Periskop: Rekreanty vyděsil žralok

Živě
Úterý 12. srpna: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Živě
Aktualizovat reportáž

V Dánsku zabíjela listerie

Kvůli rozšíření bakterie listerie v kontaminovaných párcích možná v Dánsku v posledních měsících zemřelo deset lidí. Kvůli nákaze byl uzavřen menší masokombinát v Kodani, potvrdil Steen Ethelberg z dánského zdravotnického úřadu a dodal, že nákaza postihla zejména starší lidi a osoby oslabené jinými nemocemi. Nyní se ale úřady domnívají, že už je pod kontrolou, neboť potravinová inspekce odhalila zdroj bakterie.

Baktérie Listeria monocytogenes v elektronovém mikroskopu.
Baktérie Listeria monocytogenes v elektronovém mikroskopu. | Foto: Wikimedia Commons

Rekordní nápor migrantů

Španělsko v úterý čelilo nebývalému náporu uprchlíků z Afriky. Pobřežní hlídka u jihošpanělského pobřeží zadržela na 50 lodí s přibližně 500 nelegálními migranty na palubě, kteří se snažili nepozorovaně přeplout Gibraltar. Dalších zhruba 700 Afričanů se pak v Maroku snažilo překonat šestimetrový hraniční plot s ostnatými dráty a dostat se do španělské enklávy Melilla. Podle sdělení policie se to třiceti z nich také podařilo.

Foto: Reuters

V Sin-ťiang se znovu zatýkalo

Soud v neklidné čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang poslal dalších 25 lidí do vězení na tři roky až na doživotí za zločiny související s terorismem.

Oblast Sin-ťiangu, kterou obývají etničtí Ujguři vyznávající islám, byla v posledních měsících svědkem množství násilných útoků.

Peking z nich viní separatisty, kteří podle čínských úřadů usilují o vytvoření nezávislého státu s názvem Východní Turkestán.

Kontrolní stanoviště policistů v provincii Sin-ťiang. ilustrační foto
Kontrolní stanoviště policistů v provincii Sin-ťiang. ilustrační foto | Foto: Reuters

Horníci jsou uvězněni v dole

Devět horníků dnes uvízlo v závalu po zřícení stěn v uhelném dole nedaleko černomořského přístavu Zonguldak na severu Turecka.

Na místě již pracují záchranáři.

Uplynuly pouhé tři měsíce od největšího důlního neštěstí v historii země, při kterém v dole u západotureckého města Soma zemřelo 301 horníků.

Šťastné shledání. Jeden z přeživších exploze v tureckém uhelném dole v objetí příbuzné.
Šťastné shledání. Jeden z přeživších exploze v tureckém uhelném dole v objetí příbuzné. | Foto: Reuters

Irácký premiér má podporu Íránu

Novému iráckému premiérovi Hajdaru Abádímu dnes poblahopřál vysoký íránský představitel Alí Šamchání.

Americký ministr zahraničí John Kerry vyzval nové irácké vedení, aby co nejrychleji sestavilo vládu národní jednoty.

Spojené státy jsou připraveny zvýšit svou pomoc místní armádě v boji s islamistickými militanty.

Irácký premiér Nuri al-Maliki a zbytek tamní vlády při vztyčování nové vlajky
Irácký premiér Nuri al-Maliki a zbytek tamní vlády při vztyčování nové vlajky | Foto: Reuters

Rekreanty vyděsil žralok

Paniku mezi rekreanty vyvolal metr a půl dlouhý žralok, který se objevil v moři jen několik málo metrů od pláže u jihozápadního římského předměstí Ostia.

Plavčíci zajistili, aby si ihned do bezpečí dostali všichni, kteří byli právě ve vodě.

Podle oslovených expertů může takové chování žraloka signalizovat, že je nemocný.

Na žraloky černoploutvé je Zoo Hodonín náležitě pyšná. A není divu. Vždyť vedle Zoo Olomouc je v Unii českých a slovenských zoo jedinou, která tuto parybu chová.
Na žraloky černoploutvé je Zoo Hodonín náležitě pyšná. A není divu. Vždyť vedle Zoo Olomouc je v Unii českých a slovenských zoo jedinou, která tuto parybu chová. | Foto: Zoo Hodonin

V Berlíně hořela mešita

Požár v noci na dnešek v Berlíně poškodil rozestavěnou mešitu, podle policie jde zřejmě o dílo žháře.

Úřady nyní vyšetřují, zda za činem není politický motiv.

Incident se odehrál v berlínské čtvrti Kreuzberg, kde žijí početné rodiny přistěhovalců.

Hořící sláma.
Hořící sláma. | Foto: Hasičský záchranný sbor ČR

Čína ukázala "zázračná" pandí trojčata

Čínská zoologická zahrada dnes představila novorozená trojčata pandy velké, která přišla na svět koncem července.

Jedná se o první známá pandí trojčata, jež přežila počáteční dny svého života.

Vzhledem k velmi nízké reprodukční schopnosti tohoto živočišného druhu se hovoří o "zázraku".

Jedno z pandích dvojčat.
Jedno z pandích dvojčat. | Foto: Reuters

Pátrání po ropě se nevyplácí

Před dvěma lety ředitel francouzské společnosti Total Christophe de Margerie spustil vysoce rizikovou strategii průzkumu těžby ropy. Sázel na to, že by mohl odhalit zlatý důl, i když konkurentům se žádné nové velké zásoby ropy objevit nepodařilo.

Spletl se a Total se připojil k celkovému trendu v odvětví, které hlásí pouze menší nálezy, a to i přes to, že do roku 2017 mají globální investice do průzkumu těžby stoupnout na rekordní jeden bilion dolarů (21 bilionů Kč). Margerie proto oznámil, že buď se firmě do konce roku podaří velký objev nových zásob, nebo v příštím roce sníží svůj rozpočet na průzkum.

Foto: Reuters

Kim Ir-sen zmizel

Severní Korea odstranila ze svých bankovek nejvyšší hodnoty podobiznu zakladatele země Kim Ir-sena, dědečka nynějšího vůdce Kim Čong-una. Bankovka v hodnotě 5000 wonů přitom byla poslední, na níž ještě portrét uctívaného "velkého vůdce" zůstal.

 

Pomník zakladatele komunistického státu Kim Ir-sena v Pchjongjangu.
Pomník zakladatele komunistického státu Kim Ir-sena v Pchjongjangu. | Foto: Aktuálně.cz

V St. Louis se bouří Afroameričané 

V americkém St. Louis druhým dnem pokračovaly nepokoje vyvolané sobotním incidentem, při němž policie zastřelila neozbrojeného černošského mladíka. Na předměstí Ferguson policisté v pondělní večer zasahovali slzotvorným plynem proti davu demonstrantů, několik osob bylo podle místních novinářů zatčeno.

Riot policemen stand guard outside the French embassy in Sanaa September 20, 2012. A French magazine ridiculed the Prophet Mohammad on Wednesday by portraying him naked in cartoons, threatening to fuel the anger of Muslims around the world who are already incensed by a California-made video depicting him as a lecherous fool. REUTERS/Khaled Abdullah (YEMEN - Tags: POLITICS CIVIL UNREST RELIGION) Published: Zář. 20, 2012, 10:51 dop.
Riot policemen stand guard outside the French embassy in Sanaa September 20, 2012. A French magazine ridiculed the Prophet Mohammad on Wednesday by portraying him naked in cartoons, threatening to fuel the anger of Muslims around the world who are already incensed by a California-made video depicting him as a lecherous fool. REUTERS/Khaled Abdullah (YEMEN - Tags: POLITICS CIVIL UNREST RELIGION) Published: Zář. 20, 2012, 10:51 dop. | Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK, Ondřej Chlupáček
Aktualizováno 12. 8. 2014 17:11
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy