tetování.

Foto: Matej Slávik/Economia
Kazachstán. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Ve škole explodoval granát

Kazašská policie zatkla učitele, během jehož hodiny branné výchovy explodoval ruční granát kolující mezi žáky.

Při výbuchu zahynula šestnáctiletá studentka a dalších 12 jejích vrstevníků utrpělo zranění.

K neštěstí došlo ještě v pondělí na střední odborné škole módy a designu v největším kazašském městě Almaty.

Při výuce branné výchovy se podle serveru nur.kz zásadně používají granáty cvičné, ale v tomto případě se po uvolnění pojistky ukázalo, že granát byl "ostrý".

Foto: Václav Viták

Místo aut meteority

Bohatí Číňané jsou ochotni zaplatit celé jmění nebo se i vydat pátrat do pouště, aby získali úlomky meteoritů, jejichž cena tak stále roste a otřásá světovým trhem.

Padesátiletý Tchung Sien-pching patří k těm movitým sběratelům. Zaplatil milion jüanů (3,6 milionu Kč) za kus sejmčanského meteoritu, nazvaného tak podle ruské lokality, kde byl v roce 1967 nalezen.

"Podnikatelé zbožňují veliké meteority. Auta vyrobil člověk, ale každý meteorit je naprostý unikát," zdůrazňuje Tchung.

Černá kráska.
Černá kráska. | Foto: Youtube.com
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 18. 11. 2014 16:27
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rozpočet je nyní ve schodku 305 miliard. Je to méně, než se očekávalo

Schodek státního rozpočtu momentálně činí zhruba 305 miliard korun. Hospodaření státu se tak vyvíjí lépe, než se plánovalo. Na tiskové konferenci po jednání se senátory o daňovém balíčku to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Pro letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 500 miliard korun.

"Je menší inkaso příjmů, logicky větší výdaje. Ale ten rozpočet se vyvíjí lépe, než byl schválen. Uvidíme, jak dopadne celý rok," řekl premiér.

Ke konci října činil schodek rozpočtu 274 miliard korun. Příjmy rozpočtu ke konci října meziročně klesly o 42,3 miliardy na 1,18 bilionu korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení se snížily meziročně o 61,2 miliardy na 1,02 bilionu korun. Výdaje rozpočtu meziročně stouply o 212,1 miliardy na 1,45 bilionu korun. Po říjnových výsledcích ekonomové očekávali, že schodek rozpočtu za celý rok bude 400 až 450 miliard korun. Data o vývoji rozpočtu ke konci listopadu zveřejní ministerstvo financí v úterý 1. prosince.

Zdroj: ČTK
Další zprávy