Periskop: Zvěrstva v Sýrii ať soudí Haag, žádá Francie OSN

Přenos skončil
Úterý 13. května: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Další neštěstí u Lampedusy

Cesta za lepším životem stála život nejméně 17 běženců, jejichž loď se potopila u italského ostrova Lampedusa.

Z převráceného plavidla se doposud podařilo zachránit kolem 200 lidí, ovšem panují obavy, že v člunu jich mohl být dvojnásobek.

Ve velení žena

Norka Kristine Lundová se stala první ženou v historii, která byla jmenována do čela jedné z mírových misí OSN.

Pětapadesátiletá generálmajorka, která má zkušenosti z konfliktů v Libanonu, v Perském zálivu, v Bosně či v Afghánistánu, bude velet 900 vojákům a policistům, kteří monitorují 180 kilometrů dlouhou nárazníkovou zónu oddělující od sebe od roku 1974 jižní řeckou a severní tureckou část Kypru.

Mrtvých je už 276

Vrak jihokorejského trajektu vydal po třech dnech další mrtvé tělo. Počet obětí neštěstí, jež se stalo 16. dubna, tak vystoupal na 276.

Osmadvacet pasažérů se stále pohřešuje, jejich hledání je ovšem stále složitější. Kromě špatného počasí ho totiž komplikují plovoucí trosky uvnitř plavidla a nově také zhoršující se stav potopené lodi.

Zločiny v Sýrii

Francie navrhla Radě bezpečnosti OSN, aby přiměla Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu k vyšetření zločinů, jichž se během občanské války na vlastním obyvatelstvu dopouští nejen režim syrského prezidenta Bašára Asada, ale i bojovníci opozice.

Konflikt trvá přes tři roky a doposud si vyžádal na 150 000 mrtvých. Zvěrstev na civilistech se přitom podle OSN dopouštějí obě strany.

Ambasador na svobodě

Po měsíci propustili únosci na svobodu jordánského velvyslance v Tripolisu. Maskovaní muži unesli ambasadora Faváze Itana 15. dubna a žádali za něj propuštění Libyjce, který je vězněn v Jordánsku. Zatím není jasné, zda byla tato podmínka splněna.

Izraelec prodával Íráncům součástky stíhaček

Na letišti v Tel Avivu zadrželi Izraelce, kterého Spojené státy podezírají z nelegálního prodeje vojenského vybavení Íránu. Pětašedesátiletý Eli Cohen měl v plánu opustit zemi a odcestovat do Londýna. Izraelský soud oznámil, že ho prozatím poslal do vazby na dva dny, než se rozhodne, co dál.

Číňané se bouří kvůli znečištění

Čína zadržela 60 lidí za účast v násilných demonstracích proti projektu obří spalovny odpadů na východě země.

Zadržení budou obviněni mimo jiné z narušování veřejného pořádku, bránění podnikání a "podněcování rvaček a vyvolávání problémů".

Protesty byly dalším výbuchem nespokojenosti obyvatel Číny, které čím dál tím víc znepokojují škody napáchané na životním prostředí v bezhlavé honbě za ekonomickým rozvojem země.

Foto: Reuters

Druhý nemocný MERS v USA

Ve Spojených státech zaznamenali druhý případ nákazy smrtícím koronavirem MERS.

Onemocnění se potvrdilo u člověka, který se vrátil ze Saúdské Arábie, odkud pochází většina dosavadních nakažených i obětí.

Jeho stav je podle lékařů "uspokojující". CDC se z preventivních důvodů snaží kontaktovat asi 500 lidí, již s nakaženým cestovali ve stejných letadlech.

Foto: Reuters
Zahraničí Petr Jemelka Zahraničí, Petr Jemelka
Aktualizováno 13. 5. 2014 14:58
 

Právě se děje

Další zprávy