Periskop: Boje v Nigérii si letos vyžádaly už 1500 obětí

Přenos skončil
Pondělí 31. března: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Přes 1500 mrtvých v Nigérii

Konflikt mezi islamistickou sektou Boko Haram a protiopatřeními nigerijských bezpečnostních složek si na severovýchodu země od začátku roku vyžádal nejméně 1500 životů. Více než v polovině případů přitom šlo o civilisty, uvedla ve své zprávě organizace Amnesty International.

K jednomu z nejhorších krveprolití mělo dojít po útoku 14. března, kdy ozbrojenci vtrhli do vojenského zařízení ve městě Maiduguri a osvobodili stovky vězňů. Nigerijští vojáci ve snaze znovu získat kontrolu podle zdrojů AI zabili přes 600 lidí, většinou neozbrojených uprchlých vězňů.

Přes polovinu z celkového počtu obětí za poslední tři měsíce mají podle organizace na svědomí členové Boko Haram.

Obžalovaný generál

Čínská prokuratura obžalovala z korupce generála čínské armády Ku Ťün-šana.

Stíhání vysoce postaveného představitele čínské armády se všeobecně očekávalo poté, co vyšetřovatelé loni odvezli z jedné z jeho vil tolik zlatých sošek, luxusních lihovin a dalšího nahromaděného bohatství, že by údajně zaplnilo čtyři nákladní automobily, napsala agentura AP.

Foto: Reuters

Soud s novináři

V Egyptě se dnes konalo krátké soudní stání v procesu s novináři, mezi nimiž je také několik zaměstnanců televize Al-Džazíra.

Dva z nich požádali o propuštění z vazby, v níž jsou od prosince, uvedla agentura AP. Před soudem stojí 20 lidí, kteří podle obžaloby napomáhali terorismu. Soudce stanovil, že příští stání se bude konat 10. dubna.

O propuštění požádal Mohamed Fahmy, který má egyptské a kanadské občanství, a Australan Peter Greste.

Dvojí role

Bavorský politik Bernd Posselt zaujímá nově obě nejvyšší funkce v organizaci sudetských Němců, vysídlených po druhé světové válce z tehdejšího Československa.

Vedle své dosavadní funkce mluvčího sudetských Němců ho o víkendu zvolilo Spolkové shromáždění Sudetoněmeckého krajanského sdružení také předsedou sdružení, sdělila mluvčí organizace Hildegard Schusterová.

Místo trosek odpadky

Australský premiér Tony Abbott dnes ubezpečil, že pátrání po pohřešovaném malajsijském letadle na jihu Indického oceánu neslábne a není nijak časově omezeno.

Pátrací týmy doposud nenašly žádné stopy po Boeingu 777, který zmizel před třemi týdny s 239 lidmi na palubě.

Podle australských úřadů všechny plovoucí předměty, které byly vytaženy v posledních dnech z moře jako potenciální trosky letadla, byly ve skutečnosti rybářské potřeby nebo odpadky.

Foto: Tomáš Kunc, Petr Jemelka

Duha na Venuši

Vůbec první záběry duhy na jiné planetě než Zemi pořídila na Venuši družice Evropské kosmické agentury (ESA) Venus Express. Jde o kruhovou duhu, takzvanou svatozář.

Podle snímků, které Venus Express pořídila ze vzdálenosti 6000 kilometrů, byla kruhová duha zaznamenaná v červenci 2011 široká 1200 kilometrů.

Mrazivé ráno přineslo nad Bedřichovem také duhu.
Mrazivé ráno přineslo nad Bedřichovem také duhu. | Foto: Eduard Erben

Přísnější tresty za týrání dětí

Britská vláda intenzivně zvažuje, že zavede přísné tresty za psychické týrání dětí.

Rodiče či vychovatelé by tak v budoucnu mohli skončit až na deset let za mřížemi, pokud budou děti zesměšňovat, zastrašovat nebo citově vydírat. Napsal o tom dnes server BBC, podle nějž má příslušná novela zákona velkou naději na schválení.

Čtvrtá žádost o kauci

Český podnikatel Radovan Krejčíř dnes u soudu v Jihoafrické republice počtvrté požádal o propuštění na kauci. Na Twitteru o tom informovala jihoafrická policie. Čech je kvůli podezření z únosu a pokusu o vraždu ve vazbě od loňského listopadu, všechny jeho dosavadní žádosti o propuštění soud zamítl.

Foto: Reuters

Potopená loď s uprchlíky

Severozápadně od řeckého ostrova Kréta se potopila loď se 400 běženci na palubě. Na pomoc se jim vypravily dvě nákladní lodě, americké vojenské plavidlo a člun řeckého námořnictva ze základny na ostrově Pireus.  

Foto: Reuters

 

Mušaraf obviněn z velezrady

Pákistánský soud obvinil bývalého prezidenta Parvíze Mušarafa z velezrady. Provinit se měl v roce 2007, kdy pozastavil platnost ústavy a zavedl výjimečný stav. Jeho cílem bylo posílit vlastní pravomoci.

V případě, že bude shledán vinným, hrozí Mušarafovi trest smrti. V současnosti je v domácím vězení a nesmí opustit zemi.

Pervíz Mušaraf oznamuje v přímém přenosu z mimořádné tiskové konference své odstoupení z funkce pákistánského prezidenta
Pervíz Mušaraf oznamuje v přímém přenosu z mimořádné tiskové konference své odstoupení z funkce pákistánského prezidenta | Foto: Reuters

Izraelský expremiér shledán vinným z korupce

Bývalý izraelský předseda vlády Ehud Olmert byl usvědčen z přijímání úplatků. Provinil se v případě známém jako Holyland.

Jakožto šéf jeruzalémské radnice měl přijímat úplatky od developerů, kteří stavěli komplex luxusních budov podobných pevnosti, v nichž bydlí  nejbohatší Izraelci. Někdejší ministerský předseda údajně přijal úplatek ve výši 3,5 milionu šekelů (asi 17,5 milionu korun). V roce 2008 musel kvůli podezření z korupce rezignovat, vinu ale dodnes popírá. Výše trestu zatím nebyla stanovena.

Ehud Olmert
Ehud Olmert | Foto: Reuters
Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 31. 3. 2014 16:52
 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy