Periskop: Bosna zatýkala kvůli válečným zločinům z 90. let

Přenos skončil
Úterý 16. prosince: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Zatýkání 22 let poté

Bosenská policie zadržela deset lidí podezřelých ze spáchání válečných zločinů, kterých se měli dopustit na severovýchodě Bosny během války v roce 1992. Muži se měli podílet na vyhánění a zabíjení nesrbského obyvatelstva, uvedla agentura AP s odvoláním na prohlášení bosenské prokuratury.

Zadržení byli podle prokuratury vysoce postavenými bosensko-srbskými policisty a armádními představiteli, kteří byli tehdy buď veliteli, nebo "plánovali, monitorovali či prováděli vyhánění asi 190 bosenských Muslimů" z jejich domovů ve vesnici Lokanj. Oběti, mezi nimiž bylo mnoho žen a dětí, byly mučeny a 67 jich bylo zabito.

510 "nevládek" bez licence

Keňské úřady odebraly licence 510 nevládním organizacím, z nichž některé jsou podezřelé ze spolupráce s teroristy. Kromě toho jim zmrazily bankovní účty a odebraly pracovní povolení jejich zahraničním pracovníkům.

Opatření následuje po debatě o novém bezpečnostním zákoně, který má zemi pomoci v boji proti radikálním skupinám. V Keni stále častěji útočí bojovníci somálských milicí Šabáb, které jsou napojeny na teroristickou síť Al-Káida.

Zmizeli beze stopy

Přinejmenším 2700 lidí pohřešují podle oficiálních statistik irácké úřady od počátku června, kdy bojovníci hnutí Islámský stát (IS) obsadili rozsáhlé oblasti na severu země.

Většina ze zmizelých jsou prý vojáci. Podle agentury AFP čísla v pondělí zveřejnilo irácké ministerstvo zodpovědné za dodržování lidských práv. Skutečný počet zmizelých ale bude pravděpodobně mnohem vyšší.

Více než polovina lidí, o nichž úřady nemají žádné informace, jsou vojáci, kteří sloužili na základně Speicher u Tikrítu. Před šesti měsíci, kdy radikálové kasárna přepadli, jich tam prý pobývalo 1660.

Slovensko chce do ESA

Slovensko se chce stát členem Evropské vesmírné agentury (ESA). Podle ministerstva školství tak Bratislava získá přístup ke strategickým informacím v oblasti kosmických aktivit a vývoje satelitních služeb.

Členský příspěvek Slovenska je odhadován na 1,4 milionu eur (zhruba 39 milionů korun) ročně, napsal portál teraz.sk.

Česká republika již součástí ESA je, plnohodnotné členství Praha získala v roce 2008.

Foto: Thinkstock

Curyšské letiště uzavřela výhružka

Část curyšského letiště na severu Švýcarska byla v pondělí na několik hodin kvůli výhrůžce bombou uzavřena. Informovala o tom švýcarská média.

Policie dnes krátce po půlnoci dokončila prohlídku a vyhlášená omezení zrušila, od rána již letiště počítá s dodržováním letového řádu.

Foto: Karel Toman

73 dní pod vodou

Více než 73 dní vydrželi v ocelové buňce ponořené sedm metrů pod vodou dva američtí biologové.

O čtyři dny tak pokořili dosavadní světový rekord v délce pobytu pod vodní hladinou. A dosáhli prý i dalšího svého cíle - přilákat pozornost dětí a mladých lidí k vědě.

Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 16. 12. 2014 15:10
 

Právě se děje

Další zprávy